Reprezentace Česka na MS čtyřčlenných raftů z řek Vrbas a Tara vylovila 18 zlatých medailí!

Obrovských úspěchů dosáhli čeští reprezentanti na mistrovství světa v raftingu R4, které se konalo od 25. května do 1. června 2022 v Bosně a Hercegovině. V celkovém hodnocení Overall za všechny disciplíny zvítězili čeští závodníci v pěti z osmi věkových kategorií, a to v konkurenci týmů z 22 zemí celého světa včetně raftařských velmocí z Japonska, Brazílie, Argentiny a USA.

Reprezentanti Svazu vodáků České republiky měli své zástupce v šesti věkových kategoriích – Youth Women (U19 ženy), Youth Men (U19 muži), Junior Men (U23 muži), Open Women (ženy), Open Men (muži), Master Women (veteránky), Master Men (veteráni). Pouze kategorii Junior Women (U23 ženy) reprezentace Česka neobsadila. Na závodníky z 65 týmů čekaly během mistrovství celkem čtyři disciplíny – sprint, head to head (H2H), slalom a sjezd.

Mistrovství světa čtyřčlenných raftů bylo zahájeno ve čtvrtek 26. května 2022 jak jinak než na vodě. Slavnostní zahájení proběhlo  v krásném prostředí u středověké pevnosti Kastel na řece Vrbas ve městě Banja Luka, které sledovali závodníci z vody a ostatní diváci ze břehů.

Nedaleko města Banja Luka se pak proti proudu na řece Vrbas v dalších dnech uskutečnily první tři disciplíny – sprint, H2H a slalom. Závěrečný sjezd absolvovali raftaři jinde po přesunu o 250 km na jih na nádherné azurové řece Taře.

Již úvodní disciplínou, kterou byl sprint přes peřej Bijeli buk, byly odstartovány medailové žně pro českou výpravu. Ve sprintu reprezentace Česka získala   na rozjezd pět  medailí. Zlato braly dvě posádky – muži U23 a veteránky, stříbrné medaile si dále na krk pověsily mladé naděje mužů i žen do 19 let a třetí příčku obsadili veteráni. V kategorii mužů a žen se  posádky raftů s českou vlaječkou  na přídi umístily na  pátých místech.

Veteránská kategorie Masters se stihla odjet ve stejný den své jízdy v disciplíně head to head, což je kontaktní vyřazovací disciplína se slalomovými prvky. Do společné rozjížďky vždy startovaly dva čluny, jejichž pořadí v rozjížďkách určila  úvodní sprintová disciplína. Posádka měla za úkol objet na trati dvě ze čtyř umístěných bójek, což vyžadovalo  důkladnou taktickou přípravu. Nicméně nestačila  pouze taktická příprava na závod samotný, protože posádka se pak musela popasovat s aktuální pozicí soupeře v průběhu závodu. Přestože zdánlivě jednoznačný závod mohl  nabrat úplně jiný spád, pokud by soupeř chyboval při objetí bójky,  tak  i v této bojovné disciplíně se podařilo zkušeným reprezentantům Česka  (Master Men) obsadit druhé místo a ženám  (Master Women) čtvrté. Na ostatní kategorie čekala velmi náročná, avšak divácky velice atraktivní disciplína H2H, která se provozovala  hned následující den na mohutné peřeji Bijeli buk. I zde to pro české barvy zacinkalo medailemi. Ty z nejcennějšího kovu si na krk pověsili  závodníci nejmladších kategorií – muži i ženy U19 a také závodnice kategorie žen. Stříbro získali čeští junioři kategorie U23. Muži bohužel smolně vypadli hned v úvodní rozjížďce v souboji s německou posádkou a skončili na 12. příčce.

Závěrečný slalom na Vrbasu se uskutečnil 30. května 2022 v pozdním odpoledni a večer za umělého osvětlení, které lemovalo slalomovou trať poblíž základny místního raftového klubu Kanjon. Na raftaře tu čekala velmi záludná trať, která potrápila závodníky obzvláště na dvou protivodných branách. Voda na této trati byla neuvěřitelně rychlá a vracáky krátké, tudíž šlo o důkladnou prověrku síly, šikovnosti, ale i nervů závodících týmů. Protože  slalom je česká královská disciplína, dostáli reprezentanti Česka této pověsti a s tratí si perfektně poradili a vybojovali celkem  čtyři tituly mistrů světa v kategoriích ženy a muži U19, ženy a veteráni. K tomu přidali jeden bronz české veteránky. Medaile jen těsně unikla mužům, kteří obsadili čtvrtou  příčku, a sedmí dojeli ještě čeští junioři v kategorii muži U23.

Závěrečnou disciplínou byl sjezd, který se uskutečnil v krásném prostředí řeky Tary. Sjezd byl tradičně odstartován hromadně, což sice přineslo divákům atraktivní podívanou, ale zato závodníkům nemalé problémy, protože  to pro ně není nejoblíbenější způsob startu. Hromadný start totiž závodníkům komplikuje  průběh sjezdu, což někdy rozhodne celý závod. Čeští závodníci se však v záplavě pádel tentokrát neztratili, s podmínkami závodu se skvěle vyrovnali a odměnou jim byly zasloužené medaile a skvělá umístění. Na stupínek nejvyšší si po závěrečném sjezdu pro zlato došly české posádky věkových kategorií ženy U19, ženy, Master Men i Master Women (veteráni i veteránky). Na druhém místě dojela posádka mužů U19 a na třetím místě posádka juniorů U23. Muži dojeli v nejpočetnější konkurenci na krásném pátém  místě.

Jelikož body získané za umístění ve sjezdu rozhodly také o celkovém pořadí týmů v hodnocení Overall, nastal pak pro české vodáky úžasný pohled na výsledkovou listinu. Pět prvenství v celkovém hodnocení mistrovství světa čtyřčlenných raftů totiž patřilo českým barvám!!!

Kdo může říct, že má pět titulů mistrů světa ze sedmi možných kategorií? Tituly mistrů světa se mohou pyšnit posádky žen i mužů do 19 let, žen a nejzkušenějších mužů Master Men a žen Master Women. Je to bezpochyby  obrovský úspěch pro český rafting a český sport obecně. Navíc ženské posádce se podařilo obhájit titul mistryň světa z posledního šampionátu, který ovládly v roce 2018 v Argentině. V celkovém pořadí se ještě na  třetím místě umístila posádka juniorů – mužů do 23 let. Muži v kategorii Open Men obsadili v celkovém hodnocení pak ještě  pátou příčku.
Poděkování za reprezentaci Česka
"Byla to neskutečná jízda a my všem českým závodníkům blahopřejeme k těmto nádherným výsledkům a rovněž děkujeme za skvělou reprezentaci České republiky na mistrovství světa," přečetli jsme si na konci článku na webu Sdružení sportovních svazů České republiky popisující úspěchy raftařů.

(ps podle článku na webu sporty-cz.cz, SportovníListy.cz, foto: Václav Kolář)