V chomutovském bazénu se mladí potápěči učili zvládat krizové situace

V areálu chomutovského Aquasvěta pokračoval druhou lekcí desetidílný cyklus Mladý potápěč, který zorganizovali členové místního potápěčského klubu jako součást realizace projektu Mladý sportovec, sportem ke zvládání krizových situací a k bezpečnému přežití. Mladí absolventi tohoto cyklu budou vědět, jak se mají správně a bezpečně chovat u vody, ve vodě i pod vodou.

Hlavní instruktor Václav Vilím, zkušený potápěč, který je členem chomutovského potápěčského klubu již padesát let, nejprve teoreticky seznámil děti s dýchacím přístrojem, ukázal jim, jak se s lahví na vzduch, s vestou i s dýchacími hadicemi správně manipuluje a také jim vysvětlil, jakými způsoby je možné poskytnout pomoc unavenému plavci.


Druhá hodina lekce byla ryze praktická a všechny děti si v bazénu pod vedením osmi kvalifikovaných instruktorů a instruktorek postupně vyzkoušely ponoření s dýchacím přístrojem a zažily první pobyt pod vodou. Jejich rozzářené oči svědčily o tom, že si tento den budou pamatovat celý život. Také si mohly prakticky ověřit, že teoretické zásady pomoci unavenému plavci jsou skutečně pravdivé a fungují. Některé děti žasly nad tím, že jsou schopné ve vodě utáhnout a dopravit ke břehu i mnohem těžšího instruktora a nadšeně si ve dvojicích zkoušely různé způsoby pomoci a záchrany.

Sportovní tréninky v rámci projektu Mladý sportovec, sportem ke zvládání krizových situací a k bezpečnému přežití realizuje vedle chomutovských potápěčů také stovka dalších sportovních klubů po celé České republice. Prostřednictvím vybraných atraktivních sportovních odvětví (potápění, střelectví, biatlon, vodáctví, kynologický a požární sport, horolezectví, orientační běh atd.) se mladí lidé učí specifickým branně technickým dovednostem, které jim mohou v budoucnosti pomoct správně zvládat složité životní situace.


Projekt Mladý sportovec, sportem ke zvládání krizových situací a k bezpečnému přežití organizuje Sdružení sportovních svazů České republiky ve spolupráci s Českou unií sportu.

(ps podle tiskové zprávy,  SportovníListy.cz, foto: Chomutovský potápěčský klub)