Poprvé se v tomto století Memoriál Alfreda Nikodéma otužilců bude plavat bez Boženky Černé

I. plavecký klub otužilců Praha v roce 2021  pořádá již 75. ročník vánoční plavecké soutěže ve Vltavě – Memoriál Alfreda Nikodéma.
Tato nejstarší a nejznámější otužilecká akce se uskuteční v neděli 26. prosince 2021, na druhý svátek vánoční, od 11 hodin ve Vltavě u Národního divadla v Praze.

Memoriál Alfreda Nikodéma poplavou podle zprávy uveřejněné na webu  pražských otužilců plavci, kteří snesou i ledovou vodu  z osmi zemí a dvou světadílů, konkrétně z Česka, Slovenska, Polska, Německa, Anglie, Rakouska, USA a Ruska. Trať povede napříč Vltavou mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem, u jehož břehu budou start i cíl. Plavou se tratě o délkách 100, 300 a 750 m.

Měsíc před zveřejněnými regulemi závodu uvedl stejný klubový web pořadatelů i smutnou zprávu o úmrtí své členky Boženy Černé. 
Pro pražské otužilce se stal totiž 5. listopad 2021 velmi smutný dnem, kdy otužilecký klub opustila nejstarší jeho členka paní Boženka Černá (25. února 1930 – 5. listopadu 2021). Paní Černá byla  nejstarší praktikující česká otužilkyně, a tak není divu, že tradičně byla vyhlašována jako nejstarší účastnice vánoční akce. 

„Po srpnové zlomenině krčku to vypadalo, že se veteránka klubu znovu "rozběhá“, ale požehnaný věk 91 let a přidružené zdravotní obtíže to nakonec neumožnily.  Boženka zůstane v našich srdcích a vzpomínkách pramenem dobré nálady, vrozené lidskosti a inspirace v mnoha směrech… Ještě na jaře letošního roku s námi Boženka ve Vltavě plavala, v létě pak s námi několikrát v Braníku u klubovny na lavičce poseděla a povyprávěla. Teď už pluje do otužileckého nebe …a je jí líp. 
Na Boženku budeme vždy v tom nejlepším vzpomínat, " píše se v nekrologu nejstarší české otužilkyně, který napsali otužilci z mateřského I. plaveckého klubu otužilců Praha.

(Petr Skála podle webu otuzilci-praha.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)