Že vám toto slovo připomíná sci-fi film? Tady jsme ale někde jinde, jedná se totiž o jednu z forem bobování, tedy sportu, který všichni znají už dávno. Boby jsou dnes atrakcí nejednoho zábavního parku a není to nic divného, i když právě skeleton byl jejich předchůdcem.
Skeleton je o něco arenalinovější odnož bobování, kdy závodník sjíždí ledovým korytem vleže, hlavou dopředu na speciálních nízkých saních, které mají tvar desky v masívním ocelovém rámu, který dal sportu i jméno. Zespodu je konstrukce opatřena speciálními skluznicemi. Rychlosti se přitom dosahuje pomocí gravitace, takže váha "saní", závodníků i vybavení je předepsaná a přísně kontrolovaná.
Se zařazením toho sportu do olympijských disciplín měla příslušná místa velké problémy. Když už se to podařilo, vzápětí byla disciplína na dlouhé roky zase zrušena. Obnovenou premiéru zažila až v roce 2002 na ZOH v Salt Lake City.
Sport se poprvé objevil ve švýcarském Sv. Moritzi u městečka Cresta koncem 19. století a tato vyhlášená trať slouží dodnes. Dodnes si také zachovala svou výlučnost, která trochu připomíná lyžování v Aspenu, kam se jezdí nejen lyžovat, ale také proto, abychom byli "vidět".
Kvůli bezpečí jsou z ní ale vyloučeny ženy. Objevila se totiž domněnka, že provozování tohoto sportu na tak náročné trati může zapřičinit rakovinu prsu u žen. Možná to ale má něco společného s další ukázkou snobství - anglických pánských klubů. Kdo ví, co je ten pravý důvod.
V Česku nemá skeleton takovou tradici a podporu, jako ve světě. Za totality bylo obtížné účastnit se mezinárodních akcí a najít dráhu na trénink, po roce 1990 zase nebyly talenty. Teprve po Olympiádě v roce 2002 se začal opět probouzet ze sna a kdo ví, možná mu nadšenci z ČR jednou znovu vybojují ztracené pozice.