V Nechranicích jachtaři nejenom závodili, ale rovněž se tam i adepti na trenéry školili

O uplynulém víkendu 30. a 31. května 2020 se na Nechranicích v Yacht Clubu Nechranice jel závod Českého poháru olympijských tříd Laser a Laser Radial. Zároveň v sousedním YC CERE probíhal praktický seminář trenérů pod vedením Jakuba Kozelského a dalších našich úspěšných závodníků a trenérů.

Praktický seminář začal už v pátek 29. května 2020 v odpoledních hodinách, kdy účastníci semináře, konkrétně šlo o  11 nových adeptů na trenéry druhé třídy,  vypluli na vodu, aby se tam pod vedením Jakuba Kozelského, dlouhodobě velmi úspěšného trenéra své manželky Veroniky a v poslední době belgického národního týmu, věnovali tréninku reprezentantů tříd Laser a Laser Radial.  Jako figuranti sloužili závodníci těchto tříd, včetně většiny členů reprezentace.

Trénink na vodě proběhl za téměř ideálních jachtařských podmínek, kdy svítilo slunce a vítr vál 5 – 8 m/s.   Účastníci semináře byli rozděleni po dvou na jednotlivé čluny a každý člun měl na starost jednoho závodníka, kteří trénovali na krátké tréninkové postavené  trati.

Jak říkám...„Praktický seminář hodnotím velmi dobře, praxe posouvá trenéry dál. Českému jachtingu stále chybí kvalitní trenéři, takže jakákoli investice do jejich výchovy je skvělá. Jakub Kozelský je špičkový trenér, který pracuje v zahraničí, velmi si ho vážím. Má lidský přístup a hodně nás naučí. I ostatní jsou velmi kvalitní trenéři, od nichž můžeme čerpat,“ pochvaloval si Ondřej Bobek.

„Jsem ráda, že Český svaz jachtingu takový tento seminář organizuje, přijde mi dobré, že si můžeme trénování vyzkoušet i při závodě,“ přidala se s chválou i Adéla Cvachová.

„Je skvělé, že se rozšiřuje trenérská základna, že se trenéři mohou vzdělávat. A my přitom poznáme nové tváře,“ řekla Klára Himmelová z reprezentačního družstva Laseristů, které vede trenér Štěpán Novotný.

Bylo skvělé, že  vedením semináře pomáhali také olympionici Veronika Kozelská a Martin Trčka, reprezentační trenér Štěpán Novotný, úspěšný závodník a trenér Milan Hájek a hlavní organizátor Zdenál Sünderhauf. Během víkendu si budoucí trenéři druhé třídy vyzkoušeli v praxi i koučování přímo během závodu. Sobotní část semináře  zahájil výbornou přednáškou Neil Coxon o vybudování špičkové jachtařské základny v Ománu. Bylo dobře, že přednáška byla natočena a bude zveřejněna na Jachtařské akademii. Nu a pak následovaly závodní rozjížďky v silném měnícím se větru a trenéři na člunech celý den pracovali ve skupinkách s určenými závodníky.

Závěrečný den praktického semináře trenérů, o kterém si tady čtete,  proběhl pod taktovkou hlavních koučů Martina Trčky a Milana Hájka. Odjely se další tři kvalitní rozjížďky a dvojice trenérů koučovali vybrané závodníky, s kterými se již více sžili. Nakonec na břehu proběhl závěrečný briefing, rozbor jednotlivých situací a pozvánka na závěrečné soustředění trenérů, které se bude konat 19. – 21. července 2020 na Nechranicích. Pod vedením Milana Hájka bude zaměřeno především na zlepšení startovních procedur.

A jak se dařilo našim reprezentantům v závodě?

Během závodu po oba dny panovaly ideální podmínky – krásný vítr o síle 6 – 8 m/s. Odjelo se všech osm plánovaných 45minutových rozjížděk. Domácí jachtařka Klára Himmelová vedla po sobotě třídu Laser Radial, v níž se na start postavilo celem 14 závodníků a závodnic. V neděli už se jí tolik nedařilo a předstihli ji dva soupeři. Zvítězil Andrew Lawson (JK Staré Splavy), stříbro bral Jiří Halouzka (MYK). Druhá příčka mezi dívkami patřila Lence Kališové (Jachtklub Brno) a třetí Kláře Valdhansové (ČYK). Třídu Laser vyhrál reprezentant Jakub Halouzka (MYK), který porazil trenéra Štěpána Novotného a bronz bral Petr Drahorád (oba JK Cheb).

(es, SportovníListy.cz, sailing.cz, foto: Eva Skořepová)