Tomáš Řenč z mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu si přivezl stříbro

Stříbrnou medaili si odvezl český triatlonista Tomáš Řenč z mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu, které se uskutečnilo v sobotu 14. září 2019 v rámci závodu Challenge Almere. Výborný výkon podala v Nizozemsku také Simona Křivánková, která skončila pátá.

Tomáš Řenč si během několika týdnů připsal druhý velký úspěch. V polovině srpna 2019 na závodě Ironman Kalmar stanovil nové české maximum na distancích dlouhého triatlonu (7:54:07). A nyní vybojoval stříbrnou medaili v dlouhém triatlonu na mistrovství Evropy, které se sice konalo v rámci závodu Challenge Almere, ale bylo oficiálním šampionátem Evropské triatlonové unie.

Na jednom z nejstarších triatlonových závodů na světě čekalo na závodníky 3,8 km plavání v umělém jezeře Weerwater. 180 km cyklistiky bylo rozděleno do dvou okruhů, které vedly přilehlými lesy a po břehu jezera Markermeer. Při maratonském běhu pak závodníci šestkrát oběhli jezero Weerwater.

V plavecké části se Tomáš Řenč držel v čelní skupině a do cyklistické části pak vjížděl jako pátý muž celkového pořadí. Do cíle doběhl na druhém místě.

Jak říkám...„První okruh byl v plavecké části dobrý, ale ve druhém kole jsme se napojili na závodníky Age Groups, takže jsme se museli mezi nimi proplétat. Udržet se vedoucí skupinky pak bylo mnohem náročnější. Snažil jsem se dostihnout vedoucí skupinku, což se mi podařilo někde mezi 30. a 40. kilometrem. Jeli jsme pak ve vysokém tempu, protože Dán Hogenhaug to táhl takovým tempem, že jsem byl rád, že ho udržím. Ve druhém cyklistickém okruhu se pak zase mezi nás dostali závodníci Age Groups. Museli jsme mezi nimi kličkovat. A to už jsem dva vedoucí závodníky neudržel. Sám jsem pak jel na třetím místě. Další dva závodníci z té skupiny odpadli. Před posledním okruhem mi manželka řekla, že Olesen je za mnou jenom minutu a když nezrychlím, tak mě předběhne. Tak jsem běžel, co to šlo. Dal jsem do toho maximum. A na konec jsem to udržel, i když mě rychle dotahoval. Se třetím místem celkově a druhým v Evropě jsem hrozně moc spokojený! Ti dva přede mnou dnes byli rychlejší a jejich tempo jsem nedokázal akceptovat, takže jsem v tom závodě prodal všechno, co jsem mohl,“  popsal Tomáš Řenč průběh závodu.

Celkovým vítězem Challenge Almere je Jihoafričan Matthew Trautman. Za ním doběhl se ztrátou 3:37 Dán Kristian Hogenhaug, třetí byl Tomáš Řenč (+10:29). V redukovaném pořadí evropského šampionátu se ovšem český reprezentant posunul na stříbrnou příčku!

Křivánková mezi ženami pátá

V závodě žen si podobně skvěle vedla Simona Křivánková, která šla z vody na 12. pozici. „Na kole se pak jelo v prvním okruhu skvěle, protože vůbec nefoukalo. Ve druhém trochu začalo, na místní poměry to ale byly pořád skvělé podmínky. I tak bylo kolo těžké. Dřela jsem, co to šlo, nohy mě bolely a bála jsem se, že je ani nerozeběhnu. Ale podařilo se mi předjet čtyři závodnice, takže jsem do běhu šla z osmé pozice,“ popisovala závod ze svého pohledu.

První okruhy absolvovala ve vysokém tempu, pak sice začala zpomalovat, i tak však dokázala předběhnout další tři závodnice a připsat si celkové páté místo!

Jak říkám...„To je skvělé! Jsem s výsledkem maximálně spokojená! Zvláště když uvážím, že to byl letos už můj šestý dlouhý triatlon a před dvěma týdny jsem byla nachlazená,“ řekla Simona Křivánková v cíli.

Zvítězila Nizozemka Yvonne Van Vlerkenová, na kterou česká reprezentantka ztratila 25 minut a 29 vteřin. Od medaile ji dělilo přibližně devět minut.

Skvělý den českého triatlonu podtrhla Radka Kahlefeldt-Vodičková, která vyhrála závod série Challenge ve švýcarském Davosu.
   Almere - Nizozemsko 14. září 2019

Mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu 

Muži: 1. Kristian Hogenhaug (DEN) 7:53:52, 2. Tomáš Řenč 8:00:44, Morten Brammer Olesen (DEN) 8:01:26
Ženy: Yvonne Van Vlerkenová (NED) 8:56:10, 2. Lina-Kristin Schinková (GER) 9:11:27, 3. Sarissa De Vriesová (NED) 9:12:29 … 5. Simona Křivánková 9:21:39.

(mv, Triatlon.cz, SportovníListy.cz, foto: Triatlon.cz)