Úspěšný výlov šesti medailí českých sjezdařů na divoké vodě ve Slovinsku, kde se koná ME

[ title]
Dlouhý sjezd byl prvním závodem, který proběhl ve středu 15. května 2019 na mistrovství Evropy ve slovinském Bovci. Český tým opět potvrdil neuvěřitelnou sílu. Uprostřed týdne se bojovalo na pětikilometrové trati, která nese mnoho technických úseků a je zakončena sprintovou tratí.

Celý šampionát odstartovala kategorie K1 ženy. První na trati se ukázala Barbora Dimovová, jež si dojela pro 9. místo. Nepopulární čtvrté místo obsadila česká závodnice, Klára Hricová. Nejvíce nasazená Martina Satková měla během závodu velké potíže, když se v horní pasáži se nečekaně převrátila. Několikrát zkoušela zvednout, jenže žádný pokus jí nevyšel a Martina musela nedobrovolně opustit svou loď. Nejlepší příčku obsadila Anežka Paloudová. V dlouhém závodě vybojovala 3. místo.


  "S výsledkem jsem neskutečně spokojená, vůbec jsem s ničím takovým nepočítala a dnešní den naprosto předčil má očekávání. Jsem šíleně vyčerpaná, ještě v pondělí jsem závodila v Račicích na rychlostním kajaku, včera zde natrénovala stopu a hned dnes závodila. Sama nevěřím, že jsem dnešní dlouhý sjezd zvládla,"  usmívala se v cíli Áňa Paloudová.

S největšími ambicemi mezi singlkanoisty nastoupil do dnešního závodu Ondřej Rolenc, který si dojel pro 2. místo. Dokázal ho porazit pouze legendární chorvatský závodník Emil Milihram.


  "Má taktika byla jasná. Nasadil jsem tempo hned na startu a technické pasáže jsem si chtěl spíše pohlídat. Netušil jsem, že mi začnou tak rychle tuhnout ruce a svou prvotní frekvenci neudržím. Mezičasy mi říkali, že postupně ztrácím na Emila Milihrama, což potvrdil i výsledek v cíli. Jsem ale naprosto spokojený, protože druhé místo je nádhera," komentoval po dojetí Ondřej Rolenc.

Šesté  místo bral Marek Rygel a jen příčku za ním skončil Vladimír Slanina. Stejně jako v kajakářkách, jsme vybojovali 9. místo zásluhou Daniela Suchánka.

Čeští kajakáři letos dosáhli nečekaných úspěchů. Svou první individuální medaili z mezinárodního závodu urval Adam Satke. Oproti loňskému roku se posunul o příčku výše a s pouze vteřinovou ztrátou na druhé místo bral Adam bronz. Čtvrté místo opět náleží Cechům a znovu míří do Olomouce, zásluhou Karla Slepici.


  "Medaile je naprosto úžasná a mám z ní samozřejmě velikánskou radost!  Na mezičasech jsme jeli s klukama asi ve dvou vteřinách a spíše jsem ztrácel. Navíc trať zdejšího dlouhého sjezdu je docela dlouhá, a když jsem chtěl zrychlit, už to moc nešlo. Fanoušci naštěstí pomáhali a povzbuzovali a to mne motivovalo. Chyby po cestě samozřejmě byly, ale to už k tomu prostě patří. Věřím, že vteřina se zde dá nahnat celkem snadno, ale ještě snadněji se dá ztratit a chybuje zde opravdu každý. V cíli jsem neviděl na výsledkovou tabuli, takže jsem popravdě moc netušil, jak na tom jsem. Když jsem pak v rozhlase uslyšel, že jsem na bedně, byl ti krásný pocit. A to, že jsme tři Češi na třech pozicích za sebou a všichni v první desítce? No nádhera..” komentoval Adam Satke.

Zlato mezi deblkanoisty se podařilo obhájit posádce Daniel Suchánek – Ondřej Rolenc. Nejobávanějšími konkurenty byly francouzské posádky, jež na loňském šampionátu obsadili všechny tři stupínkové příčky. Letos česká posádka nepustila nikoho před sebe a brala zlato. Na pátém až sedmém místě se seřadily další debly - 5. místo obsadili Marek Rygel s Petrem Veselým, 6. místo patří rodinné posádce Vladimír Slanina – Vladimír Slanina a 7. příčku bere valašská posádka Tomáš Hendrych – Richard Nachtigal.

Závod otevřely i uzavřely ženské kategorie. Posledními na trati byly dnes singlkanoistky. Nejlepší výsledek zde zajela Martina Satková, která si spravila chuť po nepovedené jízdě na kajaku. Na startu zkoncentrovala všechny své síly a v tomto závodě brala stříbro. Druhou kategorii odstartovala i Anežka Paloudová, která ke své bronzové medaili přidala ještě bronz ze singlkanoe. O velké překvapení se postarala mladičká závodnice Petra Štěpánková, pro kterou je účast na seniorském mistrovství Evropy dokonce premiérou. Do cíle dojela čtvrtá a zajistila tak další bramborovou medaili olomouckému oddílu. 9. místo vybojovala Marie Němcová.

České reprezentační družstvo je teprve v jedné čtvrtině šampionátu a už si připisuje šest individuálních medailí. Další den proběhne závod hlídek v dlouhé sjezdu.

(media Kanoe, SportovníListy.cz, foto: Kanoe.cz)

Nový poradce pro sport na Hradě

Nový poradce pro sport na Hradě

16.2.2020 09:00:00

Sport se dává do pohybu a můžou za to nejen blížící se volby. Národní sportovní agentura už začíná dýchat, sportovní část Národního investičního plánu byla nejvíc diskutovanou částí. Mimo dění n...