Zlatá medaile po organizačních chaosech

[ title]

Pořadatelé mistrovství světa v rychlobruslení se zřejmě nechali inspirovat českou klasickou pohádkou Pyšná princezna. Startovní listina závodu žen na 3 km se nesla v duchu odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil.

Středeční losování pro českou ledovou královnu nebylo úplně milosrdné, start v poslední dvojici, bez úpravy ledu znamenalo evidentní znevýhodnění proti holandským favoritkám, které měly startovat ve druhé, třetí a sedmé dvojici. Zbývá důvěra v německou preciznost, led snad nezačne černat.

Čtvrteční poledne přináší další pohromu, odhlásila se německá legenda Pechsteinová, první skupina se přelosovává a zcela náhodou jedou ve druhém páru dvě nizozemské hvězdy, Wüstová a olympijská vítězka Achtereekte. Vypadá to, že všichni rychlobruslařští bohové se spikli proti české závodnici. Naštěstí se před závodem odhlašuje ještě norská reprezentantka, musí se losovat znovu a tentokrát již Holanďanky nejedou spolu, nálada českého týmu rázem stoupá.

Průběh závodu přináší krásný sport. Jako první z favoritek jede Ireen Wüstová, v cíli oznamuje výsledková tabule první místo a rekord dráhy. Hned po ní reprezentační kolegyně Carlijn Achtereekte, po průjezdu cílem se jí nabízí identický pohled, rekord dráhy a první místo. Aby nizozemského štěstí nebylo málo, Antoinette de Jongová celý příběh zopakuje, jasná holandská dominance, inzellská aréna se halí do oranžové barvy. Menší skvrnu přináší v předposledním páru startující Ruska Natalija Voroninová, která dlouho nahání čas de Jongové, nakonec cíl protíná ve druhém nejrychlejším čase. To již ale místní hlasatel vítá na ledě Martinu Sáblíkovou, vlastně domácí závodníci, která v Inzellu tráví velkou část tréninkové sezony. Po startu hlediště ožívá a žene Martinu do boje o zlato. Rozjezd závodu na Martinu skvělý, ale konkurence byla lepší, de Jongová rozdává úsměvy. Její úsměv začíná tuhnout, když do cíle zbývají Sáblíkové tři kola. Ze sektoru holandských fanoušků se ozývá pískot, zbytek haly fandí Martině, hlasatel dělá, co může. Přichází cíl, a ani třikrát Nizozemkami zlepšený traťový rekord nestačí na zlatou medaili, dokonce mají jen jedno. A česká reprezentantka slaví 18.(!) titul mistryně světa. Rychlobruslařský svět se klaní. Česká národní hymna, vlajka stoupá vzhůru, ouha, bohužel špatně zavěšená. Při menším upozornění se směje německý pořadatel, že v sobotu po závodě na 5 km to bude již v pořádku. Tak držíme palce…  

(kp,sportovnilisty.cz,foto:ps)