![[ title]](https://www.sportovnilisty.cz/img/_antialias__antialias_09861c6e-780e-432e-9070-d7eee2bb96eb_0aa64d63c1948f08a14744135cd11d53_dd705cf82b80f5dc2aa22919cdbdd5ef.png)
Na pondělí 5. února 2018 tak připravil Český svaz ledního hokeje vzpomínkovou akci na tento mimořádný úspěch českého hokeje a na trenéra Ivana Hlinku, kterému hokejisté položili květiny ke hrobu na Olšanských hřbitovech. Následně se sešli hráči z Nagana v Síni slávy českého hokeje, kde pak proběhla autogramiáda a slavnostní předání zlatých pamětních mincí s portrétem trenéra Ivana Hlinky emitovaných Českou mincovnou.
"Prvním ze série hokejových legend, kterým jsme se rozhodli vyrobit pamětní zlaté a stříbrné pamětní mince, je právě Ivan Hlinka. Na dalších se objeví Pavel Patera, David Moravec nebo Dominik Hašek a jejich předchůdci reprezentující československý hokej Jaroslav Pouzar, František Pospíšil nebo Milan Nový," řekl Jaroslav Černý z České mincovny.
Česká republika vyhrála poprvé a zatím naposledy olympijské zlato v ledním hokeji právě v Naganu, kde se poprvé potkala trenérská dvojice Hlinka – Lener.
"Ivan měl dar, dát do kupy kluky, o kterých si nikdo nemyslel, že by spolu mohli být v jedné kabině. Nikdo nevěřil, že Vladimír Růžička a Petr Svoboda budou na olympiádě. Chemie tam mezi námi působila na maximální úrovni. Nikdy jsme si předem neřekli, kdo bude, co dělat, prostě jsme si sedli, tak jako kluci v týmu," zavzpomínal Slavomír Lener. A Martin Procházka k tomu dodal: "Byl to prostě můj nejoblíbenější trenér."
Mincovna ještě dodává, že autorem pamětních mincí s hokejovou tematikou je zkušený medailér Petr Horák, mezi jehož oblíbená témata patří právě sport. Jinak mince s motivem Ivana Hlinky jsou dostupné ve dvou provedeních – zlaté a stříbrné. Další mince ze série Českých hokejových legend budou k dispozici v květnu 2018.
Více informací naleznete na internetových stránkách zde ...
(ps, www.ceskamincovna.cz, SportovníListy.cz, foto: www.ceskamincovna.cz)