Ve Vltavě se dalo napočítat třistatřicetdevět bílých čepiček otužilců

Poslední prosincovou sobotu  v jedenáct hodin dopoledne odstartovala v Praze u Národního divadla tradiční vánoční plavecká soutěž otužilců s názvem Memoriál Alfreda Nikodéma. Na devětašedesátý ročník dorazil rekordní počet plavců - slunečné počasí a teplota kolem devíti stupňů Celsia přilákalo rekordních 339 otužilců z toho bylo 80 žen.

Hlavní závod odstartoval v 11:00 slavnostním nástupem, kterému zavelel hlavní rozhodčí Jan Novák a pak se do vody ponořili nejdříve borci v hlavního závodu. Plavaly se celkem tři tratě a to měřená soutěž na 750 metrů jako Memoriál Františka Venclovského (ty dokonce ve dvou várkách)  a dvě tradiční kondiční tratě na 100 metrů jako Memoriál Štěpána Poláka a na 300 metrů jako Memoriál Oldřicha Lišky.

Soutěžní tratě měly start i cíl na severním cípu Slovanského ostrova.

Otužilci se budou tužit zase už po devětašedesáté ve Vltavě u Národního divadla

V tom hlavním závodě na 750 metrů zvítězil olympionik z Pekingu  a držitel českého rekordu v přeplavání kanálu La Manche Rostislav Vítek. Druhá skončila loňská vítězka a rovněž přemožitelka kanálu La Manche, do něhož se ponořila ve svých šestnácti letech Lenka Štěrbová a tím je aktuální nejmladší plavkyní mezi Francií a Anglií.

Voda ve Vltavě nebyla podle kritérií ledová, ale pouze chladná, neboť  dosahovala 6,9 stupně.

"Teplota vody je stejná jako loni, kdy jsem tady byl poprvé, ale počasí je  teplejší, svítí sluníčko. To je příjemnější, ale o to horší je vlézt do vody,“ řekl po vítězném závodu Rostislav Vítek. Závodníkům podle něj nynější počasí příliš nevyhovuje, protože voda je výrazně studenější než vzduch.

"Aktivních účastníků je 339 otužilců, což je opět nový rekord, který překonal  absolutní účastnický rekord z roku 2014, kdy tu bylo 290 účastníků, “ řeklpro SportovniListy.cz  organizátor Memoriálu Tomáš Prokop.

Ve Vltavě plaval poprvé  otužilec z Afriky. Angolčan

Ve Vltavě plavali nejenom plavci z České republiky, ale rovněž ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, ale i jeden borec z Angoly. Na nejkratší trati na sto metrů se totiž zúčastnil i otužilec původem z této africké země André Gabriel De Brito.

"Tento naturalizovaný Čech původem z Angoly před několika týdny posílil členskou základnu pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha a zapsal se do kroniky závodu jako první Afričan,“ vysvětlil Tomáš Prokop.

Nejstarším plavcem letošního ročníku byla pětaosmdesátiletá Božena Černá z Prahy. Nejmladšími byli  čtrnáctiletá Barbora Vobořilová z pořádajícího 1. plaveckého klubu otužilců Praha a stejně starý Vojislav Štěrba z Pardubic mimochodem bratr druhé závodnice Lenky Štěrbové.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)