Nominační závody vodních slalomářů jsou takové malé mistrovství světa

[ title]
Vodní slalomáře čeká boj o reprezentaci, neboť nominační závody se uskuteční už první květnový  víkend ve Veltrusech a o týden později v Praze. Výsledky budou hodně důležité, neboť ovlivní i šance borců usilovat o start na olympijských hrách 2020 v Tokiu. Ve hře jsou rovněž tři místa na mistrovství Evropy a světa také pro závody Světového poháru.

Dosud měly nejsilnější země možnost nasadit až čtyři reprezentanty, ale Mezinárodní kanoistická federace (ICF) kvóty změnila, což  bylo vysvětleno na setkání závodníků a činovníků českého vodního slalomu se zástupci medií, které se konalo na vodě konkrétně v kajutě jednoho pražského botelu.

Proč je takový zájem o nominační závody?  Do nominace se totiž budou započítávat tři nejlepší výsledky z úvodních čtyř závodů Českého poháru a jisté místo v reprezentaci mají jen medailisté z posledního mistrovství světa - kajakář Jiří Prskavec, kanoistka Tereza Fišerová a deblkanoe Veronika Vojtová, Jan Mašek.

Vybojovat si místo v reprezentaci bude důležité pro celou řadu možných kandidátů, protože jen reprezentanti budou moci na podzimním mistrovství světa v Seu d'Urguell sbírat první body do olympijské kvalifikace a na olympiádu do Tokia bude moci v barvách jednoho státu  jet jen jeden vodní slalomář.

Nejvyrovnanější nominační závody se tak očekávají mezi kajakáři, protože tuzemské závody kajakářů probíhají na úrovni světových závodů a není divu, vždyť   čeští slalomáři  patří do světové špičky.

"Je to náročné. Myslím, že všichni, co jezdíme v Čechách do té pětky, se můžeme prosadit na světovém závodě. Pravidla jsou bohužel taková, že někdo z nás musí zůstat doma. Je to tlak, že když se tohle nepovede, tak se nemáte šanci nikam podívat a sezona pro vás prakticky skončí," řekl novinářům vicemistr světa z roku 2017 Vít Přindiš.

O dvě volná místa mezi kajakáři totiž bude vedle něj usilovat  i mistr světa z roku 2017 Ondřej Tunka, stříbrný olympijský medailista z Londýna Vavřinec Hradilek, ale i  medailisté z juniorského MS Jan Bárta a Tomáš Zima.

Vavřinec Hradilek je navíc v situaci, že se už dvakrát za sebou do reprezentace nedostal a rád by se vrátil. "Udělal jsem pro to maximum. Omezil jsem spoustu svých aktivit. Mám za sebou asi nejdelší přípravu už od konce září 2018, kdy se konalo poslední mistrovství světa."Tereza Fišerová je v jiné situaci. Svoji účast na MS a ME má jako kanoistka  jasnou, ale ona sama má ještě další plány. 

"Nechci se vzdát  kajaku a chtěla bych si vyjet třiadvacítkovou reprezentaci. A mám tam ještě C2 mix s Kubou Jáněm, tam si budu chtít vyjet i dospělou reprezentaci," uvedla jednadvacetiletá členka Dukly Prahy.

Pro upřesnění smíšené deblkanoe v roce 2019 budou startovat  jen na podzimním světovém šampionátu. Na mistrovství Evropy ve francouzském Pau, které se uskuteční na přelomu května a června 2019 totiž závodit nebudou.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)