Základní část Tipsport extraligy vyhrál Liberec, sestupuje Kladno a hraje se dál play off

Vítězem základní části Tipsport extraligy a držiteli Poháru prezidenta Českého hokeje se stali Bílí Tygři Liberec, kteří si spolu s HC Oceláři Třinec zajistili účast v příštím ročníku Champions Hockey League. Šestým vítězstvím v základní části, z toho čtvrtým v posledních pěti sezónách vytvořili rekord soutěže a předstihli HC Spartu Praha i Vsetín, kteří shromáždili po pěti prvenstvích.

Přímý postup do Generali Česká pojišťovna play off Tipsport ELH si vybojovali Bílí Tygři Liberec, HC Oceláři Třinec, HC Sparta Praha, BK Mladá Boleslav, HC Škoda Plzeň a Kometa Brno; v předkole se střetnou HC Olomouc – PSG Berani Zlín a Mountfield HK – HC Energie Karlovy Vary.

V dramatickém závěru, kdy se v posledním kole rozhodovalo v přímém souboji dvou ohrožených celků, neuhájili extraligovou příslušnost Rytíři Kladno, kteří se po roce vracejí do Chance ligy. Celkem získali 60 bodů – více jich na posledním místě tabulky vybojovala v historii extraligy pouze BK Mladá Boleslav, která končila sezónu 2011/12 se ziskem 61 bodů.

Na tři vítězná utkání hrané předkolo play off proběhne ve dnech 9.–15. března 2020, na čtyři vítězné zápasy hrané čtvrtfinále ve dnech 16.–29. března 2020, semifinále ve dnech 1.–13. dubna 2020 a finále ve dnech 16.–28. dubna 2020. Mistr České republiky a držitel Poháru Tomáše Garrigue Masaryka bude znám nejdříve 21. dubna a nejpozději 28. dubna 2020.

V předkole a play off se při nerozhodném výsledku hraje dvacetiminutové prodloužení, po kterém případně následují samostatné nájezdy. Rozhodující pátá utkání předkola a pátá až sedmá utkání play off se prodlužují až do rozhodnutí.

Komise rozhodčích ČSLH zúžila před vyřazovací částí nominační listinu z 22 na 17 hlavních a z 27 na 20 čárových rozhodčích. Na rozdíl od základní části soutěže si trenéři budou moci nově vyžádat coach challenge v prodloužení i v případě, pokud neúspěšnou výzvu nebo oddechový čas uplatnili již v základní hrací době.

Na vítěze Generali Česká pojišťovna play off Tipsport ELH a nového mistra České republiky čeká Pohár Tomáše Garrigue Masaryka, trofej se základnou z nerezové oceli s pozlacenou vnější a stříbrnou vnitřní částí, vysoká 73,8 cm a vážící 15 kg. Pohár, udělovaný od roku 2014, získalo dosud pět klubů – dvakrát Kometa Brno, jednou Bílí Tygři Liberec, HC Oceláři Třinec, HC Verva Litvínov a HC Škoda Plzeň. Jedinými účastníky vyřazovací části, kteří mistrovský titul nezískali vůbec, jsou BK Mladá Boleslav a Mountfield HK.Předkolo Generali Česká pojišťovna play off TELH
HC Olomouc – PSG Berani Zlín
Mountfield HK – HC Energie Karlovy Vary

Čtvrtfinále Generali Česká pojišťovna play off TELH

Bílí Tygři Liberec – hůře postavený vítěz předkola
HC Oceláři Třinec – lépe postavený vítěz předkola
HC Sparta Praha – HC Kometa Brno
BK Mladá Boleslav – HC Škoda Plzeň

Hlavní rozhodčí pro playoff
Oldřich Hejduk, Pavel Hodek, René Hradil, Antonín Jeřábek, Adam Kika, Zbyněk Kubičík, Petr Lacina, Tomáš Micka (N), Roman Mrkva, Pavel Obadal, Vladimír Pešina, Daniel Pražák, Peter Stano (SVK), Roman Svoboda, Jakub Šindel (N), Robin Šír, Tomáš Veselý.

Čároví rozhodčí

Tomáš Brejcha, Jaromír Bryška, Jakub Frodl, Jiří Gebauer, Tomáš Gerát, Marek Hlavatý, Daniel Hynek, David Jelínek, David Klouček, Vít Lederer, Miroslav Lhotský, Ladislav Lučan, Ondřej Malý, Jiří Ondráček, Tomáš Pešek, Lukáš Rampír, Jiří Svoboda, Radek Špryngl, Josef Špůr, Rudolf Tošenovjan.

(zz, SportovníListy.cz, hokej.cz, foto: Petr Skála)