Cenná finálová umístění z MS v ploutvovém plavání v Santiago de Cali pro Česko

V termínu 18. – 23. července 2022 hostilo třetí největší kolumbijské město Santiago de Cali, které je mimo jiné vyhlášené tančírnami salsy, mistrovství světa seniorů v ploutvovém plavání. Pod vedením trenérky Zuzany Svozilové se v Kolumbii představilo celkem pět českých reprezentantů – Matyáš Kubíček, Daniel Cimburek, David Musil, Filip Látal a jedinou ženskou závodnicí v české výpravě byla Adéla Švomová.

Filip Látal se do místa konání světového šampionátu přesunul z amerického Birminghamu, kde v termínu 7. – 17. července2022  probíhaly Světové hry, kterým se někdy také říká „olympijské hry neolympijských sportů“.  V USA se Filip Látal probojoval do finále závodu 200 PP, v němž obsadil vynikající páté  místo a navrch přidal český rekord na této trati, který má nyní hodnotu 1:21,78 s. Na kolumbijském světovém šampionátu pak obsadil ve finále na stejné trati sedmé  místo s časem 1:23,68 sekund.

Nejlepším českým umístěním na světovém šampionátu ploutvařů bylo páté místo, které vybojoval na trati 400 BF David Musil s časem 3:37,31 sekund. Deváté  místo vybojoval na trati 400 RP Daniel Cimburek, který dohmátl v čase 3:00,99 s. Štafeta 4 x 100 PP (Látal, Kubíček, Cimburek, Musil) pak ve finále obsadila 8. místo s časem 2:33,04 s.

Nejlepším umístěním jediné české reprezentantky Adély Švomové bylo v Cali 12. místo ze závodu 50 RP, kde zapsala čas 17,24 s. Matyáš Kubíček pak obsadil v závodě 800 PP výtečné 11. místo za čas  6:45,70 s.

(dm, sporty-cz.cz, SportovníListy.cz, foto: facebook CZECH Finswimming)