Z juniorského ME přivezli čeští ploutvaři tři medaile, dvě v barvě zlata a jednu bronzovou

Na přelomu letních měsíců července a srpna (28. července do  4. srpna 2018) se v tureckém Istanbulu uskutečnilo Mistrovství Evropy juniorů v ploutvovém plavání a rychlostním potápění. Pod vedením trenéra Vladimíra Beneše a jeho asistentky Anety Pivoňkové se šampionátu zúčastnilo celkem deset českých juniorských reprezentantů, a to pět dívek a stejný počet chlapců: Lucie Kolaříková, Daniela Uhlířová, Barbora Svobodová, Alžběta Hnáthová, Adéla Švomová, Jakub Kovařík, Matěj Hruška, Jakub Klimpar, Filip Látal a Matyáš Kubíček.

Čeští ploutvaři vybojovali na šampionátu celkem tři cenné kovy. Dvojnásobným zlatým medailistou a evropským šampionem se v Turecku stal Jakub Kovařík (Laguna Nový Jičín), který si pro tituly doplaval na trati 50 RP (v čase 15,25 s) i na trati 100 RP (35,01 s). Bronzovou medaili pak na distanci 100 BIFI vybojoval Jakub Klimpar (Laguna Nový Jičín) v čase 43,33 s. V celkovém hodnocení národů obsadili Češi díky dvěma zlatým a jedné bronzové medaili výtečné třetí místo.

Čeští závodníci, kteří v Turecku na medaile nedosáhli, však domů zklamaní odjíždět nemuseli. V závodech evropského šampionátu si vylepšovali svá osobní maxima a nevyhnuly se jim ani finálové účasti. Benjamínek české výpravy Matyáš Kubíček ve všech svých disciplínách proklouzl do finálových bojů. Na trati 400 PP doplaval pátý, z distance 200 PP si odváží šesté místo a na trati 800 PP doplaval na osmém místě. Filip Látal byl na trati 400 PP taktéž osmý, stejně jako Lucie Kolaříková, která byla shodně na osmém místě v závodech 100 PP a 100 RP. Jakub Klimpar pak k bronzu přidal i krásné páté místo na trati 50 BIFI. Na stejné distanci brala mezi dívkami Daniela Uhlířová šesté místo.

Nepopulární čtvrtou, bramborovou příčku obsadila ve finále 4 x 100 PP štafeta chlapců ve složení Matěj Hruška, Matyáš Kubíček, Filip Látal a Jakub Kovařík. I když chlapci skončili těsně pod stupni vítězů, radovat se mohou z nového českého juniorského rekordu, který má nyní hodnotu 2:32,21 minuty.

(dm, Sdružení sportovních svazů, SportovníListy.cz, foto:  facebook CZECH Finswimming Fanclub)