Už se ví, že mistrovství Evropy mužů 2023 v baseballu se odehraje v Česku

Vláda České republiky a Evropská baseballová konfederace (CEB) oficiálně potvrdily pořadatelství Mistrovství Evropy můžů v baseballu 2023 v ČR. Finálnímu schválení a přidělení pořadatelství předcházela jednání České baseballové asociace (ČBA) s Národní sportovní agenturou a CEB.

Česká baseballová asociace má velké zkušenosti s pořadatelstvím velkých turnajů. Evropský šampionát mužů se zde konal naposledy v roce 2014, v roce 2021 jsme hostili ME kadetů, v roce 2019 se v Česku konalo ME kategorie U23. ME se od letošního roku hraje se 16účastníky a zvýšení počtu účastníků samozřejmě zvyšuje také nároky na hřiště a organizaci, čehož si je dobře vědom i vedení ČBA.

Jak říkám...

„Musíme položit důraz na přípravu stadionů a splnit podmínky pro účast profesionálních hráčů. Cítím odpovědnost navázat na pořadatelské tradice ČR nejenom v baseballe. Je to pro nás velká chvíle a příležitost, a musíme udělat vše, abychom ji využili. Míček je na naší straně. Máme připravenu studii proveditelnosti turnaje, a věříme, že ME bude přínosem i pro ekonomiku země. A bude to určitě další významný krok v popularizaci baseballu v ČR. Chceme se zaměřit na rozvojové projekty a vtáhnout heslem „Česko hraje baseball“ do ME i širokou veřejnost," má jasno předseda  ČBA Petr Ditrich.

Čeští reprezentanti skončili na ME nejlépe na 4. místě právě na domácím šampionátu v roce 2014. Na posledních třech turnajích obsadili 5. příčku, v roce 2019 bojovali o účast na OH v Tokiu.

Finální schválení pořadatelství ME pro Českou republiku zahájilo sérii jednání s jednotlivými kraji, městy a oddíly, o konkrétních pořadatelských klubech by mělo být jasno do konce letošního roku.

Jak říkám...

„Již nyní je naším plánem odehrát čtyři základní skupiny v rámci stadionů po celé ČR, aby baseball mohli vidět fanoušci ze všech koutů republiky,“ upřesnil pořadatelské plány Ditrich.

Pro národní tým bude jasným cílem vytoužená medaile, která na minulých šampionátech týmů zatím unikla, a na kterou budou chtít dosáhnout za podpory domácího publika.

(Evženie Votinská, basaball.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)