Rychlostní kajakář Dostál bude s parťákem Šloufem v Japonsku dříve než jejich lodě

Rychlostní kajakář Josef Dostál bude s parťákem Radkem Šloufem v Japonsku o něco  dříve než jejich pro olympiádu připravené lodě, které putují po souši a po moři trochu pomaleji než se předpokládalo. Přesto oba vodáci už nyní slíbili před novináři, že na olympiádě bez diváků v Japonsku předvedou maximální výkon.

SportovníListy.cz byly na místě děje...
"Hurá do Tokia!" prohlásil zvesela trojnásobný mistr světa v rychlostní kanoistice, kajakář Josef Dostál, který už dobře poznal, jaké to je, když na olympiádě získá medaili. Ve sbírce jich má hned tři, dvě bronzové z Ria a Londýna, navrch pak jednu stříbrnou z OH 2016, kterou si vypádloval v Riu.

Úplně na jinou světovou stranu na východ do Tokia vyrazí  osmadvacetiletý bojovník na vodě hned na dvě mise. Závodit bude v individuálních disciplínách i na deblkajaku s Radkem Šloufem.

Jak říkám...

„Cíl je jasný, chceme podat vždycky maximální výkon. Na nic dalšího si nebudeme hrát, na singlu i na deblu pojedeme to, na co máme,“ slíbil dlouhán Dostál, jehož výkony na světovém poháru v Szegedu mohly Dostála i jeho parťáka příjemně naladit.

„Bral jsem tam dvě těsná stříbra, ale mít formu bude důležité až za pár týdnů při olympijských závodech,“ konstatoval  realisticky Dostál, že výsledek ze Szegedu byl příjemný, ale pro počty pro pěti kruhy nic neznamená i tak věří, že s kolegou z deblu Šloufem ještě na formě zapracují.

„Formu se nám povedlo vyladit docela dobře a ještě ji doladíme na závěrečném soustředění v Japonsku,“ má jasno Dostál, který do dějiště OH vyráží české duo už v neděli 11. července 2021, tedy s patřičným předstihem.

„Budeme si zvykat na místní režim, časový posun, stravu a dá se říct i na to vedro,“ popsal, proč bude balit do Tokia už za pár dní.

Cítí, že do přípravy dal maximum možného. Dostál se Šloufem makali na soustředění v italském Livignu, kde se soustředili na vytrvalost. Pracovali na vodě, v posilovně a také na kole, i když si delší výlety protentokrát odpustili.

Jak říkám... 

„Nebyl roztátý sníh. Nedalo se tolik jezdit, ale to mi tolik nevadilo,“ usmál  se s tím, že kolo má rád, ale přece jen na něj není zvyklý.

„A tak mě po třech hodinách bolí zadek,“ přiznal s úsměvem.

Další tréninkové dávky polykalo české duo v Račicích a Kadani, absolvovalo i simulaci závodů s českými parťáky a Dostál si to náramně pochvaluje. Předolympijskou idylku prý narušuje jediná věc. V Japonsku budou nakonec čeští reprezentanti dříve než jejich lodě. Snad se mohou utěšovat tím, že je to jen horší začátek japonské mise a o to lepší bude její konec.

Jak říkám... 

„Lodě nám přijedou později, budou mít zpoždění asi deset dní, což je docela malér. Ale nedá se s tím nic dělat. Už tam sice měly být, ale doufám, že se to nějak vymyslí a zvládneme to,“ dodal  Dostál.
Úplně v jiné roli vyrazí do Tokia Dostálův parťák z deblu Radek Šlouf. Na sportovní svátek do Japonska vyráží v roli nováčka.

Jak říkám... 

„Strašně moc, protože je to jeden z mých splněných sportovních cílů.“ přiznal  Radek Šlouf před cestou do země vycházejícího slunce. 

Na radosti mu neubírá ani fakt, že bude olympiáda svázaná pravidly a přísnými opatřeními spojenými s celosvětovou pandemií koronaviru..

Jak říkám... 

„Olympiáda bude ve formátu, v jakém bude. Ani mě to nijak extra nemrzí. Na Hry jedu poprvé, takže si ani nedovedu představit průběh sportovního svátku, jaký to normálně je,“ neskrýval.

Šanci nasát tradiční olympijskou atmosféru v Tokiu z objektivních důvodů nezvládne, Šlouf se tím ale netrápí. Dobře ví, že hlavní bude „prodat“ formu při závodech.

Jak říkám... 

„Nejvíce mi jde o to, abych co nejlépe zazávodil a co nejlépe se poměřil s nejlepšími sportovci, kteří na olympiádě budou,“ popsal, s jakou představou do Japonska vyrazí.

Start to pro závodníka Dukly, který je odchovancem oddílu Prazdroj Plzeň to bude každopádně ohromný zážitek a pocta zároveň.

Jak říkám... 

„Pro můj domovský oddíl je to obrovská událost. Měl bych být první účastník na olympijských hrách v historii,“ řekl Šlouf pyšně a dodal, že  mu to také připomínají na každém kroku.

„Karel Kožíšek starší, což byl jeden z lidí, co mě tam právě vychovávali, tak ten už mi dva roky říká, jak mi to přeje. Hlavně aby to dopadlo, že mi fandí, že mi věří, že to dopadne. Od lidí z oddílu cítím velkou podporu, plno lidí mi i píše, komentuje fotky,“ dodal  pyšně.

Je jasné, že bude mít velkou touhu uspět v Tokiu tak trochu i pro někdejší plzeňské parťáky z oddílu.

Jen jej trochu mrzí, že už do plzeňského oddílu zavítá jen málokdy. I proto, že se přestěhoval do hlavního města.

Jak říkám... 

„Musím se přiznat, že podívat se na ně přijedu jen zřídka, protože jsme často na soustředění. Když už máme volno, tak se vracím do Prahy, kde teď bydlím a jsem tam doma,“ dodal.

Nebýt pandemie koronaviru, měl by Šlouf s Dostálem olympijské vystoupení už skoro rok za sebou. Vnímá nováček pod pěti kruhy jako plus, tedy z pohledu výkonu českého deblu, že se Hry odložili?
Určitě nárůst formy a výkonnosti Radek Šlouf vnímá sám u sebe.

Jak říkám... 

„Rozhodně cítím, že jsme lepší než v roce 2019. A třeba na sobě cítím, že jsem spolehlivější, co se týče závodu,“ prozrazuje a pak se pustí i do detailnějšího rozboru, v čem je silnější v kramflecích. „Vím, jak se na to všechno připravit, přesně tak, jak je v mých možnostech. A nemám už takové nervy, jako jsem míval, což si myslím, že mě limitovalo. Na závod se moc těším, zatím v nervu nejsem a věřím, že nebudu. Myslím si, že to bude dobré,“ dodal  optimisticky mladší z reprezentantů.

(Petr Skála, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Dědek přesouvá Winter Classic

17.10.2021 09:00:00

Nová štika v hokejovém rybníčku, majitel hokejových Pardubic Petr Dědek, avizoval již na loňský rok lahůdku pro všechny fanoušky nejpopulárnějšího zimního kolektivního sportu. Zápasy pod ote...