Z Mistrovství Evropy na horské řece Vrbas přivezli vodáci celkem 37 medailí!

Výborného výsledku dosáhla česká reprezentace na Mistrovství Evropy v raftingu R6 nedaleko města Banja Luka v Bosně a Hercegovině. Posádky šestičlenných raftů se na horské řece Vrbas utkaly o tituly mistrů Evropy ve čtyřech disciplínách sprint, head to head (H2H), slalom a sjezd a také v celkovém hodnocení celého mistrovství. Česká výprava čítala devět posádek, které se představily hned v pěti věkových kategoriích – junioři do 19 i do 23 let, muži, ženy a muži masters.

Závodní program odstartoval v pátek 5. července 2019  sprintem a závodem H2H všech kategorií na peřeji „Bijeli buk“. A hned první den znamenal pro české barvy zisk 12 medailí a z toho hned 3 titulů mistrů Evropy! Ve sprintu zaznamenala největší úspěch první posádka mužské kategorie masters TR MASTERS (CZE1), která zvítězila před druhou českou posádkou JEŽEK Team - KAPLICE (CZE 2). Ve sprintu stříbrnou medaili získala také posádka juniorů U23 LETGUN Letohrad (CZE2) a dvakrát bronz patřil mužům HANACE Rafters (CZE 2) a ženám TR Omega Čoromoro (CZE 1). Atraktivní závod H2H neboli raft proti raftu přinesl medailové umístění téměř všem našim posádkám. Zlatou medaili vybojovali muži masters týmu TR MASTERS (CZE 1) a také mužská posádka kategorie open TR ZUBR (CZE 1). Pro druhé místo si dojeli posádky mužů HANACE Rafters (CZE 2), žen MB Bohouš a jeho parta (CZE 2) a juniorů U23 TR HANACE (CZE1). Bronzové umístění doplnila posádka žen TR Omega Čoromoro (CZE 1) a juniorů do 23 let LETGUN Letohrad (CZE 2).

V sobotu 6. července 2019 se jel slalom v kaňonu „Tijesno“. I v této královské disciplíně sbírala česká reprezentace jednu medaili za druhou. Mistry Evropy se staly dvě naše posádky – posádka mužů masters JEŽEK Team – KAPLICE (CZE 2) a ženská posádka TR Omega Čoromoro (CZE 1). Tři stříbrné medaile vybojovaly týmy masters mužů TR MASTERS (CZE 1), mužů TR ZUBR (CZE 1) a juniorů U23 LETGUN Letohrad (CZE 2). Bronz brali muži z HANACE Rafters (CZE 2), ženy z posádky MB Bohouš a jeho parta (CZE 2) a junioři U23 týmu TR HANACE (CZE 1).

V neděli 7. července 2019
závěrečnou disciplínou byl sjezd dlouhý 14 km z Krupy na Vrbasu až do obce Karanovac, kde se nachází základna místního raftového klubu „Kanjon“. V poslední disciplíně se podařilo všem našim reprezentantům vybojovat umístění na stupních vítězů. Toho nejlepšího dosáhly mužské posádky kategorie masters TR MASTERS (CZE 1) a open HANACE Rafters (CZE 2). Stříbrné medaile získaly tyto posádky – muži masters JEŽEK Team - KAPLICE (CZE 2), muži open TR ZUBR (CZE 1), ženy open MB Bohouš a jeho parta (CZE 2), dorostenci U19 Youngster YES a junioři U23 TR HANACE (CZE 1). Bronzové příčky doplnila posádka žen TR Omega Čoromoro (CZE 1) a junioři U23 LETGUN Letohrad (CZE 2).

Medailové žně završilo na závěr ještě souhrnné hodnocení a vyhlášení celkových výsledků. Česká republika získala dva celkové tituly mistrů Evropy díky mužským posádkám šestičlenných raftů v kategorii masters TR MASTERS (CZE 1) a open HANACE Rafters (CZE 2)! Vicemistry Evropy se staly mužské posádky masters JEŽEK Team – KAPLICE (CZE 2) a open TR ZUBR (CZE 1), ženská posádka TR Omega Čoromoro (CZE 1) a juniorská posádka U23 LETGUN Letohrad (CZE 2). Bronz v absolutním pořadí doplnila druhá ženská posádka MB Bohouš a jeho parta (CZE 2) a druhá posádka juniorů U23 TR HANACE (CZE 1).

Povedený evropský šampionát přinesl medaile všem zúčastněným českým týmům, což svědčí nejen o skvělé přípravě, ale především o tom, že český rafting se nachází na evropské i světové špičce. Moc gratulujeme reprezentantům v raftingu k úžasným úspěchům!

Kompletní výsledky všech závodů naleznete zde.

Fotografie a další informace k ME najdete na Facebooku Svazu vodáků.

Složení českých raftových posádek na ME R6 2019 v Bosně a Hercegovině
OPEN MEN (OM): CZE 1 – TR ZUBR: Vítězslav Hric, Michal Hric, Václav Kabrhel, Václav Kristek, David Lisický, Antonín Martinka CZE 2 – HANACE Rafters: Libor Peška, Michal Cuc, Filip Jelínek, Jiří Irain, Vojtěch Zapletal, Michal Šmoldas a Václav Švadlena

OPEN WOMEN (OW): CZE 1 – TR Omega Čoromoro: Zuzana Valtrová, Blanka Martinková, Lenka Bauerová, Karolína Kocmanová, Anna Kašparová a Marta Mulačová CZE 2 – MB Bohouš a jeho parta: Tereza Irain Lernerová, Petra Hajzlerová, Jitka Háková, Veronika Kučerová, Lenka Sováková a Klára Smetánková

U19 MEN (U19M): CZE 1 – Youngster YES: Tomáš Raděj, Jakub Vyroubal, Pavel Drastich, Vítězslav Ručka, Ondřej Ježek, Jan Lukáš (náhradník Michael Šlesingr)

U23 MEN (U23M) CZE 1 – TR HANACE: Vojtěch Zapletal, Václav Kristek, Filip Jelínek, Michal Šmoldas, Vojtěch Přikryl, Vojtěch Skořepa a Jan Novotný CZE 2 – LETGUN Letohrad: Aleš Kylar, Jan Marek, Filip Pecháček, Jakub Moravec, Michael Šlesinger, Aleš Müller a Martin Šálek

MASTERS MEN (MM): CZE 1 – TR MASTERS: Zbyněk Netopil, Michal Hric, Stanislav Hajský, Jan Šťastný, Vítězslav Hric, Tomáš Kasal a Jiří Irain CZE 2 – JEŽEK Team - KAPLICE: Miroslav Krechler, Robert Šimánek, Jiří Benhák, Petr Tomek, Zdeněk Boček a Pavel Putze.

(lt, Sdružení sportovních svazů České republiky, SportovníListy.cz, foto: Václav Kolář)