Nejlepší čeští veslaři pokřtili oba areály Labe arény, ve Štětí i v Račicích

Ve společném křtu obstály obě základny Labe arény Ústeckého kraje o třetím březnovém víkendu při kontrolních testech českých reprezentačních veslařů.

"Měli jsme perfektní podmínky, všechno zafungovalo skvěle. A nová loděnice ve Štětí je excelentní," ocenil reprezentační šéftrenér, zkušený britský expert Simon Cox.

"Naše idea komplexního tréninkového zázemí na Labi ve Štětí se potvrdila v praxi. Cítím vděk vůči Ústeckému kraji, že s námi do toho společně šel," řekl Michal Kurfirst, šéf Labe arény a Národního olympijského centra vodních sportů. Příznivci sportu, ale i mladí veslaři z Labské akademie veslování tak měli šanci po oba dny sledovat domácí elitu. Podle výsledků testů potěšil celé české veslování hlavně úspěšný návrat olympijské vítězky Mirky Knapkové-Topinkové po mateřské pauze.

V sobotu 16. března 2019 venku pršelo a fučelo, ale pod střechou ve Štětí bylo příjemně. Prostorné a čisté šatny, posilovna posloužila skvěle pro rozcvičení, rozjetí a vyjetí. Vedle k dispozici maséři. Závodilo se v tělocvičně.

"Trenér chtěl chladno, okolo patnácti stupňů," ukazovali organizátoři otevřená okna a puštěné větráky v tělocvičně. Tam se v pěti skupinách představilo 69veslařů, uchazečů o reprezentační dres do nadcházející sezony. Náročných, ale tradičních 6000 metrů se na Conceptu 2 „jezdilo“ okolo dvaceti minut.

"Jde o test vytrvalosti po zimě, nehoníme absolutní výsledky a sledujeme srovnání s předchozími lety," říkal reprezentační trenér Petr Blecha.

"Svět se přesouvá komplet na trenažéry, já osobně jsem přes zimu pro rozumný balanc s budováním všeobecné vytrvalosti i vyčištěním hlavy při běhu, na kole nebo na běžkách. A pak nezapomínat na soupeře při závodě, nehledět jen na budíky před sebou.

Olympijská vítězka Mirka Topinková-Knapková byla s výsledkem moc spokojená.

"Zajela jsem pocitově na úrovni nejlepších let. Nemám žádné dlouhodobé plány, uvidím i dál, jak to budu na skifu stíhat s mateřskými povinnostmi, co ukáží další kontrolky na vodě," usmála se.

Taky jeden z lídrů českého týmu Jakub Helešic si pochvaloval prostředí i výsledek: „Jsem tady poprvé, ale hned jsem si zajel o dvacet vteřin osobáček 19:01, a tím jsme si úspěšně odškrtli zimu,“ povídal.

"Pro mě výsledek horší, ale podmínky perfektní a jsem moc rád, že jsem zase zpátky," přidal se další úspěšný reprezentant, tentokrát lehká váha Miroslav Vraštil, kterého trápilo vykloubené žebro.

O den později se jelo už v záři teplých slunečních paprsků na vodě Labe arény v Račicích, netradiční kombinace 2 x 1900 metrů se zhruba minutovou pauzou.

"Při plánování termínu jsme nevěděli přesně, jaké bude počasí, a tak jsme nechtěli riskovat s povětrnostními podmínkami. Tenhle test slouží k ověření stavu zkušených závodníků a ti noví a mladší mají šanci se tady ukázat. A pak potvrzovat progres," dodal reprezentační šéftrenér Simon Cox.

"Mezi děvčaty jsme viděli standardní výkony," doplnil šéftrenér mládeže Vít Kučera.

Junioři se představí se všemi nejlepšími veslaři na Labi ve Štětí na mistrovství republiky na dlouhých tratích 6. dubna 2019 a pak je čekají kontrolní závody v polovině dubna. Kromě nemocných závodníků chyběl jen mistr světa Ondřej Synek. Ten má tradičně posunutý start závodní sezony, v neděli 17. března 2019  poprvé usedl na vodu na soustředění v Itálii.

"Jsme vysoce spokojeni po všech stránkách se zvládnutím akce na mezinárodním standardu,“ hodnotil Michal Kurfirst.

V rámci nově tvořené metodiky Labské akademie veslování budeme schopni i sdílet výsledky s německými reprezentačními veslaři, což znamená další rozšíření příhraniční spolupráce, kterou Labe aréna v posledních letech rozvíjí.

Labe aréna Ústeckého kraje je od roku 2015 Národním olympijským centrem vodních sportů (NOCVS). Projekt Labské akademie veslování patří společně se školní ligou Česko vesluje k aktivitám, kterými se Labe aréna Ústeckého kraje podílí na rozvoji sportu v Ústeckém kraji, zejména sportování dětí a mládeže.

Projekt "Labská akademie veslování" (číslo projektu: 100270029) je realizován díky programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020 v rámci cíle "Evropská územní spolupráce".

Na projektu spolupracuje na české straně Labe aréna, z.s.,TJ KVS Štětí, z.s. a na německé straně Landesruderverband Sachsen, e.V.a Pirnaer Rudervereien 1872 e.V.

Více informací na www.labearena.cz.

(tn,labearena.cz, SportovníListy.cz, foto: labearena.cz)