Ceny Václava Jíry v hlavní kategorii převzali Miroslav Koubek, Ivan Grégr a Josef Konta

Držiteli Ceny Dr. Václava Jíry v hlavních kategoriích se v letošním kalendářním roce stali úspěšný trenér Miroslav Koubek, někdejší dlouholetý rozhodčí Ivan Grégr a bývalý fotbalový a také futsalový trenér  Josef Konta.

Fotbalová asociace České republiky každoročně cenou Dr. Václava Jíry oceňuje osobnosti, které se v Česku významně podíleli na rozvoji fotbalu na celorepublikové či regionální úrovni. V letošním roce jich tak obdrželo „malou plaketu“ celkem 41. Ceny Dr. Václava Jíry jsou vyhlašovány od roku 1993 a předávaly se dříve například v dejvickém hotelu Praha, který byl později  zbouraný, dále v Břevnovském klášteře a naposled v úterý 6. září 2022 v  hotelu Occidental v Praze 4.Hlavní ceny Dr. Václava Jíry
MIROSLAV KOUBEK
Narozen: 1. září 1951 * Fotbalista a trenér
Bývalý brankář, který začínal v Unionu Žižkov a přes Admiru Praha přišel do dospělého fotbalu. Chytal v SONP Kladno druhou ligu a pak působil pět let ve Spartě Praha.
Ve dvaatřiceti začal trénovat na Kladně a rozjel tak svoji úctyhodnou trenérskou kariéru. Zkušenosti
sbíral v Chomutově, v německém Ambergu, v Kladně, nebo jako asistent trenéra v ligovém Chebu.
Postupem s Kladnem do nejvyšší soutěže v roce 2006 začala velice úspěšná fáze trenérské kariéry,
trvající do současnosti, kdy s nováčkem SK Hradec Králové obsadil šesté místo v lize, ač klub neměl domácí prostředí a hrál v Mladé Boleslavi.
Jaro 2008 strávil v čínském týmu Tianjin Teda FC, jako asistent trenéra Jarabinského, po návratu
dokázal se Zenitem Čáslav vybojovat senzační postup do nejvyšší soutěže, na kterou ale klub neměl finanční prostředky.
Poté působil ve velkých klubech – v Baníku Ostrava, který pod jeho vedením jen těsně přišel o
mistrovský titul, v Mladé Boleslavi, ve Slavii Praha a ve Viktorii Plzeň se kterou v roce 2015 vyhrál
nejvyšší soutěž a získal titul a vzápětí i domácí Superpohár. Po angažmá v Bohemians Praha 1905 a krátké přestávce se úspěšně vrátil v Hradci Králové.
Svými zkušenostmi pomáhal i na reprezentačním poli. V ročníku 2013/14 vedl výběr Česka do 19 let a od léta 2016 do září 2018 byl ve dvaadvaceti zápasech asistentem trenéra Karla Jarolíma u
reprezentace Česka.
Jedenasedmdesátiletý Miroslav Koubek pracuje ve fotbale a pro fotbal celý život a po zásluze a zaslouženě se tak stal kandidátem na Cenu Dr. Václava Jíry.


IVAN GRÉGR
Narozen: 21. května 1942 * Fotbalový rozhodčí
Legendární fotbalový rozhodčí, který začínal v roce 1973 na současné poměry velice pozdě, ve svých 31 letech. První zápas řídil 7. dubna 1973, utkání žáků Unionu Malešice s týmem Vršovice 1870.
Do tehdejší československé ligy vstoupil o pět let později v roce 1978, kdy rozhodoval zápas Teplic s Trnavou. V lize pak působil dalších čtrnáct let. V lize a v pohár odřídil rekordních 19 derby pražských „S“. Řídil i čtyři velmi důležitá barážová utkání, na která byli vybíráni ti nejzkušenější rozhodčí. 
Na mezinárodní scéně působil od roku 1982, krátce po získání odznaku FIFA jel řídit zápasy na
mistrovství světa hráčů do 20 let do Mexika. K nejvýznamnějším zápasům na mezinárodní scéně patřily semifinále tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů) FC Liverpool – Bayern Mnichov či kvalifikace Mistrovství světa mezi Skotskem a Francií.
Po skončení kariéry působil nějaký čas jako delegát v lize. Později pracoval v komisi rozhodčích na
úrovni Čech a funkcionářsky se angažoval ve Slavoji Český Brod a SK Plast Satalice. Věnoval se i
sportovcům s mentálním postižením, s nimiž se zúčastnil dvou olympiád. Při těchto akcích působil jako mezinárodní rozhodčí za souhlasu orgánů FIFA.
S píšťalkou se na hřišti objevil i se sedmi křížky na zádech a jeho statistiky čítají na tři tisíce zápasů na všech možných úrovních.
Celková bilance na té nejvyšší je úctyhodná - v československé lize působil v letech 1978–1991. Řídil celkem 155 ligových utkání, jako asistent rozhodčího 153 ligových utkání. Jako mezinárodní rozhodčí řídil v roce 1982–1990 celkem 61 mezistátních utkání. V evropských pohárech řídil v letech 1982–1990 celkem 5 utkání (v Poháru mistrů evropských zemí 1 utkání a v Poháru UEFA 4 utkání). I proto  se tak stal kandidátem na Cenu Dr. Václava Jíry

JOSEF KONTA
Narozen: 29.listopadu 1947 * Fotbalista a trenér fotbalu a futsalu
Jako odchovanec Sparty Praha ve své hráčské kariéře prošel několika pražskými a středočeskými kluby.
Nejlepší léta prožil v týmech Sparty Praha, Tatry Smíchov, Meteoru 8, Jílového u Prahy, aby pak ve
svém posledním klubu DP Praha zároveň vstoupil na svojí pozdější velmi úspěšnou trenérskou dráhu coby trenér Dukly Dejvice.
V trenérské roli působil od svých 35 let v několika dalších klubech ligových nebo divizních soutěží, kde téměř bez výjimky zaznamenal vždy alespoň jeden ročník, završený splněním hlavního a nejtěžšího cíle – postupu do vyšší soutěže. S největšími úspěchy jsou spojována jeho angažmá v Českém Brodě, Motorletu Praha a SK Radotín, kde v roce 2018 ve svých více než 70 letech svojí úspěšnou dlouholetou  kariéru ukončil.
Zásadním milníkem trenérské kariéry Josefa Konty se stalo jeho jmenování do funkce trenéra
reprezentace Československa a později České republiky ve futsalu. Tuto svazovou nabídku přijal v době,
kdy neexistovaly specializované trenérské licence na futsal jako dnes. Premiéru si odbyl velmi zdařilým utkáním v září roku 1990, kdy jako trenér reprezentace Československa dokázal remizovat s favorizovaným týmem Itálie. Následovalo 39 mezistátních utkání s futsalovou reprezentací včetně
kvalifikací na MS a ME. Své trenérské působení u reprezentace futsalu završil v říjnu 1995 v rámci
kvalifikačního turnaje o účast na ME a MS 96 vysokým vítězstvím nad týmem Ázerbájdžánu. Tímto
pionýrským pětiletým obdobím položil základy slavných postupů a úspěchů české reprezentace, kteráv pozdějších letech hrála 8x na finálovém turnaji ME a 4x na finálovém turnaji MS.
V průběhu svého působení u reprezentace futsalu vychoval řadu kvalitních hráčů a později i trenérů futsalu, který v tomto období i právě díky přínosu trenéra Konty zaznamenal prudký rozvoj. Není nadsázkou říci, že se stal zakladatelem české trenérské školy futsalu, která později zaznamenala řadu úspěchů včetně medailí z evropských šampionátů. Národní tým totiž poté postupně vedli jeho bývalí svěřenci Stříž, Janoško a Neumann, kteří stavěli na práci trenéra Konty a přivedli reprezentaci ČR do evropské i světové špičky. Trenér Josef Konta obětoval fotbalu a futsalu celou svojí aktivní část života a zaslouženě se tak stal kandidátem na Cenu Dr. Václava Jíry.Kromě tří ocenění v hlavních kategoriích se dostalo na další  osobností ze všech krajů Česka.

Pražský fotbalový svaz

Günter Bittengel

Karel Novák

Zdeněk Vyšinka

Středočeský krajský fotbalový svaz

JUDr. Václav Černý

Josef Vlček

Jihočeský krajský fotbalový svaz

MVDr. Stanislav Beran

Jiří Himl

Miroslav Škarvada

Plzeňský krajský fotbalový svaz

Vladimír Čech

Josef Soušek

Jiří Valenčat

Karlovarský krajský fotbalový svaz

Jaroslav Maršík

Jan Profant

Zdeněk Volf

Ústecký krajský fotbalový svaz

Jan Husar

Vladimír Houdek

Mgr. Eva Matějů

Liberecký krajský fotbalový svaz

Miloslav Cihlář

Ivo Jiříček

Ing. Jiří Šturma

Královéhradecký krajský fotbalový svaz

Oldřich Gottvald

Radoslava Kozlovská

Mgr. Jan Zemen

Pardubický krajský fotbalový svaz

Ing. Josef Blažek

Mgr. František Školout

Pavel Zeman

Krajský fotbalový svaz Vysočina

Pavel Fiala

PaedDr. František Kašpárek

Mgr. Vladimír Polodna

Jihomoravský krajský fotbalový svaz

Ing. Petr Horák

Miloš Jarůšek

Ing. Cyril Malý

Olomoucký krajský fotbalový svaz

Ing. Antonín Bagár

Ing. Angustín Bitara

Antonín Lázna

Moravskoslezský krajský fotbalový svaz

Pavel Ožana

Svatopluk Tichavský

Josef Zikl

Zlínský krajský fotbalový svaz

Dana Fišerová

Josef Fojtík

Pavel Studénka


(Petr Skála podle facr.fotbal.cz pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)