O český mistrovský titul a kvalifikaci na ME bojovaly české roztleskávačky a cheerleaders

[ title]
Nejlepší cheerleaders z celé ČR, často označované jako „roztleskávačky“, se sešli v sobotu 12. května na již 17. ročníku Mistrovství ČR ve sportovním cheerleadingu. Akce se konala ve vyprodané hale Královka na Letné, kam přijelo 1 500 sportovců z 27 českých klubů poměřit své síly. Soutěžilo se v akrobatických choreografiích plných atraktivních výhozů a vzdušných prvků. Nechyběly však ani sexy taneční sestavy s barevnými pom-pomy. Na MČR vystoupil také český národní tým, který koncem dubna reprezentoval ČR na Mistrovství světa na Floridě, kde obsadil krásné 7. místo.

Tituly Mistrů republiky získaly v hlavních kategoriích Allgirl Senior Elite, Coed Senior Elite a Performance Senior Freestyle týmy Lady Eagles, JNS Thunderbirds a Wild cheerleaders.

Mistrovství ČR bylo zároveň i kvalifikační soutěží na ME 2018. "Na loňském evropském šampionátu, který se konal v Praze, Češi vybojovali hned dva zlaté poháry v hlavních kategoriích." doplňuje Martina Marešová, prezidentka České asociace cheerleaders.


Cheerleading je širokospektrálním sportem, obsahující tanec, akrobacii na zemi i ve vzduchu a atraktivní lidské pyramidy. Soutěží se ve tří minutových dynamických choreografiích, které předvádí 16-25 sportovců. Jak už právě zmíněný výčet aktivit napovídá, cheerleading je náročnou sportovní disciplínou, která vyžaduje pravidelnou a systematickou sportovní přípravu. Řadí se mezi koordinačně estetické sporty s důrazem na technické provedení jednotlivých prvků.

Sportovní cheerleading je mezinárodně uznávaným sportovním odvětvím. V roce 2016 byl uznán Mezinárodním Olympijským výborem a byl přijat jako oficiální sportovní odvětví v sekci neolympijských sportů. Cheerleading je v České republice relativně mladým sportovním odvětvím (od roku 1993), jehož členskou základnu v současné době tvoří více než 1 550 cheerleaders ve 33 týmech z celé ČR, ve všech věkových kategoriích. Nejmenší cheerleaders začínají trénovat ve věku od 3 let a jsou součástí věkové divize Mini. Peewee jsou děti ve věku 7-12 let. Juniorská kategorie je v rozpětí od 12 do 15 let a nejstarší Senior od 16 let. Horní věková hranice není omezena. Svou různorodostí najde uplatnění v tomto sportu velmi široká skupina dětí a mládeže a právě bohatá obsahová náplň tohoto sportu je u něho drží až do dospělosti.


(ps, SportovníListy.cz, foto: e-sportfoto)