Jan Kůrka: Víme všichni, kdo co v omezených podmínkách dělá pro sportovce a sportující veřejnost?

Olympionik Jan Kůrka byl  ještě v říjnu 2020 nejstarším zastupitelem v zemi. V Plzeňském kraji celé čtyři roky předtím  hájil v zastupitelstvu priority Strany práv občanů. Byl předsedou komise sportu a zabýval se problematikou životního prostředí. 

Na podzim 2020 bylo jeho jméno  na čtvrtém místě na kandidátce hnutí  Svoboda a přímá demokracie ve volbách do zastupitelstva Plzeňského kraje, za kterou sice získal  v pořadí druhý nejvyšší  počet prioritních hlasů, ale to pro obhajobu místa v zastupitelstvu, nakonec  nestačilo. 

Nemrzí vás to?

„Vůbec ne. Mohu se věnovat plno věcem, které v době působení v zastupitelstvu musely jít stranou. Na druhou stranu jsem byl rád, že lidé  moji práci pro kraj  ocenili tím, že mě na kandidátce zaškrtli a tak  jsem pro SPD získal potřebné hlasy.  Život v Plzeňském kraji nadále sleduji a jsem připravený pomoci, pokud bude někdo o mé rady stát." 


Jaký byl pro vás rok 2020 z pohledu  bývalého předsedy Klubu českých olympioniků?

„Na rok 2020 bude málokdo vzpomínat v dobrém a určitě to nebudou  sportovci. Řádící pandemie způsobila odložení letních  olympijských her  v Tokiu o rok. Také u nás se všechno  vyhlášenými vládními opatřeními najednou omezilo. Hrají se jen profesionální soutěže, ale zato bez diváků v hledištích. Sportovci, kteří sportují v amatérských podmínkách, nejenže dodnes nehrají žádné soutěže nebo nezávodí, ale nemohou ani trénovat v kolektivu a cestovat na mezinárodní šampionáty. V roce 2020 nás také opustila celá řada výjimečných lidí. Všechny zejména olympioniky rozesmutnila zpráva o úmrtí nejstarší držitelky zlaté olympijské medaile Dany Zátopkové, na jejímž pohřbu mohlo být vzhledem k protipandemickým opatřením asi jen dvacet lidí.  Věřme, že se všechno  brzy  vrátí do stavu, který tu byl před pandemií."  

Přesto se nějaké sportovní události konaly? 

„To je pravda. V Česku se hrály a hrají  fotbalové i hokejové nejvyšší soutěže, ale bez diváků. Fotbal i hokej mám sám moc rád, dokonce jsem oba sporty rekreačně hrál.  K  těmto kolektivním hrám patří však diváci.  Hrát bez diváků, to byl dříve krutý trest pro klub, který si ty své fanoušky neuhlídal, a ti pak občas něco provedli. Teď trestáme všechny kluby a hlavně všechny jejich ponejvíce slušné  příznivce, kteří nemohou chodit fandit." 

A nakonec byl zvolený i Sportovec roku 2020?


„Ano, vím to.  Sportovcem roku 2020 novináři zvolili Davida Pastrňáka. Je to skvělý hokejista, ale přeci jenom, když hraje, tak nikdy loni neslyšel  před utkáním českou hymnu nebo u jeho jména na obrazovce nevidíte českou vlaječku. Už tušíte, proč to jako sportovní veterán připomínám a proč bych zvolil za Sportovce roku 2020 Ester Ledeckou nebo jedinou českou mistryni světa za rok 2020 Martinu Sáblíkovou. U Davida Pastrňáka jsem ocenil, že v televizním pořadu, ve kterém se diváci dozvěděli, kdo tím Sportovcem roku 2020 je, cenu v podobě korunky  si hokejista sám převzal a v rozhovoru vyjádřil  obdiv ke  sportovním výkonům Martiny a Ester."

Jak vnímáte Národní sportovní agenturu?

„Jako státní instituci, která tu už dávno pro český sport měla být. Její úloha by měla být podobná, jako má  ministerstvo kultury pro kulturu jen s tím rozdílem, že ta kultura má to své ministerstvo desítky let a všechno to tam nějak funguje bez ohledu na to, kdo je zrovna ministrem. Ten sportovní ústřední orgán státní správy   se teprve rozjíždí a tak se v něm i chybuje nebo na něco zapomíná.  Co bych třeba já doporučil?  Za celou dobu, kdy jsem byl krajským zastupitelem, jsem nezaznamenal od ministerstva školství ani nyní od agentury snahu o organizování  pravidelných společných  jednání všech krajských sporťáků, aby oni jednak o sobě věděli a pak se na těch poradách domluvili na nějakých společných řešeních pomoci sportovcům. Myslím si, že ta dosud neexistující mezikrajová spolupráce je stále  aktuální problém  zejména nyní při omezeném sportování obyvatelstva." 

Předsedou Národní sportovní agentury je Milan Hnilička, který nyní je hodně probíraný v médiích?

„Milana Hniličku znám, ale zatím jsem neměl možnost od doby, kdy se stal  tím předsedou, s ním mluvit. O tom, že byl nedávno  fotografem bulvárních novin vyfocený v uzavřené budově, kde probíhala  s vládním  opatřením neslučitelná  soukromá oslava narozenin,  vím.  Každopádně na oslavu narozenin jezdit neměl, což ostatně už on sám ví nejlépe a není divu, že mu to nyní lidé různými formami vyčítají. Někteří dokonce proto, že by rádi na jeho místo předsedy za nezanedbatelný plat nastoupili sami. Ale než za toto, bych předsedu Hniličku hodnotil spíše za jeho práci. Hodnoťme ho  a agenturu za delší časové období. Víme všichni,  kdo co dělá pro sportovce a sportující  veřejnost zrovna nyní v omezených podmínkách?"

Jaký bude podle vás sportovní rok 2021?


„Doufám, že se letní olympijské hry v Tokiu uskuteční, i když to nebude  vůbec jednoduché. Také věřím, že se uskuteční i další světové, evropské i jiné mezinárodní turnaje, závody a šampionáty. Sleduji střelecké soutěže a doložím vám, jak nelze nyní dopředu odhadnout ani finanční náklady na cestu sportovců třeba do Finska, kam mají odcestovat čeští junioři. V podmínkách pořadatelů je totiž poznámka, že pokud by se stalo, že při testech závodníků bude někdo z nich pozitivní, tak bude muset zůstat ve Finsku dva týdny v karanténě na své náklady. Pak se z několikadenního pobytu  může stát několikatýdenní s patřičně násobnými náklady."

SportovníListy.cz Vám Jane Kůrko posílají do Plzně přání hodně zdraví a plno sportovních zážitků v olympijském roce 2021.

(Petr Skála, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)