Když nejlepšími hráči na hřišti byli brankáři dopadlo to tak, že Slavia Praha - Mladá Boleslav 2:1

Mladoboleslavští fotbalisté v Edenu se Slavií Praha sice v neděli 16. října 2022 prohráli rozdílem jedné branky, ale protože  skoro celé utkání hráli Středočeši proti o jednoho vyloučeného hráče oslabenému soupeři, lze výsledek považovat pro hostující tým jako neúspěšný. Nutno podotknout, že nejlepšími hráči na hřišti byli oba brankáři a proto také bylo k vidění tak málo gólů.

Úvod zápasu, který byl posledním z programu 12. kola,  byl nečekaně dramatický. Už ve čtvrté  minutě mladoboleslavská obrana  zaváhala při trestném kopu Oscara Dorleye a následné  střele z několika  kroků na branku mířícího Jurečky, který  otevřel skóre utkání - 1:0.

Jenže hosté se brzo vzpamatovali, když byl v sedmé minutě  uvnitř slávistického vápna podražen Skalák a rozhodčí Křepský bez otálení nařídil pokutový kop a k tomu ještě ukázal červenou kartu domácímu  stoperovi Ousouovi. Po konzultaci s VAR však vyloučení Ousoua zrušil a pro změnu vyloučil jiného zahraničního hráče Slavie Oscara Dorleye. Protože penalta zůstala v platnosti, stalo se to, že v jedenácté minutě, téměř po pětiminutové přestávce od faulu, u červenobílých fanoušků oblíbený hráč hostujícího týmu Skalák pokutovým kopem vyrovnal na 1:1.

Vyrovnání nepotěšilo po vítězství lačnící domácí hráče a už vůbec ne jejich fanoušky, kteří  hloupě uráželi exekutora penalty, který v jistou dobu své kariéry hrál za Spartu. Pozornosti diváků neušel ani černý dres hlavního rozhodčího, a tak kdyby v tu dobu zápas místo Křepského rozhodoval třeba romský nebo černošský rozhodčí, daly by se pokřiky hodnotit jako rasistické. Bohužel v tu dobu domácí hráči zbytečně podrážděně reágovali na většinu rozhodnutí hlavního sudího a nejsnaživější  byl  slávistický kapitán Olayinka, který navíc simuloval fauly. Hra proto byla značně neurovnaná a hráči přitom všem dali vyniknout oběma brankářům. Hostující  Šeda si pohlídal svoji svatyni pohotovými zákroky a skvělými zákroky se předvedl i domácí Kolář.

V poslední minutě prvního poločasu však došlo k akci, která rozhodla o výsledku. Přetažený centr od levé postranní lajny totiž přiletěl k nehlídanému Lingrovi a ten ze snadné pozice vsítil v barvách Slavie gól, který byl tím vítězným  - 2:1.

Druhý poločas se Středočeši marně snažili dobýt  slávistickou branku, ale neprosadili se. Pokud se před brankáře Koláře hosté vůbec dostali s míčem u nohy, nechali ho vyniknout, což současná  slavistická jednička v brance potřebovala jako sůl. Na druhé straně ani Slavii se nedařilo uklidnit svého trenéra a další lidi na střídačce  třetí brankou jistící  vedení. Domácí fotbalisté dokonce párkrát vystřelili na branku, ale tak nepřesně, že míč letěl jednak vysoko nad a ještě mimo pomyslně prodloužené tyče, takže jejich kopy by ani v ragby nepřenesly zisk bodů.  Na závěr  přesčasových pěti  minut se před brankou Mladé Boleslavi odehrála situace, která by se mohla klidně s úspěchem  vysílat i na Silvestra protože, když někdo nastřelí brankáře soupeře a  poté při druhé střele ještě  trefí  brankovou tyč, to už se bez nacvičení nedá uskutečnit.  Hráči Slavie si to patrně takto nacvičili jako pozvánku na další ligové utkání do Edenu, kterým bude pražské  derby Slavia - Sparta.

Co dodat, když v ochozech v Edenu slyšíte výkřiky, že "derby je naše". Možná, že bude, ale po předvedeném výkonu červenobílých fotbalistů s Mladou Boleslaví je větší šance pro sešívané vyhrát pohárové derby Slavie s Duklou než následující ligové derby sešívaných se Spartou.

Jak říkáme...

„Chystali jsme se na brejkové utkání, ale potom jsme hráli do plné obrany. Prohráli jsme hráčskými nezkušenostmi, z nichž plynula nekvalitní řešení našich ofenzivních akcí. Skalákem proměněná penalta nám hrála do karet, ale Slavia byla kvalitním protivníkem i v deseti hráčích. Zásadní pro osud utkání byl druhý gól v naší síti. Ve druhém poločase nám chyběli hráči typu Matějovského a Škody. Navíc po nuceném střídání Kubisty a Skaláka kvalita našeho mužstva poklesla, protože mladí hráči se teprve učí hrát a zvládat podobně těžká utkání. Nevyužili jsme příležitosti odvézt si ze Slavie kvalitnější výsledek," řekl po utkání mladoboleslavský trenér Pavel Hoftych.

„V zápase jsme šli brzy do vedení, pomohli jsme si standardkou, Venca Jurečka to skvěle trefil. Hned chvíli na to jsme o náskok ale přišli kvůli penaltě a vyloučení, dostali jsme se do úplně jiné situace. Po dlouhé době se zápas doma změnil, neměli jsme takové držení míče.  V některých pasážích jsme se ocitli bez míče a chodili do rychlých brejků. V sestavě jsme zase museli improvizovat, Kuba Hromada se často stahoval na stopera. Pak se nám po hezké akci podařilo dát gól na 2:1 a do druhé půle jsme se přeskupili do jiného rozestavní. Udělali jsme personální změny, do defenzivy jsme to pak odehráli velmi dobře. Kromě jednoho protečovaného balonu na zadní tyči jsme to dozadu zvládli velice dobře, je škoda, že jsme nevyřešili nějakou brejkovou situaci a nevstřelili rozdílový gól tak, abychom to dohráli více v klidu. I tak jsme rádi, po čtvrtku to byla těžká situace, končili jsme v noci, teď jsme větší část zápasu hráli v deseti, což stálo hodně sil. Bylo tam spousta individuálních výkonů, které pomohly týmu těžkou situaci zvládnout. I v některých těžkých situacích tam byly velice dobré individuální výkony hráčů na postech, na které nejsou úplně zvyklí,“ řekl  po těsné výhře trenér Jindřich Trpišovský.

Praha - Eden  16. října 2022

Fotbal

FORTUNA:LIGA 2022/2023 - 12. kolo

Slavia Praha - Mladá Boleslav 2:1  (2:1)

Branky: 4. Jurečka, 45. Lingr - 11. Skalák (penalta)  * Diváci: 10 436 * Žluté karty: Masopust, Kolář - Kubista, Fulnek, Mašek, Karafiát * Červené karty: 7. Oscar *
Rozhodčí: Křepský – Hájek, Horák

SK Slavia Praha  * Kolář – Douděra, Ousou, Oscar, D. Jurásek – Traoré (45. Tiéhi), Hromada (76. Masopust) – Olayinka (78. Tecl), Lingr (64. Usor), Ewerton (45. Kačaraba) – Jurečka
FK Mladá Boleslav  *  Šeda – Dancák (54. Mašek), Suchý, Karafiát, D. Šimek – Fulnek, D. Mareček – Kubista (74. Vaníček), Skalák (61. Stránský), Pech – Ladra

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz