Lyžařka Martina Dubovská prosvištěla cílem na úžasném šestém místě ve slalomu v Levi

Za fantastický slalomářský  závod patrně bude   Martina Dubovská považovat ten, který  zajela ve finském Levi v neděli 21. listopadu 2021. Česká lyžařka se vlomila šestým místem do šestimístné řady, což  se stalo  jejím životním maximem, protože dosud byla nejlépe osmá loni v Jasné, ale tentokrát své hranice ještě o dvě příčky vylepšila.

Stupně vítězů ve Finsku měly stejné obsazení jako o den dříve, neboť opět zvítězila Petra Vlhová (Slovensko) před Mikaelou Shiffrinou (USA) a Lenou Dürrovou (Německo). A jak se dařilo Martině Dubovské? Skvěle, protože českou slalomářku dělilo od třetího místa jen dvaašedesát setin. Hůře se vedlo druhé české slalomářce  Gabriele Capové, která nepostoupila do druhého kola.

„Šesté místo je skvělé a po včerejším závodě  mám velkou radost, že jsem se dokázala ještě zlepšit,“ byla první slova ze slovenštiny přeložená do češtiny Martiny Dubovské.

Byl to skvělý závod. Martina Dubovská v prvním kole dokázala jet tak, jak si o den dříve přála. Byla mnohem více pohyblivá, dynamická a zároveň byl její pohyb lehký, takový, díky kterému byla  rychlá. Sedmá příčka už po prvním kole byla adekvátní ‚odměnou’.

„V prvním kole jsem jela velmi dobře horní rovinu a i celé kolo bylo super a hlavně nájezd do poslední roviny, s kterým jsem měla předtím problémy,  mi tentokrát vyšel super,“  radovala se pár dnů před svými třicetiny Dubovská.

Druhé kolo totiž stavěl rakouský trenér Gerhard Huttegger a postavil ho tak, že v něm nebyla jediná branka stejná. Zkrátka kolo, které závodnice na úvod sezóny neprověřilo pouze technicky, ale i psychicky, zvláště pak ty mladší, které postoupily do druhého kola s vyššími startovními čísly. Nebyl to však případ české slalomářky, ta jízdu druhého kola zvládla s veškerou bravurou, a když projížděla cílem a patřilo jí průběžné druhé místo, bylo jasné, že minimálně vyrovná své životní maximum, osmé místo z březnové Jasné. Nakonec se posunula ještě o další dvě příčky na fantastické šesté  místo.

„Druhé kolo bylo postaveno úplně nerytmicky, což já vůbec nemám ráda a vůbec mi to nevyhovuje, takže jsem ráda, že jsem podala výkon, jaký jsem podala a je z toho šesté místo a také, že mám na čem dál v sezóně stavět. Mám z toho opravdu hodně velkou radost,“ svěřila se novinářům ve Finsku Martina Dubovská.

„Mentální a technická příprava  na druhé kolo byla důkladná a velmi důležitá, ani jedna branka totiž není stejná: tři brány rovně, dvě za roh, z rytmu, těžké průjezdné, šikmé vlásenky, chvilku rovně, chvilku potočené,“ popsal trenér Andrej Prevuzňak, jemuž také jako celému realizačnímu týmu i Martině patří velká gratulace  od příznivců sportu, kteří závod sledovali v přímém přenosu v televizi.

Martina Dubovská i Gabriela Capová se už v pondělí 22. listopadu 2021 přesunou do amerického Killingtonu, kde se slalom SP koná už v neděli 28. listopadu 2021.

Levi (Finsko) 21. listopadu  2021

Lyžování

Závod Světového poháru ve sjezdovém lyžování

Ženy - slalom: 1. Vlhová (Slovensko) 1:45,22 (52,14+53,08), 2. Shiffrinová (USA) -0,47 (52,32+53,37), 3. Dürrová (Německo) -0,78 (52,80+53,20), 4. Holdenerová -0,97 (52,98+53,21), 5. Gisinová (obě Švýcarsko) -1,24 (52,50+53,96), 6. Dubovská (Česko) -1,40 (52,87+53,75), 7. Buciková (Slovinsko) -1,46 (53,39+53,29), 8. Liensbergerová -1,64 (53,08+53,78), 9. Truppeová -1,66 (53,61+53,27), 10. Huberová (všechny Rakousko)  -1,77 (52,95+54,04), ...v prvním kole 51. Capová (ČR) 55,95.

Průběžné pořadí slalomu (po 2 závodech): 1. Vlhová 200, 2. Shiffrinová 160, 3. Dürrová 120, 4. Holdenerová 86, 5. Gisinová 77, 6. Liensbergerová 72, ...9. Dubovská 60.

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Vlhová a Shiffrinová obě 260, 3. Slokarová (Slovin.) 184, 4. Dürrová 156, 5. Stjernesundová (Norsko) 140, 6. Liensbergerová 137, ...13. Dubovská 60.

(Petr Skála podle zprávy na czech-ski.com, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)