Oba týmy v basketbalu 3X3 budou bojovat o medaile!

Máme za sebou další den na 32. Letních světových univerzitních hrách Rhine-Ruhr 2025. Po včerejším zlatém úspěchu plavkyně Daryny Nabojčenko má Česko další šance na medaile. Do semifinále se probojovaly týmy mužů i žen v basketbalu 3x3.

Děvčata jako vítězky základní skupiny měla dnes dopoledne volno a mohla si okouknout svého soupeře, kterým se postupem z osmifinále stalo Polsko. Začátek nebyl z naší strany ideální, rychlé manko 1:3 holky dokázaly umazat a v polovině hrací doby byl stav vyrovnaný 5:5. Pak přišel střelecký uragán z naší strany, série košů za 2 body Polky rozložila a náš tým kráčel suverénně za vítězstvím, když poslední koš na 21:16 padl vteřinu před uplynutím vymezené hrací doby. Nejlepší střelkyní byla Jindřiška Hrubá (UHK) se 7 body. Češky se zítra v 11:50 utkají v semifinále s týmem Německa.

Muži museli díky včerejší těsné prohře s Francií do osmifinále, ve kterém nastoupili proti týmu Jihoafrické republiky. Od začátku šli za vítězstvím, soupeři byli pod neustálým tlakem, výsledkem bylo vedení 10:4 po 4 minutách. I když po polovině kluci lehce zvolnili a bavili diváky herními kombinacemi, ukončili zápas výsledkem 21:9 více než 2 minuty před maximálně povoleným časem. Nejlepším střelcem byl Adam Růžička (ČVUT) s 8 body.

Mužský tým pak po úspěšně zvládnutém osmifinále chtěl napodobit ženský výběr a také postoupit do semifinále. Soupeř Mongolska vyrukoval s velmi pohyblivou a zároveň velmi tvrdou hrou, která dělala ze začátku naším hráčům problémy, výsledkem bylo skóre 5:7 před polovinou zápasu. Šnůra úspěšně zakončených kombinací přinesla obrat na 12:7. Za stavu 14:10 Mongolové ještě více přitvrdili, naši se tlačili do střel za dva body, která se tolik nedařila, ale naštěstí jsme byli úspěšní při doskocích a nedovolili soupeři skórovat. Češi dobře četli hru protivníka a narušovali jejich kombinace. Sami proměňovali z pod koše a zápas ukončili ještě před uplynutí času 21:10. A zajistili si postup do semifinále. Nejlepší střelcem byl Adam Růžička (ČVUT). Do semifinále nastoupí čeští hráči zítra od 12:40 proti výběru USA.

„Bránili jsme skvěle mongolské trojky. Byl to takový náš game plane, kdy jsme potřebovali zastavit jejich klíčového hráče č. 0. To se nám povedlo a oni pak bláznili, stříleli strašně těžké střely, a to byla voda na náš mlýn. A pak to dopadlo, jak to dopadlo. Dva týmy v semifinále, To chcete! Doufáme, že zítra přidáme medaile," řekl po úspěšném čtvrtfinále Štěpán Borovka (JČU).

Český basketbalový tým přijel do Německa v roli obhájců titulu. Na začátek pokusu o navázaní na překvapivý úspěch z Chengdu stál tým Polska, který rozhodně nebyl soupeřem na rozehrání. Začátek byl opatrný z obou stran, naši se postupně dostávali do tempa a ujali se mírného vedení. K větší spokojenosti chyběl větší důraz na doskoku, dávali jsme Polákům zbytečně další šance ke skórování, místo abychom sami šli do rychlého protiútoku. Začátek druhého poločasu byl ve znamení aktivní zónové obrany Poláků, naši hráči se trochu trápili a stříleli z těžkých pozic. Poláci se tak dostali až na rozdíl 3 bodů. Češi se ale postupně adaptovali a během třetí čtvrtiny si vrátili 8 bodové vedení. V poslední čtvrtině si náš tým dlouho udržoval desetibodový náskok. A i když se Poláci dostali na dostřel pouhých 5 bodů, ukázala se zkušenost českých hráčů, kteří důrazem pod soupeřovým košem odskočili zpět k dvoucifernému rozdílu. Konec zvládli naši profesorsky a vyhráli 71:62.

„Jsem spokojený s vítězstvím. Myslím, že kluci do toho dali docela dost. Bylo tady docela vedro, takže trošku nervozity, klouzalo se. Po první čtvrtině jsme trošku zrychlili, což jsme chtěli. Určitě jsme předvedli kompaktní výkon. Netrefovali jsme se tak, jak jsme chtěli. Ale myslím, že ty střely byly dobrý. Máme určitě co zlepšovat,“ prohlásil trenér basketbalistů Luboš Bartoň po zápase.

„Užili jsme si to. Byli jsme trochu nervózní. Přípravný zápas proti Finsku nedopadl úplně podle našich představ, ale poučili jsme se z chyb a dneska to vyšlo,“ doplnil trenéra Martin Svoboda (JČU), který v zápase nastřílel 34 bodů.

Ženy nastoupily proti favorizovaným Finkám. Díky Petře Malíkové (MU) sice šly do vedení, Finky ale rychle otočily na 9:2. Našim děvčatům se vůbec nedařila hlavně střelba, za první čtvrtinu proměnily pouze 3 z 19 pokusů a po první čtvrtině hrozil debakl. Díky výrazně zlepšené obraně se obraz hry ve druhé čtvrtině vyrovnal. Bohužel, střelecké trápení nás neopustilo, a tak i přes několik dobrých šancí se děvčatům nepodařilo výrazněji ukrojit z náskoku Seveřanek. Do druhé půle nastoupily naše basketbalistky s ještě větším důrazem v obraně, který Finkám vůbec nevoněl. A kdyby byl útok zlepšený jako obrana, smazaly by Češky rozdíl více než o 5 bodů. Na začátku poslední čtvrtiny udělal náš tým z přemíry snahy několik chyb v rozehrávce a Finky získaly opět dvouciferné vedení. Svěřenkyně Petra Tremla se dostaly k Finkám na rozdíl 8 bodů, otevřená střela za 3 body ale bohužel úspěšná nebyla. Naše soupeřky naopak úspěšné byly a zápas již dovedly do vítězného konce. Po prohře 66:54 čeká náš výběr zítra zápas s Argentinou. Nejlepší střelkyní byla Eliška Hálová (VŠE) s 16 body.

Do rozplaveb na 200 m prsa nastoupil český reprezentant Matěj Zábojník (MU) a díky 13. místu, které mu patřilo s časem 2:14,82, proklouzl do večerního semifinále.

„Závod to časově nebyl úplně ideální, ale nestálo mě to zase tolik energie. Myslel jsem, že je to o něco rychlejší. Čas je nic moc, upřímně," zhodnotil svou rozplavu Matěj.

V semifinále předvedl o 79 setin lepší čas než v dopoledních rozplavbách (2:14,03) a zůstal před branami finále. V konečném hodnocení patří studentovi Fakulty informatiky 14. místo.

Po deváté hodině ranní nastoupila do rozplavby na 100 m znak Bára Matošková (University of Arkansas). Bára zapsala čas 1:06,69 a ve druhé z 5 rozplaveb obsadila 5. místo. Její čas na postup mezi 16 nejlepších nestačil a Bára tak končí na 29. místě.

„Pocity jsou smíšené. Byla to taková moje standardní stovka. Samozřejmě je to poměrně dost za osobákem. Nebudu tady brečet, budu se dívat dopředu. Musím zapracovat na tréninku, to je teď za mě ta nejlepší cesta," říkala Bára po rozplavbě.

Na šermířských planších se dnes představila poslední česká reprezentantka. Karolína Bechyňová (VŠEM) nastoupila ve 12:00 do základní skupiny soutěže žen v šavli. V sedmičlenné skupině zapsala česká šermířka 2 výhry a 4 prohry s celkovým skóre -6. Ve skupině skončila na předposledním 6. místě a její výkon na postup do eliminací nestačil. Celkově pak Karolína Bechyňková obsadila 42. pozici.

Pokračovala také soutěž tenistů. Adam Jurajda (UPOL) nezačal svůj zápas druhého kola se svým soupeřem Tobym Georgem Samuelem z Velké Británie vůbec dobře.Hned při první možné příležitosti si prohrál své podání a dal tak svému soupeři náskok, který již do konce setu nedokázal smazat, Samuel byl aktivnější ve hře od základní čáry, dobře returnoval Jurajdovo podání, navíc za stavu 2:5 si český tenista servis prohrál ještě jednou a tím i celý set s výsledkem 2:6. Druhá sada začala úplně stejně, ztráta servisu a manko 0:3. Brit prokazoval své kvality, před 2 lety byl na žebříčku ATP na začátku čtvrté stovky a v Essenu je nasazený jako 12. hráč. První hru získal Jurajda až za stavu 0:5. Samuel si poté již pohlídal svůj servis a celý zápas vyhrál 6:2 6:1. Českého tenistu dnes čeká po boku Jana Jermáře ještě zápas prvního kola čtyřhry.

„Věděl jsem, že soupeř bude hrát agresivní tenis, že do toho bude chodit. Je to klučina z college z Ameriky a je zvyklý na tvrdé povrchy. Že hraje agresivně jsem věděl, ale oproti včerejšku, kdy jsem ho viděl hrát, hrál ještě agresivněji. Musím říct, že jsem nestíhal, nedokázal jsem si ničím pomoct, zatlačit ho a vytvořit si příležitost a tu pak proměnit," prohlásil Adam po zápase.

Dva české páry nastoupily také v dnešních čtyřhrách. Ve federálním derby naši tenisté Jan Jermář (OSU) a Adam Jurajda hned v prvním gamu ztratili svoje podání a dali slovenskému páru Naď - Privara psychickou výhodu. V polovině setu si vzali podání zpět a soupeřům již nepovolili ani hru, první sadu vyhráli 6:3. Ve druhém setu se slovenský pár dostal opět do vedení 3:1, naši ztratili podání ještě jednou a druhý set v poměru 2:6. Třetí set se hraje jako supertiebreak. V něm šli Slováci do vedení 4:1. Naši hráči se nevzdali a srovnali na 5:5. Drama pokračovalo až do stavu 8:8, český pár získal soupeřův servis a následně proměnil mečbol při vlastním podání. Češi tak po vítězství 2:1 na sety pokračují v turnaji.

„Dnešní zápas nebyl vůbec jednoduchý. Věděli jsme, že kluci mají vysokou kvalitu. Už před tím, než šli do Ameriky, byli velmi dobří hráči. Bylo to hodně vyrovnané. Ve druhém setu jsme nepodávali tak, jak bychom si představovali. Kluci nás tlačili z druhých servisů. Supertiebreak je vždycky loterie a dneska jsme byli my ti šťastnější a zvládli jsme to v koncovce," řekl po zápase Jan Jermář.

A Adam Jurajda jej doplnil: „Známe kluky už dlouho, mají svoji kvalitu. Takové československé derby hned do prvního kola... Je dobré se rozehrát a připravit se na další zápasy. Můžeme být rádi, že jsme to dneska zvládli."

V ženách měly Karolína Kubáňová (OSU) a Aneta Kučmová (UK) jako nasazené jedničky v 1. kole volný los a dnes ve 2. kole nastoupily proti japonskému páru Oby Kajuru a Kanon Yamaguchi. České hráčky v souboji s japonským párem získaly brzo výhodu zisku podání soupeře. Za stavu 5:4 bohužel přišel rebreak a set dospěl do tiebreaku, ve kterém byly úspěšnější japonské tenistky, které proměnily 3. setbol, a vyhrály jej 9:7. Situace se bohužel opakovala i ve druhém setu. Za stavu 5:3 podávaly naše tenistky na zisk setu a opět neúspěšně. A protože k další ztrátě podání již nedošlo ani na jedné straně, dospěl i druhý set do tiebreaku. V něm naše tenistky předvedly velký obrat, za stavu 3:6 odvrátily 3 mečboly, ale následně samy nevyužily tři setboly. Japonky nakonec proměnily až pátý mečbol a vyřazením nasazených jedniček se postaraly o jedno z největších překvapení tenisového turnaje.

Český volejbalový tým mužů odehrál svůj druhý a současně poslední zápas skupinové fáze, v němž narazil na favorita skupiny z Japonska. Zápas skončil výsledkem 3:1 (25:21, 23:25, 25:19, 25:16) pro asijského protivníka.

Pohledná hra první sady vyzněla lépe pro Japonce, kteří svou dokonalou obranou dostali české hráče do úzkých, a ačkoliv naši na konci setu stahovali náskok, ztrátu nedohnali a první set skončil rozdílem čtyř bodů. Začátek druhého dějství nám vyšel rozhodně lépe. Češi zatlačili servisem a dostali se do vedení 8:4, celkově hru zlepšili (v útoku i na bloku) a Japonci se zarazili. I když se hra pak srovnala a Češi šli do koncovky dokonce se ztrátou, touha otočit vývoj zápasu byla velká, Češi to dokázali a závěr setu patřil jim. Ve třetím setu dominovali již od počátku Japonci, získanou výhodu v podobě třech bodů za stavu 8:5 už nepustili a postupně ji navýšili až na propastných 9 bodů, což už se v mužském volejbale dohání těžko. Nicméně i přes větší bodový rozdíl posledních dvou sad předváděli Češi pěkné úseky hry a v zápase drželi převahu při obraně na síti. Nejvíce bodujícím českým hráčem byl americký student a smečař Daniel Fabikovič (Loyola University Chicago), který nasbíral 15 bodů (11 bodů z útoku, 2 bloky a 2 esa).

České volejbalisty uvidíme na palubovce opět v pondělí ve čtvrtfinále proti vítězi skupiny D, kterým je, stejně jako v případě žen, tým Itálie.

(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj, foto: ČAUS)