Česká párovka na mistrovství světa v příbřežním veslování vylovila z Atlantiku stříbro

I přes nepřízeň osudu se česká párová čtyřka postarala o druhý nejlepší český výsledek v historii mistrovství světa v příbřežním veslování. Jan Fleissner, Jan Potůček, Jakub Podrazil, Jan Cincibuch a kormidelnice Monika Perglerová vybojovali stříbrnou medaili a navázali tak na zlato, které získali jejich předchůdci v roce 2016 v Monaku.

V portugalském Oeiras nejprve česká  loď dostala 10 s penalizaci za zvednutou nohu jednoho z členů posádky ještě před startovním signálem. Na startu může sedět na svém místě jen háček, aby stabilizoval loď. Ostatní závodníci včetně kormidelníka musí stát až do startu oběma nohama na dně vedle lodi. Stejný osud potkal také posádky z Finska a Itálie. Při opakovaném startu tak všechny tři lodě vyjely o 10 sekund později než zbytek startovního pole.

Česká čtveřice ale vyrazila do závodu s velkou chutí uspět a rychle smazala své manko. Monika se u první bójky šikovně vyhnula všem kolizím a vyvezla své chlapce na druhém místě. V čele závodu neohroženě veslovali ukrajinští reprezentanti. Jejich stíhání zhatil technický problém.

Jak říkám...

„Podrys po 4. bójce urval havlinku. Pak už vůbec netahal, tak jsem se báli, že nás ostatní dojedou. Kluci to ale zvládli výborně. I Jakub to dobře řešil,“ pochválila po závodě Monika Perglerová české veslaře.

Po slalomu mezi závěrečnými bójkami se česká loď objevila na pláži Praia de Torre na druhém místě s více jak 10 s náskokem před třetími Brity. Jan Fleissner sedící na háčku tak mohl v klidu vyskočit z lodi a doběhnout do cíle pro stříbrné medaile! Z 34 zemí, které se 2021 World Rowing Coastal Championships zúčastnily, získalo cenný kov jen 9 států!

 
(Vítězslav Huja, veslo.cz, SportovníListy.cz, foto: veslo.cz) >