Jiří Prskavec bude opět reprezentovat v roce 2025 na kajaku i na kánoi


Reprezentace vodních slalomářů bude druhý květnový prodloužený víkend  učinkovat v hlavním městě Francie na prvním vrcholu sezony, kterým je evropský šampionát.  V českém výběru na ME ve Francii nechybí olympijský vítěz z Tokia Jiří Prskavec, který o víkendu obhájil svůj post v národním týmu jak mezi kajakáři, tak i kanoisty. Na setkání s novináři v pondělí 5. května 2025 v Praze  řekl, že má za sebou nejobtížnější nominační závody v kariéře.


Jiří Prskavec čtyři nominační závody během dvou víkendů, při nichž  se bojovalo  o místa v reprezentaci, jsou pro české slalomáře mimořádně fyzicky i psychicky náročné.

  Jak říkám ...

"Ve chvíli, kdy je to celé dvakrát, je to double. Opravdu to byla asi nejtěžší série závodů, kterou jsem zažil," řekl Jiří Prskavec.
"Jsem rád, že jsem z toho vyšel jako reprezentant v obou kategoriích, ale bylo hrozně blízko, abych nebyl reprezentant ani v jedné," dodal s tím, že  finále na kánoi ho unavilo tak, že musel před kajakem celou dobu pomalu pádlovat, aby mu úplně neztuhly ruce.

"Tak nějak jsem tomu tělu poručil, že to musí dát, že je to ta poslední jízda, že pak si dá dva tři dny volno, ale že teď je ta chvíle, kdy to fakt musím kousnout a vymáčknout ze sebe úplně všechno," připomenul s poznámkou, že jeho soupeři zajeli skvěle.

"Přes všechny okolnosti jsem ze sebe dokázal dostat maximum. Tohle bylo to nejvíc," přiznal.

Přesto, že  postoupil,  byl trochu smutný, jelikož  se do týmu nedostali jeho dlouholetí kolegové z reprezentace  kajakář Vít Přindiš a kanoista Lukáš Rohan. Místo nich bude jednatřicetiletý Prskavec mezi  kajakáři pádlovat s třiadvacetiletým Jakubem Krejčím a s dvaadvacetiletým  Janem Bártou.

  Jak říkám ...


"Když jsem si vzpomenul na  všechny lidi, kteří se v týmu obměnili, s hrůzou jsem zjistil, že jsem tam suverénně nejstarší," upozornil na svůj věk dvojnásobný mistr světa Prskavec a sám zavzpomínal, jak byl nadšený ze všeho nového, když začínal v reprezentaci nebo na OH 2016 v Riu de Janeiro.

"Většinou se v destinacích, kde se jezdí světové poháry, nejezdí tolik závodů juniorů a třiadvacítek. Pro ně to bude jedna velká roční pouť a myslím si, že budou v takové euforii. Když tohle na mě trochu přenesou, tak já budu nadšený," zauvažoval nahlas a potvrdil, že rozděluje rovným dílem pozornost mezi kajak a kánoi.

Jiří Prskavec mladší se svojí kánoí

  Jak říkám ...


"Oboje má něco a oboje si užívám. Právě ta kombinace mě na tom baví nejvíc. Nevím, jak dlouho mé  tělo tento nápor vydrží. Pokud bych  si znovu musel vybrat a rozhodnout se pro jednu disciplínu, zřejmě by to vyhrála kánoe. Na kajaku člověk musí být hbitý, rychlý. To jsou aspekty, které mají ti mladí. Na kánoi je to hodně o přesnosti a ten pohyb nemusí být tak uvolněný. Myslím si, že se to dá dělat déle. Možná to jednou dospěje v tohle, ale v tuhle chvíli jsem rád, že jsem tuhle misi splnil, a uvidíme, co přinese letošní sezona," prohlásil Prskavec mladší.

V úterý 6. května 2025 odcestovali vodní slalomáři  do Paříže, kde se  na olympijské trati uskuteční mistrovství Evropy. Prskavec by si tam chtěl spravit chuť po loňské olympiádě, kde jako obhájce zlata skončil až osmý. Druhý vrchol sezony ho čeká v říjnu v oblíbené Austrálii, v Penrithu se pojede mistrovství světa.

Místo ve tříčlenných reprezentačních týmech si ve čtyřech nominačních závodech vyjelo více mladých slalomářů než jindy.

  Jak říkám ...



"Sám jsem si říkal, že obměna dvou tří lodí v reprezentačním týmu je vždycky zdravá. V letošním roce se nám obměnilo pět lodí, to je víc než v minulosti. Ti závodníci, kteří si nominaci vyjeli, vesměs patří k mladší generaci. S blížící se olympiádou za tři roky se bez podpůrného programu do reprezentace dostali a věřím, že to budou oni, ze kterých se bude rekrutovat olympijský tým. Myslím, že to není špatné," komentoval trenér Prskavec starší výsledky nominačních závodů.

Samotného ho překvapilo, jak byly vyrovnané. Zatímco jeho syn Jiří Prskavec urval nominaci na kajaku i na kánoi, jiní zkušení členové jeho tréninkové skupiny takové štěstí neměli.

"Rozhodovaly maličkosti a štěstí. U Vítka Přindiše rozhodoval dotyk Kuby Krejčího na poslední bráně. Kdyby Kuba ten dotyk nedal, Vítek v reprezentaci byl. U Lukáše Rohana dotek na poslední protivodě rozhodoval, že nezvítězil v nominaci, ale byl šestý," dodal trenér


Milan Hnilička skokanem roku

4.5.2025 09:00:00

Přestože drtivá část pozornosti během volebního Pléna Českého olympijského výboru byla zaměřena na historickou událost, kdy měl Jiří Kejval konečně protikandidáta při volbě předsedy ČOV, nejlepší...