Závodit lze i s vycvičenými záchranářskými psy například v sutinovém vyhledávání

Poslední červnový víkend proběhl v Chomutově tradiční závod Svazu záchranných brigád kynologů České republiky o Pohár prezidenta 2020. Letošního již 18. ročníku se zúčastnilo celkem patnáct závodníků s vycvičenými záchranářskými psy, kteří soutěžili v nejvyšší kategorii ZZP3. Akci, která prověřila připravenost psů a psovodů pro praktické nasazení v oblasti sutinného vyhledávání, pořádala Záchranná brigáda kynologů Ústeckého kraje.

Před samotným zahájením proběhla kontrola čipů, aby všichni nastoupili se správným psem, a také došlo na losování pořadí. Sobotní část proběhla za krásného slunečného počasí na sutinovém trenažéru ve Chbanech, kde vyhledávali psi živé i mrtvé osoby, které  jsou nahrazeny kadavery splňujícími veškerá platná nařízení. Poslušnost pak předváděli účastníci na cvičáku ZKO Březenecká v Chomutově.

ZZP3 je nejtěžší zkouška národního řádu. O její náročnosti svědčí i fakt, že za posledních pár let jí jen několik psovodů a psů zvládlo dobře. V rámci této zkoušky musí psi najít osoby mrtvé a živé. Během sobotního závodu hledali dvě „mrtvé“ osoby a čtyři  živé, z nichž dvě osoby se nacházely ve výšce. Další nezbytnou součástí zkoušky je poslušnost. Tu musí psi ovládat vzhledem k tomu, že v terénu překonávají překážky, které mohou vyskytnout i na speciálech (v sutinách) a pes si s nimi musí při vyhledávání ve spolupráci s psovodem dokázat poradit.

Vítězkou Poháru prezidenta 2020 se stala s celkovým ziskem 244 bodů Lenka Knolová s fenkou Bailey Alebasi Jílové. V tomto závodě zvítězila již potřetí, když předtím vyhrála v roce 2019 i a v roce 2016, tehdy společně s Petrem Katrevem. Vítězka  navíc opět dosáhla i na limit zkoušky ZZP3 a našla všechny pohřešované subjekty, za což této dvojici patřil i pohár za nejlepší speciál s výkonem 174 bodů. Druhé místo obdržel Pavel Troller a Brigitte Bona Fornax (201 b.) a třetí skončili Miroslav Burda s Anat Frosty Fox (201 b.).

Pohár za nejlepší poslušnost si odnesla s 92 body Kateřina Staňková a Api Force of Destiny, která se svým psem se celkově umístila na čtvrté místo. Vítězka poháru si zajistila postup na mistrovství republiky, které bude v tomto roce mít speciální nádech, jelikož Svaz záchranných brigád kynologů ČR slaví 30 let od svého vzniku.

(SZBK, SportovníListy.cz, Sdružení sportovních svazů České republiky, foto: SZBK ČR)

Kam zmizeli fotbalisté

17.1.2021 09:00:00

Ještě před šesti či sedmi lety vykazovala Fotbalová asociace České republiky kolem 630 tisíc členů, pak si koupili nové počítače a při přehrání dat najednou zbylo jen asi 340 tisíc členů. I s tím...