Ondřej Synek a další hvězdy českého veslování změří v sobotu 23.5.2020 síly v Praze na Vltavě

Jedním z prvních sportů, který se vrátí k závodění, je veslování. Po dlouhém čekání způsobeném pandemií koronaviru a s tím souvisejícími vládními opatřeními se již tuto sobotu v Praze na Vltavě uskuteční Distanční závod ve skifu o cenu J. Ondráka a ve dvojce bez kormidelníka o cenu M. Suchopára. Po několika letech se tak tento tradiční závod s bohatou historií vrací k jarnímu termínu, a jak bylo dříve dlouhé roky zvykem, otevře veslařskou sezónu!

Pořadatelé v letošním ročníku očekávají početnou a rozmanitou konkurenci soutěžících. Od největších hvězd až po klubové závodníky. Diváci se mohou těšit především na všechny tři české veslaře kvalifikované na Olympijské hry v Tokiu. Největším soupeřem pětinásobného mistra světa Ondřeje Synka v boji o prvenství bude jeho kolega z nově složeného dvojskifu Jakub Podrazil. V ženské kategorii jsou největšími favoritkami mistryně Evropy z roku 2017 Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou, které se pro tentokrát stanou rivalkami. Své kamarády přijde podpořit také olympijská vítězka Mirka Topinková: „V sobotu ráda přijdu! To si nesmím nechat ujít – první závod sezóny.“

První loď vyrazí na 6km dlouhou trať se startem i cílem u loděnice VK Slavia Praha pod Jiráskovým mostem a obrátkou v polovině před VK Smíchov v 9:30. Další budou následovat v minutových intervalech. Vypsané jsou kategorie od juniorů po veslaře Masters. Vyhlášení nejlepších ve všech kategoriích se bude konat pouze elektronicky.

Distanční závod ve skifu o cenu J. Ondráka se od roku 1970 jezdí na počest Jaroslava Ondráka. Úspěšný závodník Slavie tragicky zemřel o rok dříve. Vítěz Jarního skulérského závodu Rösslera-Ořovského z roku 1964 byl oblíben u všech kamarádů v oddíle.


Jak říkám...„A tak jsme se mu složili na pohár, který je věčně putovní. Hezké bylo, že když se to dověděli i jeho další kamarádi, přidali se také,“ objasnil vznik tohoto závodu během jeho 13. ročníku v roce 1982 Ivo Weiss, předseda propagačně-tiskové komise veslařského oddílu Slavie IPS. Díky tomu se v mužském skifu letos pojede již 51. ročník, ženy se střetnou po osmatřicáté.

Distanční závod o cenu M. Suchopára se poprvé v historii pojede na dvojkách bez kormidelníka. Předchozích 32 ročníků se vždy závodilo na čtyřkách. Pořadatelé z Veslařského klubu Slavia Praha se k této změně rozhodli vzhledem k současné situaci. Milan Suchopár byl dalším z veslařů Slavie, který tragicky zahynul. Trojnásobný účastník olympijských her zemřel v roce 1984 ve věku pouhých dvaatřiceti let.

(vh, SportovníListy.cz, Český veslařský svaz, foto: Český veslařský svaz)