Jak se indiánský sport rozšířil mezi bílé bratry

V sérii filmů podle předlohy Karla Maye o Vinnetouovi je scéna, kdy jeho milá Ribana hraje s ostatními Indiány hru, která připomíná z dálky chytání motýlů na louce. V ruce drží hole, které mají na konci jakoby síťku. Tento sport dostal název „La crose“, který vymysleli francouzští misionáři. Je to vlastně popis hrací hole, která svým zakřivením tak trochu připomíná biskupskou berlu.

 

Tato hra měla tehdy válečný podtext, byl to vlastně trénink na boj s nepřítelem zblízka a vylepšování fyzické kondice, která byla v těch dobách základem pro přežití. Po objevení Ameriky se, stejně jako mnoho jiných zvyků a objevů, rozšířila do Evropy a postupně se vyvíjela v jejích podmínkách. Odvozovaly se od ní další varianty, které některé státy nyní již považují za své národní hry a sporty. Liší se technickými parametry, kontakty mezi hráči nebo tvrdostí hry.

 

Lakros je míčový týmový sport, ve kterém  k manipulaci s poměrně malým míčkem používají hůl, na jejímž konci je volně vypletená kapsa, kterou se míček chytá. Hráči mohou pak míček nosit a velice rychle  s ním běžet k soupeřově brance. Švihem jej rozehrávají a střílejí na branky. Cílem zápasícího družstva  je vstřelit míček do soupeřovy branky.
I u nás máme naši, českou verzi lakrosu. Jeho odlišností je, že se hraje pouze jednou rukou. Jinak se ale hraje český lakros jako  sport v ligových soutěžích, ale také tam, kde mají blízko k jeho kořenům, na skautských nebo indiánských táborech či v chatových oblastech.

 

Foto © Depositphotos.com/bhaslam

Jiří Lehečka končí s tenisem

11.5.2025 09:00:00

Posledních pár let patřil Jiří Lehečka mezi naše největší tenisové talenty. Jeho cesta do absolutní špičky vede po přímé linii, kromě jednoho zranění bez větších zádrhelů, navíc se ziskem již 2 t...