Po devětapadesáti letech se zase na území Česka bude konat MS v rychlostní kanoistice

[ title]
Nejvýznamnější letošní sportovní akce na českém území už je téměř tady. Mistrovství světa v rychlostní kanoistice začíná v Labe aréně Račice již 23. srpna a vyvrcholí o víkendu 26. a 27. srpna 2017.

SportovníListy.cz byly na místě děje...


"Připravení jsme organizačně dobře. I předpověď počasí vypadá výborně. Těšíme se na skvělé závody i na plné tribuny diváků," řekl Jan Boháč, šéf Českého svazu kanoistů a prezident organizačního výboru.

Světový šampionát v rychlostní kanoistice se do Česka vrátil po 59 letech. V Račicích se o medaile utká 134 závodníků ze 30 zemí v parakanoistice, která ve středu otevře program. V rychlostní kanoistice je přihlášeno 1176 účastníků ze 65 zemí světa. Česko bude reprezentovat 33 závodníků a závodnic včetně největších medailových nadějí – kajakáře Josefa Dostála, kanoisty Martina Fuksy či členů čtyřkajaku.

"Nejvíce bych si cenil počtu posádek a závodníků, který by bojoval vyrovnaně se světovou špičkou. Hlavně v olympijských disciplínách, bez ohledu na medaile. Ale medaile samozřejmě táhnou nejvíc. Kdybychom dosáhli na tři a z toho jedna by byla zlatá a jedna z olympijských disciplín, bylo by to dobré. A kdyby se povedly čtyři medaile a dvě z nich by byly v olympijských disciplínách, to už by bylo na jedničku s hvězdičkou. Chtít víc, to už by bylo hodně neskromné,"  řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Trojnásobný olympijský medailista Josef Dostál má za sebou závěrečnou tvrdou přípravu v Kadani na těžké – bahnité a mělké – vodě. "Byli jsme tam už čtvrtý rok za sebou, Kadaň se nám osvědčila. Byl to poslední týden, kdy jsme ještě tvrdě trénovali, ale dávali jsme si zároveň pozor na únavu, abychom se nepřetáhli. Takže jsme nenajezdili tolik kilometrů, ale všechny úseky jsme odjeli na sto procent intenzitou i soustředěností," řekl Josef Dostál, který bude závodit na kilometru a pětistovce.

Poslední dny před šampionátem už čeští reprezentanti jsou  v Račicích.

"Už jsou tu postavené tribuny, stany, reklamní poutače, věž pro televizní kameru. Nejvíc je blížící se šampionát znát na mezinárodních reprezentacích, kterých už je tu opravdu hodně. Na vodě se moc kvalitně trénovat nedá, protože tolik lidí dělá vlny, člověk musí vybírat místo na trénink," dodal Dostál.

Naopak kanoista Martin Fuksa, pětinásobný mistr Evropy na pětistovce, tráví po návratu ze soustředění v bulharském Belmekenu co nejvíc času doma v Nymburce. "Přijedu  do Račic až v úterý 22. srpna 2017 na večeři, ve středu 23. srpna 2017 si dám rozjetí před závodem a ve čtvrtek 24. srpna 2017  na to vletím," řekl Fuksa.

Obhájce světového titulu na pětistovce, který bude závodit i na kilometru, zůstal po úspěšném mistrovství Evropy v Plovdivu na třítýdenním vysokohorském soustředění.

"Čekal jsem, že po návratu to nebude úplně ono. Jenže naopak vstup do tréninku nebyl úplně špatný. Soustředění v Belmekenu byla změna a jsem za tu zkušenost rád. Uvidíme, jestli mi to v něčem pomohlo, minimálně co se týká výdrže na vodě je to fajn. Takže zatím jsem spokojený. A na mistrovství světa jsem už teď docela dost natěšený."


Velká část reprezentačního týmu absolvovala soustředění v italském Gavirate ve skvělém prostředí Australského institutu sportu.

"Ze soustředění jsem nadšený. Závěrečná příprava proběhla z mého hlediska až nad plán dobře, jsme v dobré pohodě a psychickém rozpoložení," řekl Jan Štěrba, člen čtyřkajaku.

Dvojnásobní bronzoví medailisté ze Světového poháru na pětistovce původně chtěli v Gavirate otestovat novou loď, ale pak plán opustili. "Nakonec jsme se rozhodli, že takhle blízko před mistrovstvím světa už loď měnit nebudeme a vyzkoušíme ji až na příští sezonu," dodal Štěrba.

K jedné zásadní změně však došlo, Štěrba po osmi letech nepojede jako zadák čtyřkajaku – přehodil si totiž pozice s Radkem Šloufem. Čtyřkajak na olympijské pětistovce tak nastoupí ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Štěrba a Radek Šlouf.

"Usoudili jsme, že by to posádce mohlo pomoct. Uvidíme, co to přinese, ale v tréninku to vypadalo dobře," dodal Štěrba. "Nechci pro mistrovství světa říkat žádné ambice. Našimi hlavními soupeři jsme my čtyři. Ale kdybychom předvedli to, co v rozjížďce na mistrovství Evropy v Plovdivu, nemusíme se ohlížet na ostatní."

Šampionát začne ve středu 23. července 2017 závody parakanoistů, od 17.00 hodin  pak proběhne slavnostní zahájení. Na první den šampionátu je vstup zdarma. Od čtvrtka 24. července do neděle 27. července 2017 už budou probíhat také závody rychlostních kanoistů, vstupenky na jednotlivé dny i jejich balíčky můžete stále zakoupit za zvýhodněnou cenu v předprodeji v síti Ticketstream, nicméně lístky na finálový víkend jsou téměř vyprodány.

Připraven je doprovodný program s dětskou zónou pro nejmenší fanoušky i se stánkem s merchandisingem s vizuálem šampionátu. Chybět nebudou ani stánky partnerů. Organizace šampionátu by se neobešla bez podpory MŠMT, Ústeckého kraje, Skupiny ČEZ, AAA Auto, ZPMV ČR či firem Strabag, Veolia, Alpine Pro i mediálních partnerů, mezi které patří Mafra, Radiohouse, BigMedia. Česká televize chystá pro fanoušky, kteří nebudou moct být na místě, rozsáhlé přenosy na ČT Sport i v rámci iVysílání.

Fanouškům se doporučuje, že  mohou dojet do dějiště vlakem. Ze stanice Hněvice, která je na hlavním vlakovém tahu do Ústí nad Labem, dojdou na závodiště za patnáct minut pěšky, ale jezdit bude také kyvadlová doprava. Ta také zdarma doveze na závodiště diváky, kteří přijedou autem do Štětí na parkoviště před továrnou Mondi. Obec Račice bude totiž pro veškerou silniční dopravu v závodních dnech uzavřena.

SportovníListy.cz dříve napsaly:

Josef Dostál se těší nejdříve do Kadaně, že si po tréninku zachytá ryby a pak na MS do Račic

(ps, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)