Úspěšným jachtařem můžete být v každém věku. Jachtaři 2017 Milanovi Hájkovi bude padesát

Jachtaři už vědí, kdo je Jachtařem roku 2017 a kdo se stal nejlepším v dalších kategoriích.  Jachtařem roku 2017 byl zvolen zkušený závodník Milan Hájek, který zároveň ovládl i kategorii Muži. Hájek těsně před padesátými narozeninami, které oslaví 21. ledna 2018, konečně dosáhl na tuto individuální prestižní trofej a dokázal, že úspěšným jachtařem můžete být v každém věku.

Na druhém místě skončil sólový námořní jachtař Milan Koláček, který závodí ve třídě Beneteau Figaro a vloni skončil v hodnocení této prestižní třídy jako čtvrtý nováček na světě. Milan plánuje účast v extrémním sólovém závodě kolem světa Vendée Globe Challange v roce 2020.

Na třetím místě skončil loňský vítěz kategorie mužů Ondřej Teplý, který závodí v olympijské třídě Finn, v níž vloni obsadil 17. místo na mistrovství světa. Intenzivně se připravuje na první olympijskou kvalifikaci do Tokia, která se pojede v srpnu v dánském Aarhusu. Nyní závodí na světovém poháru v Miami.

Na rozdíl od kategorie mužů, která byla skutečně nabitá – nominováno bylo závodníků nebo posádek, ženy letos zaostávaly.

Vítězkou se stala Johana Nápravníková-Kořanová, která úspěšně závodí společně se svým manželem Jakubem Nápravníkem ve třídě Fireball. Pravidelně se účastní také České jachtařské ligy klubových týmů ve třídě Melges 24.

Druhá skončila zkušená Evropářka Vendula Škráčková a třetí Martina Bezděková, která v olympijské třídě Laser Radial vloni udělala značný pokrok. Stane se nástupkyní Veroniky Kozelské Fenclové, která si dává mateřskou pauzu?

Juniorské kategorie ovládli sourozenci Jakub a Tereza Dobří. Společně závodí v juniorské třídě RS Feva, na níž vybojovali sedmé místo na mistrovství světa a stali se vicemistry Evropy.

Na druhém místě mezi juniory skončil talentovaný závodník olympijské třídy Laser Jakub Halouzka a třetí byl vítěz Letní olympiády dětí a mládeže ve třídě Optimist Lukáš Wehrenberg.

Druhou oceněnou juniorkou byla Klára Himmelová, která vloni zajela životní výsledek na Gardě, když skončila na 40. místo ze 785 lodí třídy Optimist a jako 5. dívka.

Třetí skončila Sára Tkadlecová, která vytvořila společně s Dominkou Vaďurovou (vloni závodila ještě za Slovensko, proto nemohla být nominována) ideální posádku pro olympijskou kvalifikaci v akční třídě 49erFX.

Soutěž týmů jednoznačně opanoval Zdeněk Sünderhauf a další jachtaři z posádky HEBE, kteří vybojovali ve velmi tvrdých podmínkách 3. místo v ORC celkově a 2. místo ve skupině na slavném závodě Rolex Middle Sea Race. Jejich novou loď v tomto extrémním závodě kormidloval Milan Koláček.

Druzí skončili mistři ČR One Design z České námořní rallye z týmu RODOP Martina Kulíka, a třetí mistři ČR v ORC z GIULIA SAILING TEAMU Jana Hirnšala.

K vyhlášení ankety, ve které hlasovalo 354 aktivních členů Českého svazu jachtingu, došlo třetí lednový pátek v rámci Společenského večera českého jachtingu v Kulturním centru Novodvorská.

Slavnostní vyznění večera podpořila tradičně Městská část Praha 4, na jejímž území se nachází nejstarší jachetní klub u nás – Český Yacht Klub, a kde se na vlnách Vltavy plachtí stejně jako před sto a více lety. Večerem provázel také jachtař moderátor Václav Žmolík. K tanci hrála kapela Živý Juke Box a po půlnoci DJ Tsunami. Nechyběla módní přehlídka značky Nautica, předtančení ani půlnoční překvapení. Zazpívala také Karolína Žmolíková za kytarového doprovodu jachtaře Lubomíra Brabce.