Ploutvoví plavci přivezli z 1. kola Světového poháru CMAS v Egeru čtyři medaile

Více než 400 závodníků z 68 klubů 18 zemí světa se o víkendu 22. – 23. února 2020 představilo v maďarském Egeru, kde byl zahájen XV. ročník Světového poháru CMAS (Mezinárodní potápěčská federace) v ploutvovém plavání a rychlostním potápění. Své zástupce zde měla i Česká republika, kterou reprezentovali závodníci z deseti sportovních klubů ploutvového plavání. A nevedlo se jim vůbec špatně – domů přivezli Češi čtyři cenné kovy (2 – 2 – 0).

Celkem tři medaile vybojoval mezi juniory Matyáš Kubíček (Aqua Klub Liberec). Na tratích 400 PP a 200 PP nenašel přemožitele a doplaval si pro zlaté medaile. Na distanci 800 PP doplaval stříbrný, ale jeho čas 6:40,42 s je novým českým juniorským i seniorským rekordem! Matyáš si tímto časem také splnil limit pro juniorské mistrovství Evropy (26. července – 1. srpna 2020, Lignano, Itálie) i seniorské mistrovství světa (2. – 8. července 2020, Tomsk, Rusko).

Čtvrtou medaili vybojoval pro české barvy Daniel Cimburek (KP Pardubice), který si v disciplíně 100 RP doplaval pro stříbrnou medaili. V elitní desítce pak doplaval i na tratích 100 PP s 50 PP, kde bral shodně 8. místo.

Mezi top 10 se umístili i další čeští junioři. Tomáš Pilný (KP Pardubice) obsadil 5. místo v závodě 200 PP a 10. místo bral na distanci 800 PP. V obou disciplínách si také doplaval pro limit na evropský juniorský šampionát. V disciplíně 800 PP limit na MEJ zaplaval také Matěj Novotný (Subaquaclub Delfín Tábor), který v Egeru doplaval na 8. místě. Do desítky nejlepších pronikli i Josef Najman (Aquaklub Liberec) a to na trati 50 RP, kde doplaval desátý, a Vojtěch Zedník (Čochtanklub Žďár nad Sázavou), který doplaval šestý v disciplínách 100 RP i 100 BF a pátý na distanci 50 PP.

Z dívek se mezi nejlepší české závodnice s umístěním v elitní desítce zařadily reprezentantky přerovského klubu Fast Fins CZ. Kateřina Padalíková na trati 200 PP vybojovala 6. místo a také ona splnila limit pro MEJ v Itálii. Desátá pak doplavala na trati 50 RP a na trati 100 PP jí patří 8. místo. Adéla Zapletalová si pro desátou příčku doplavala v závodě 400 BF a na poloviční trati 200 BF doplavala devátá.

Seniorští reprezentanti se nenechali juniory zahanbit a brali cenná umístění v nejlepší desítce i limity na světový šampionát. Filip Látal (KSP Olomouc) obsadil na trati 800 PP sice „až“ 7. místo, ale jeho čas 6:41,99 s byl splněným A limitem pro světový šampionát v Rusku. V disciplíně 200 PP navíc vylepšil český rekord na 1:24,69 s, což mu v Egeru stačilo na 10. místo.

Žďárský závodník David Musil doplaval na trati 400 BF na nepopulárním „bramborovém“ 4. místě stejně jako Josef Cimburek (KP Pardubice) na trati 400 RP.

Olomoucká závodnice Barbora Sládečková si v disciplíně 400 PP doplavala pro 6. místo a na 10. místě dohmátla na trati 800 PP její klubová kolegyně Alžběta Hnáthová. Tři umístění v elitní desítce vybojovala Adéla Švomová (Čochtanklub Žďár nad Sázavou). Na trati 50 RP dohmátla desátá, na trati 100 RP jí patří 6. a v disciplíně 50 PP 8. místo. Dominika Benešová (Aqua Klub Liberec) vybojovala 4. místo na trati 400 PP a další „bramborovou“ medaili zaznamenala na trati 1500 PP Kristýna Janoušková (KP Pardubice), která přidala i 6. místo na trati 400 RP. Přehled výsledků českých závodníků v prvním kole SP CMAS naleznete zde, kompletní výsledky jsou k dispozici zde.

(dm, SportovníListy.cz, Sdružení sportovních svazů České republiky, foto: archiv účastníků)