Stříbro pro Terezu Fišerovou a Tomáše Zimu na juniorském MS v Čunovu

Hned dvanáct finálových míst si v pátek 21. července 2017  vybojovali čeští reprezentanti na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v Čunově, nedaleko Bratislavy. Kajakáři a singlkanoistky nakonec získali dvě stříbra a dva bronzy v podání Terezy Fišerové, Tomáše Zimy, Jana Bárty a bratrů Hegerových.

V areálu vodních sportů Divoká voda se v semifinále nejlépe dařilo kajakáři Tomáši Zimovi, který do finále postoupil jako nejrychlejší kajakář mezi juniory. „Ze začátku jsem měl respekt, ale pak to ze mě opadlo. Kombinace brán 4-5 byla hodně těžká, ale vyšlo mi to, jak jsem vůbec nečekal, takže potom jsem už slyšel lidi na břehu a nechal jsem to úplně zadarmo. Když jsem byl u poslední protivody, byl jsem si už hodně jistý,“ řekl po semifinále kajakářů Zima.

V odpoledním finále mířil na nejvyšší pozici, ale po chybě v závěru tratě se musel spokojit se stříbrem. „Pocity po finále jsou úžasné, až na ten poslední šťouch. Trochu to byla smůla, ale jinak jsem z druhého místa úplně nadšený. A jsme na stupni vítězů dva, takže o to větší je to paráda. Všichni na mně ze břehu strašně řvali a táhli mně do cíle. Vycházelo mi to odshora až dolů, až na těch posledních dvou protivodách jsem zaslechl, že vedu, tak jsem to chtěl pojistit, a to byla chyba. Měl jsem to odpálit a bylo by to tam,“ okomentoval trochu zklamaně Zima. Vítězství si připsal Rakušan Felix Oschmauz.

Dalším finalistou v této kategorii se stal osmý Jan Bárta, který se ve finále ještě zlepšil a nakonec vybojoval cenný bronz. „Ještě mi to nedochází, jsem úplně nadšený. Mám tady mamku, která přijela s babičkou a dědou, takže podpora určitě byla. Doufám, že bude i nějaká oslava,“ řekl Bárta.

Mezi singlkanoistkami do 23 let si finálovou účast vyjela z 5. místa Tereza Fišerová a devátá Martina Satková. Tereza Fišerová předvedla ve finále druhou nejrychlejší jízdu a přidala do české sbírky další medaili. „Nemůžu tomu uvěřit. Jsem s tou jízdou nesmírně spokojená, jelo se mi fakt dobře a i ten čas byl dobrý. Předběhla mě jen Mallory Franklinová, která vyhrává i světové poháry mezi dospělými, takže pro mě je to neskutečný úspěch,“ popsala svoje pocity v cíli stříbrná medailistka i ze seniorského ME v Tacenu.

V juniorské kategorii obsadilo kompletní české trio kanoistek Eva Říhová, Gabriela Satková a Alexandra Vrbová pozice 2 až 4. Finálové pořadí nakonec bez medaile – Gabriela Satková čtvrtá, Alexandra Vrbová pátá a Eva Říhová osmá.

Bratři Hegerovi přidali v pátek 21. července 2017 večer další medaili v C2. Bronz v kategorii do 23 let si deblkanoisté velmi cenili: "Vrch tratě byl hodně povedený. Na mezičase jsme vedli a všechno klouzalo, jak mělo. Pak přišla kombinace 14-15-16, tam jsme trochu zaváhali, couvali jsme ji a trošku jsme tam nechali. Pak přišel smolný šťouch, ale třetí místo je pěkné," řekli závodníci v cíli.

Juniorští deblkanoisté měli finálovou účast jistou kvůli nízkému počtu lodí. Duo Pohanka, Wendl se ze třech startujících lodí umístilo nejvýše. Vrublovský s Novotným skončili druzí.

BRATISLAVA (Slovensko) 21. července 2017
Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu

Muži  K1: 1. Grigar (SR) 89,86 (2), 2. Leitner (Rak.) -1,95 (0), 3. Desnos (Fr.) -3,65 (2), ...v semifinále 14. Maikranz, 18. Matějka (oba ČR).
Muži C2: 1. Gewissler, Skákala (SR) 103,20 (0), 2. Škljaruk, Michajlov (Rus.) -5,06 (0), 3. V. Heger, T. Heger -9,11 (2), 4. Mrůzek, A. Kašpar -16,52 (6), ...7. M. Zapletal, V. Zapletal (všichni ČR) -25,11 (12).
Ženy  C1: 1. Franklinová (Brit.) 109,08 (0), 2. Fišerová (ČR) -3,17 (0), 3. Woodsová (Brit.) -4,87 (2), ...6. M. Satková -15,20 (0), v semifinále 19. Matulková (obě ČR).
Junioři: K1: 1. Oschmautz (Rak.) 92,18 (2), 2. Zima -1,98 (2), 3. Bárta -3,49 (2), ...v semifinále 26. Žížala (všichni ČR).
Junioři C2: 1. Pohanka, Wendl 130,46 (6), 2. Vrublovský, Novotný (všichni ČR) -38,43 (54).
Juniorky: C1: 1. Herzogová (Něm.) 116,20 (0), ...4. G. Satková -11,25 (6), 5. Vrbová -23,96 (4), 8. Říhová (všechny ČR) -71,49 (50).

(ps,Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)