Senzační Vendula Frintová ovládla světový pohár v Karlových Varech v triatlonu

Triatlonistka Vendula Frintová vybojovala velmi cenné vítězství na domácí půdě. V Karlových Varech ovládla v těžkých podmínkách závod ITU Světového poháru! V dramatickém finiši porazila stříbrnou Estonku Kaidi Kiviojaovou a bronzovou Italku Annamarii Mazzettiovou. V závodě mužů byl nejrychlejší Rus Dmitrij Poljanskij, nejlepší výsledek v kariéře si připsal pátý František Linduška.

Vendula Frintová skvělým způsobem navázala na druhé místo z loňska, kdy se závod CITY TRIATHLON Karlovy Vary konal jako podnik Světového poháru poprvé ve své historii (předtím byl součástí evropského poháru).

Česká reprezentantka nastupovala na start s číslem 1. Jejími hlavními konkurentkami v boji o vítězství měly být Němka Laura Lindemannová, Italka Verena Steinhauserová či Britka Lucy Hallová. Naděje na vítězství nekomplikovala jen mimořádně nabitá startovní listina, ale také deštivé a chladné podmínky, které české závodnici nevyhovují.

"Už pár dnů před startem bylo jasné, že to bude mokrý a těžký závod, což se také potvrdilo," uvedla Vendula Frintová v cíli.

Ve volnočasovém areálu Rolava jako první vylézala z vody Britka Lucy Hallová, evropská šampionka ve sprintu z roku 2016, která si vytvořila přibližně desetisekundový náskok. Vendula Frintová vyjížděla z depa na 10. pozici s půlminutovou ztrátou.

"Nebylo to pro mě ideální. Trochu jsem za první skupinou vlála a jsem ráda, že jsem s nimi udržela kontakt," zhodnotila plaveckou část.

Náskok britské reprezentantky při cyklistice narostl až na 40 vteřin. Za ní se pak utvořila skupina 12 pronásledovatelek. Náročná cyklistická část v ulicích Karlových Varů tak trochu kontrastovala s lázeňskou pohodou. Kvůli mokrému asfaltu totiž byla ještě náročnější než obvykle a několik závodnic muselo po pádech odstoupit. Byly mezi nimi i Němka Laura Lindemannová, stříbrná medailistka ze závodu mistrovství světa v Hamburku, a také Petra Kuříková, druhá česká reprezentantka v závodě.

"Dneska bylo nejdůležitější nespadnout. Ve skupině z toho byla cítit nervozita. Mně se navíc smýkalo zadní kolo, s čímž jsem měla problém při výjezdech. V jedné zatáčce jsem málem spadla," uvedla Vendula Frintová.

V závěrečných kolech cyklistické části skupina pronásledovatelek Britku Hallovou postupně dojížděla a do depa pak přijela jen s malým odstupem. Do běžecké části vybíhala Vendula Frintová jen pár vteřin za vedoucí závodnicí, která se následně začala propadat startovním polem.

Během prvního ze čtyř běžeckých okruhů se pak na čele závodu utvořila skupina čtyř závodnic – Češka Frintová, Estonka Kiviojaová, Italka Mazzettiová a Němka Knappová, která ale brzy odpadla. Bylo jasné, že o vítězství si to rozdají tři závodnice v modrých dresech. „Běh byl pro mě taktický závod. Asi bych byla schopná nastoupit dřív, ale věřila jsem si na finiš a nechala se odtáhnout až do konce,“ vysvětlila svou taktiku Frintová.

Několik stovek metrů před cílem lehce ztratila Annamaria Mazzettiová, Kaidi Kiviojaové pak Vendula Frintová nastoupila v zatáčce do cílové rovinky a pro první místo si doběhla v čase 2:08:23! „Je skvělé, že se mi povedlo vyhrát doma. Jen kdyby nám taky jednou vyšlo počasí,“ dodala smíchem.

Životní úspěch Františka Lindušky

V závodě mužů se na start s číslem 1 postavil Richard Varga. A byl to právě vynikající slovenský plavec, který vylézal z vody jako první. Jen pár vteřin za ním se držel Igor Pojlanskij, bratr pozdějšího vítěze.

V první polovině cyklistiky se na čele vytvořila silná čtrnáctičlenná skupina, ve které nechyběl ani český talent František Linduška. Se ztrátou přibližně tři čtvrtě minuty za nimi jezdil balík 13 triatlonistů s dalším Čechem Janem Čelůstkou. Třetí český reprezentant Jan Volár pracoval ve třetí skupině ztrácející přes dvě a půl minuty.

V běžecké části se pak startovní pole rychle nadělilo. Na čele se utvořila čtyřčlenná skupina, ve které byli ruský reprezentant Dmitrij Poljanskij, Ital Alessandro Fabian, obhájce stříbrné medaile, Ir Russell White a chvíli se v ní držel také František Linduška, který ale vysokému tempu dlouho nestačil.

V posledním kole se pak osamostatnil na čele Poljanskij, který si doběhl pro první místo v čase 1:52:23. Stříbrný Russell White ztratil 14 vteřin, bronzový Alessandro Fabian dalších osm. František Linduška si doběhl pro fantastické páté místo!

Čelůstka finišoval na 26. příčce, na které se pohyboval po většinu závodu. Volár dokončil na 35. místě.

"Pro mě to byl velmi těžký závod. Při plavání jsem udělal chybu, kdy jsem si zaplaval a celou dobu jsem musel velmi tvrdě pracovat, protože jsem zůstal úplně sám. Cyklistická trať je v Karlových Varech velmi náročná a snažil jsem se při ní ušetřit alespoň nějaké síly do běhu. I tak pro mě byly první okruhy velmi náročné. Pak jsem ale chytil druhý dech a mohl jsem si dovolit zaútočit,“ popsal průběh závodu Poljanskij.

Ruský závodník byl nadšený také z nádherné karlovarské trasy, která patří k nejkrásnějším na světě. "Město je neskutečné! Celé dny jsem ho fotil a posílal manželce fotky různých budov," smál se.

Atraktivitu tratě ještě zvýšil letošní přesun cílového prostoru na Divadelní náměstí, které nosí českým závodníkům štěstí – v roce 2001 tu Filip Ospalý vyhrál mistrovství Evropy, o sedmnáct let později na něj navázali skvělými výsledky Vendula Frintová s Františkem Linduškou.

"Tenhle úspěch řadím ve své kariéře úplně nejvýš," říkal Linduška v obležení gratulantů.

Organizátory ocenila po závodě i členka představenstva Mezinárodní triatlonové unie (ITU) Debbie Alexanderová, která jim předala zvláštní plaketu.

"Děkuji za nádherný závod městu Karlovy Vary, organizačnímu týmu a České triatlonové asociaci," uvedla.