Námořní jachting a Česko, jak se to rýmuje

Česká námořní rallye zahájila již 23. ročník. Závod se již po čtrnácté jede jako Mistrovství ČR One-Design. Letos je startovní listina nabitá úspěšnými reprezentanty, účastníky olympijských her i mnohonásobnými mistry ČR a Evropy.  Závodit budou i dvě čistě ženské posádky.

Ve startovní listině je 29 lodí, na kterých se závodu účastní 207 jachtařů. Na rozdíl od minulého týdne, kdy zasáhla pobřeží Jadranu bouřlivá bóra, to zatím vypadá na babí léto, příjemné teploty přes 20 °C a slabší vítr. To však pro závodníky znamená složité taktické bitvy, hledání ideálního větru a neustálé hlídání soupeřů. K favoritům závodu budou jistě patřit mnohonásobní vítězové – týmy RODOP, HYVECO a GIULIA.

Závod odstartoval  v marině Hramina na ostrově Murter. Startovní pole zde vyplouvá  na moře kolem vykopávek římské vily, která zde stála přímo na mořském břehu. Rozjížďky se odehrávají v okolí Murteru, tedy v podobné oblasti jako v minulých letech.

První dvě rozjížďky se odjely už v neděli 13. října 2019. Je možné říci, že šlo o rozjížďky nečekané. Předpověď nic neslibovala, ale nakonec z toho bylo 6–8 uzlů větru a dvě regulérní rozjížďky.

Nejlépe se vedlo obhájci loňského prvenství. Brněnský tým HYVECO zvítězil v obou rozjížďkách ve třídě First 35 naprosto suverénně způsobem start – cíl. Žádný ze soupeřů loňské mistry republiky ani v jedné rozjížďce neohrozil. V první rozjížďce si pro druhé místo dojel tým RODOP, který také patří mezi favority. Třetí místo nakonec vybojoval od startu se lepšící tým GIULIA. Také v tomto případě jde o horkého favorita na stupně vítězů v celkovém pořadí.

Druhá rozjížďka startovala až v pozdním odpoledni, přesto stabilní vítr vydržel až do cíle. Za suverénním týmem HYVECO s Martinem Pospíšilem za kormidlem se po celou rozjížďku držel MORGAN SAILING TEAM a v zapadajícím slunci si vybojoval stříbro. Bronz patřil ve druhé rozjížďce týmu SHARKONADO Dana Audyho. Napínavý souboj probíhal o čtvrtou příčku. Nejprve si lépe vedl RODOP, ale na poslední stoupačce se před něj dostal tým GIULIA. Na posledním spinakru však zajel RODOP lépe a v cíli vybojoval čtvrté místo.

Celkové průběžné pořadí

Pořadí    Tým    Skipper    Rozjížďky    Body
1    HYVECO    Martin Pospíšil    1, 1    2 body
2    RODOP    Martin Kulík    2,4    6 bodů
3    SHARKONADO    Dan Audy    4,3    7 bodů

Ve třídě Elan 350 se v první rozjížďce dostal ve druhém kole do čela tým ART4PROMOTION SLIM s Ondřejem Vachelem za kormidlem. Po prvním kole vedoucí dámský tým TWINKY HOLKY skončil na druhém místě. Bronz patřil v první rozjížďce týmu CLEVERLANCE Víta Červinky.

ART4PROMOTION Stanislava Jelínka vyhrál i druhou  rozjížďku a je na čele s šestibodovým náskokem celkově. Druhá a třetí příčka patřily týmům INDIOS a GEN SEDLČANY. Celkově mají týmy na druhém až čtvrtém místě po 8 bodech. Jde o týmy TWINKY HOLKY, GEN SEDLČANY a CLEVERLANCE.

1    ART4PROMOTION    Stanislav Jelínek    1,1    2 body
2    TWINKY HOLKY    Renata Marečková    2,6    8 bodů
3    GEN SEDLČANY    Vlasta Faktor    5,3    8 bodů

Po Jadranu se místy válí mlha a hladina je zčeřená jen od křídel letících racků. Jadran je bez větru a podle předpovědi tomu tak bude i nadále. Je ale předčasné, házet flintu do žita, neboť na neděli  byla předpověď stejná, ale nakonec z toho byly dvě hezké rozjížďky.

Vítěz závodu bude znám v pátek 18. října 2019.

Další informace a kompletní výsledky najdete zde ...

(es, sailing.cz, SportovniListy.cz, foto: Pavel Nesvadba)

Petice za propuštění Iva Kaderky

17.3.2024 09:00:00

V zákulisí amerického Indiana Wells, kde právě probíhá pátý největší tenisový turnaj roku, se odehrává drama, které výrazně zasahuje do výkonů českých tenistek. Zatímco čeští tenisté na turnaji n...