Sezóna snů vynesla golfistce Sáře Kouskové vstupenku do golfového ráje

To, co znamená pro tenisty Wimbledon, horolezce K2 nebo dálkové plavce kanál La Manche. To je pro golfisty slavné hřiště v Augustě. Cesty na něj vedou prakticky jen dvě. Buď jste profesionálním golfistou a jednou za rok se máte  šanci probojovat na slavné Masters. Nebo jednou z nejlepších amatérek světa,  díky čemuž dostanete pozvánku na turnaj Augusta National Women's Amateur.  

Ani jedno se zatím žádnému českému golfistovi v téměř devadesátileté historii  nepodařilo. Až do letošního roku! Česká amatérka Sára Kousková prožila sezónu snů, kdy ovládla jak univerzitní turnaje v USA, tak profesionální na evropském okruhu a může slavit. Umístění ve světovém žebříčku znamená jediné. Sára Kousková bude na přelomu března a dubna 2022 reprezentovat Českou republiku v  Augusta National klubu.  

Jak říkám...

"Co k tomu více říct. Jsem ohromně šťastná. Je to odměna za tvrdou práci nejen v  posledních dvou letech. To, že se do Augusty podívám jako vůbec první Češka, celou  věc jen umocňuje." prohlásila s úsměvem  dvaadvacetiletá golfistka, která si svůj sen splnila až  na třetí pokus.

"Dvakrát mi tenhle vysněný turnaj utekl o pomyslný kousek, ale asi  to tak nakonec mělo být. Spíš mě neúspěch v minulých letech motivoval ještě k tvrdší práci, která se loni naplno projevila," poukázala na uplynulou sezónu Kousková, která má za sebou opravdu jedinečný rok.  

Kromě již zmiňovaných prvenství v Arizoně a při Amundi Czech Ladies  Challenge, se její forma promítla i do kvalifikační školy Ladies European Tour. Ve  španělské La Manze v prosinci 2021 skončila šestá, kde za sebou v průběhu dvou  týdnů nechal zhruba 300 profesionálek. A jako jediná Češka získala plnou kartu na nejvyšší evropskou profesionální Tour. Je však otázkou, zda na LET v květnu,  kdy plánuje návrat ze zámoří, vstoupí. Elitní evropská tour totiž v tuto chvíli  neumožňuje start amatérkám.

Jak říkám...

"Jednání s LET pokračují a zatím je otevřeno více  variant, jak bude vypadat má cesta po návratu z USA. Jsem ale šťastná, že vlastně  všechny jsou pozitivní - budu mít k dispozici dostatek turnajů, kde budu moct bojovat o body do světového žebříčku. Aktuálně vše intenzivně řeší můj tým a já  mám radost, že se mohu plně soustředit a připravovat na poslední půlrok na  univerzitě. A samozřejmě teď už i na turnaj v Augustě," vysvětlila  šestá hráčka  žebříčku Golfweek/Sagarin, který vyhodnocuje nejlepší univerzitní golfistky v USA, a jedním dechem dodává.

"Bylo by skvělé, kdyby se povedlo Augusta National  Women's Amateur dostat i na obrazovky v České republice. Standardně se vysílá  finálový den do celého světa a já bych byla šťastná, pokud bychom sportovním  fanouškům u nás mohli nabídnou takový golfový předkrm před Masters, které se  koná týden po ANWA," dodala s úsměvem na tváři studentka oboru Studio Art na  University of Texas, které domácí i zahraniční odborníci předpovídají brzký  vstup mezi nejlepší profesionální golfistky světa.  

Ostatně sama Kousková míří vysoko. Ráda by reprezentovala Českou republiku  pod pěti kruh již na OH v Paříži.

Jak říkám ...

"Paříž je v tuto chvíli snem i cílem zároveň. S týmem však již máme naplánovanou cestu a rádi bychom se do Paříže nejen dostali, ale také tam uspěli," prozradila  své dlouhodobější plány Kousková a vzápětí upozorňuje.

"Golf je ale v tomhle velmi specifický sport. Samotný výsledek  ovlivňují drobné detaily, takže se snažím myslet spíše v krátkodobějším horizontu.   Pokud se mě zeptáte třeba na Augustu, tak nezastírám, že bych ráda uspěla i tam.  Samozřejmě jedna věc je se na turnaj probojovat a druhá tam uspět. Mohu ale všem  slíbit, že udělám maximum pro to, abych naší vlajku dostala ve výsledkové listině co  nejvýše," dodala  k vyhlídkám aktuálně nejlepší česká golfistka.

Úspěch Kouskové je vnímán samozřejmě i jako historický milník českého golfu  samotného.

Jak říkám...

"Pozvánka na Augusta National Women's Amateur je krásným  vyvrcholením její už tak úspěšné amatérské kariéry. Vždyť si zde zahraje pouze 30  nejlepších amatérek světa, mimo USA," přidal  se ke gratulantům Petr Šavrda, sportovní ředitel České golfové federace.

"Věřím, že i naše federace svou činností,  snahou a podporou přispívá a pomáhá Sáře k dosažení podobných cílů. Víme, jak  moc si to od samého vzniku turnaje přála. Každým rokem byla velmi blízko, nyní se  to konečně podařilo. Gratulujeme a držíme palce!"  

Turnaj se koná v Augustě od 30. března do 2. dubna 2022 a jeho průběh, včetně  nejnovějších zpráv, bude možné sledovat na www.anwagolf.com.


(Jakub Mejzlík, SportovníListy.cz, foto: z archívu Sáry Kouskové)