Krátce poté, co se FIFA pochlubila rekordní účastí a ambiciózní vizí „globálního festivalu fotbalu“, přichází varovná zpráva, která vrhá na chystané mistrovství světa ve fotbale 2026 zcela odlišné světlo. Podle nové studie britské organizace Scientists for Global Responsibility (SGR) bude šampionát v USA, Kanadě a Mexiku produkovat téměř dvojnásobek emisí skleníkových plynů oproti průměru předchozích čtyř turnajů. Hlavními důvody jsou nejen rozšíření počtu účastníků z 32 na 48 týmů, ale především obrovské vzdálenosti mezi dějišti zápasů, které si vyžádají rozsáhlé letecké přesuny.
Studie SGR odhaduje, že celkové emise CO₂ a dalších skleníkových plynů mohou přesáhnout hranici 3,6 milionu tun, což je alarmující číslo v době, kdy klimatologové opakovaně bijí na poplach kvůli neudržitelnému oteplování planety. „Připravovaný turnaj má potenciál stát se nejen největším sportovním podnikem všech dob, ale i dosud nejškodlivějším šampionátem z hlediska dopadů na klima,“ varují autoři studie.
Podle zprávy zveřejněné na serveru Sport1.de patří k nejzásadnějším faktorům emisní zátěže právě samotná struktura turnaje: „Grund sind neben der Erweiterung des Turniers von 32 auf 48 Mannschaften vor allem die großen Distanzen,“ uvádí článek. Tedy: Příčinou jsou kromě rozšíření turnaje zejména velké vzdálenosti.
Rozloha hostitelských států je bezprecedentní – zápasy se budou konat od Vancouveru až po Mexico City, což znamená tisíce kilometrů přesunů pro týmy, realizační štáby, funkcionáře a fanoušky. Jen letecká doprava se podle SGR podílí na více než dvou třetinách celkových emisí. Oproti mistrovství světa v Kataru 2022, kde byly všechny stadiony soustředěny v okruhu několika desítek kilometrů, představuje severoamerický model přesný opak. V Kataru se díky kompaktnosti podařilo alespoň částečně snížit uhlíkovou stopu, přesto byla i tato akce ekologicky velmi zatížená – především kvůli masivní klimatizaci stadionů a stavebním projektům.
V Severní Americe naopak emisní profil zásadně zatěžuje právě doprava. Například pokud fanoušek absolvuje jen tři utkání ve třech různých městech, může jeho uhlíková stopa překročit roční spotřebu průměrného Evropana.
FIFA dlouhodobě prezentuje svou strategii udržitelnosti jako prioritu. Tvrdí, že bude usilovat o „klimaticky neutrální turnaj“. Kritici ale opakovaně poukazují na to, že podobná prohlášení nejsou podložená konkrétními opatřeními. Už před turnajem v Kataru organizace Carbon Market Watch upozornila, že kompenzace emisí pomocí nákupů uhlíkových kreditů neřeší skutečné příčiny problému a často mají sporný dopad.
Odborníci upozorňují, že v případě mistrovství 2026 bude i jen částečné zmírnění dopadů nesmírně obtížné. Velký počet zápasů – celkem 104 utkání oproti dosavadním 64 – spolu s nutností cestovat mezi více než deseti velkými městy činí logistiku extrémně náročnou.
Podle údajů Organizace spojených národů je globální sportovní sektor zodpovědný za více než 0,6 % světových emisí, což je srovnatelné s emisní stopou menších států. Organizace jako SGR upozorňují, že bez zásadních reforem se tento podíl bude dál zvyšovat. Někteří experti proto vyzývají k úplnému přehodnocení koncepce šampionátů – například preferenci regionálních turnajů s menší přepravní zátěží.
Citace z článku na Sport1.de výstižně shrnuje hlavní obavu: „Nach Berechnungen der britischen Organisation ‚Scientists for Global Responsibility‘ wird sich die Treibhausgasemission im Vergleich zum Durchschnitt der vorherigen vier Endrunden fast verdoppeln.“ (Podle výpočtů britské organizace Scientists for Global Responsibility se emise skleníkových plynů ve srovnání s průměrem předchozích čtyř mistrovství světa téměř zdvojnásobí.)
Kritika roste i z řad ekologických hnutí. Greenpeace označilo plán rozšíření turnaje v takto rozsáhlém teritoriu za „klimaticky nezodpovědný hazard“. Organizace Protect Our Winters vyzývá FIFA, aby investovala část rekordních příjmů z televizních práv a sponzoringu (odhadem přes 11 miliard dolarů) do podpory ekologických projektů v postižených komunitách.
Současně ale panuje obava, že skutečné priority vedení FIFA budou spíše komerční než ekologické. Předseda FIFA Gianni Infantino již v minulosti prohlásil, že rozšíření turnaje je „nevyhnutelné“ kvůli rostoucímu zájmu o fotbal.
Podrobnosti studie i shrnutí všech klíčových závěrů najdete v původním článku
zde.