Prolog Závodu míru vyhrál Nor se správným skandinávským příjmením Warenskjold

Norský mladík Soren Warenskjold ovládl první červnový čtvrtek úvodní prolog letošního Závodu míru U23 Grand Prix Jeseník. Trať v Jeseníku dlouhou 3,4 kilometru zvládl za 4:01 a druhého v pořadí Alexe Vogela ze Švýcarska porazil o 5 vteřin, o další dvě vteřiny byl pomalejší třetí Kévin Vauquelin z Francie. Nejlepší z českých reprezentantů byl na 28. místě Mathias Vacek, který zaostal za vítězem o 16 vteřin.

Na startu druhého podniku N´Cupu Mezinárodní cyklistické unie (UCI) se sešlo devatenáct reprezentačních výběrů. Již jedenáctý v pořadí se vydal prvním kilometrů Vogel a jeho čas vévodil výsledkové listině prakticky až do samého závěru. Až čtvrtý od konce startoval Warenskjold a byl to až on, kdo jej vystřídal na prvním místě a do zítřejší etapy tak nastoupí ve žlutém trikotu pro vedoucího jezdce celkové klasifikace. O půl minuty za ním startoval Pavel Bittner, ale v cíli za ním zaostal o 18 vteřin.

"den před závodem jsme si projeli trať, aby si ji kluci vyzkoušeli a při samotném závodě zbytečně někde neriskovali a nepotkal je pád. Závod se zde rozhoduje někde jinde než v prologu. Takovýto prolog je to potřeba jet na hranici rizika, ale my chceme závodit hlavně v dalších třech dnes a chceme vyhrát etapu a dnes jsme to brali na rozjetí. Odstupy nic neznamenají, čekají nás dvakrát Dlouhé Stráně a tak to bude o minutách. A že byl nejrychlejší Matias mě nepřekvapuje, je to přece juniorský mistr Evropy. Má předpoklady, ale dnes to vlastně časovka nebyla, byl to prolog pro sprintery či dráhaře," zhodnotil prolog český reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Zbývá vysvětlit proč je uvedeno v titulku, že Prolog Závodu míru v Jeseníku vyhrál Nor se správným skandinávským příjmením Warenskjold. Pokud rozdělíte jeho jméno na Waren skjold vyjde vám v norštině - skladový štít.  A to není všechno. Jeho křestní jméno Soren rozložené na So ren přeložené do norštiny dostanete - tak čisté.

Jeseník 3. června 2021

Prolog (3,4 km):  1. Warenskjold (Norsko) 4:01, 2. Vogel (Švýcarsko) +5, 3. Vauquelin +7, 4. Lapeira (oba Francie) +9, 5. Heissmann (Německo) +9, 6. Price-Petjersen (Dánsko) +9, ...28. M. Vacek +16, 38. Bittner +18, 39. J. Ťoupalík +18, 42. Petr Kelemen +20, 51. Řepa +21, 73. Bouček (všichni Česko) +26.

(press. zavodmiruu23, SportovníListy,cz, foto: Jan Brychta)