Nejúspěšnější český silničář Roman Kreuziger ukončil kariéru, ale u cyklistiky zůstane dál

Úspěšná kariéra cyklisty Romana Kreuzigera je od pátku 15. října 2021  minulostí. Český reprezentant, který v roce 2013 obsadil na Tour de France z Čechů nejvyšší umístění, kterým bylo   celkové páté místo, se cyklistickou závodnickou kariéru ve 35 letech rozhodl ukončit. Zprávu o ukončení závodnické kariéry oznámil  v Praze mezi vozovým parkem aut značky Mercedes.  Z cyklistického kolotoče však  nevyjede, ale zůstane  ve světě cyklistiky jako sportovní ředitel stáje Bahrajn Victorious, kde bude mít na starosti především cyklisty jezdící klasiku.Kreuziger  novinářům připomenul, že končí i přesto, že mu nabízeli roční kontrakt ze stáje Gazprom-RusVelo, v jejíž barvách v této sezoně sám  jezdil.

Jak říkám...

"Po dvou letech, kdy jsem tomu dával všechno, ale nedostávalo se mi výsledků, na které jsem byl zvyklý, jsem se rozhodl, to řešit. Byl to takový malý signál k tomu,  to pozměnit a přejít do trochu jiné role," přiznal  Kreuziger, že roli v jeho rozhodování sehrál i fakt, že nebyl v olympijské nominaci.

"Nebyl jsem pozván na olympiádu, na kterou jsem se připravoval. Nu a do dalších olympijských her  je daleko. To byl  první impulz a tím dalším byla má zranění, která jsem měl po létě. Co to bylo? Natržený sval a problém s achilovkou - to byly známky toho, že tělo už si asi potřebuje odpočinout a není připraveno na tréninkové dávky každý den."

"Nyní trávím spoustu času v autě. Bylo  to 200 až 250 dní z roku na cestách, ale teď jich bude samozřejmě méně. Budu se  věnovat  rodině a věřte mi, že už se na to těším," dodal slavný cyklista, na něhož čekají ještě jiné projekty.

"V týmu, kde budu působit jako sportovní ředitel,  o tom ví, že mám třeba  mou Roman Kreuziger Cycling Academy, nebo spolupracuji na osvětě ohledně cyklistů a řidičů 'Ukaž respekt', což je projekt, který nabírá na obrátkách," připomněl Roman Kreuziger.

"Vyhodnotil jsem si, že nabídka na sportovního ředitele je vlastně skvělá a je třeba otočit list. Spousta mých kamarádů, které jsem měl v pelotonu od roku 2006, končí. Když jsem to na Sicílii říkal Nibalimu, posteskl si, že už tam na to bude sám. Cyklistika se hodně změnila, je výbušnější a jsou tam mladší závodníci," podotkl.

Jeho posledním závodem totiž byl právě ten podnik Kolem Sicílie, kde si   popovídal se stejně starými závodníky ještě jako jejich soupeř na silnici.

Jak říkám...

"Spousta lidí se toho konce bojí proto, že nemají plány do budoucna a neví, co budou dělat, ale já už jako sportovec vše pečlivě plánoval a vím to i v tomto případě. Už 8. listopadu 2021 mě čekají zkoušky na sportovního ředitele u UCI, takže teď se každým dnem učím a vím, že budoucnost mám zajištěnou. Není to vůbec snadné, protože už nejsem zvyklý na to, že denně při studiu musím přečíst desítky stránek dokumentů, které musí sportovní ředitel znát," s úsměvem vysvětlil Kreuziger, čím se nyní zabývá.

(Petr Skála, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)