Na olympijské hry v Tokiu se kvalifikovala i česká deblkanoe obsazená bratry Fuksovými


Martin Fuksa si splnil svůj olympijský sen kvalifikovat se do Tokia 2020 s mladším bratrem Petrem. Mezinárodní kanoistická federace ICF totiž přerozdělila po MS v Szegedu místa a Česku díky tomu přibylo místo v kategorii kanoistů, což otevírá možnost startu C2 Petr a Martin Fuksa.

Bezprostředně po závodech v Szegedu byl Martin Fuksa zklamaný. Sice dojel na individuálním kilometru pátý a zajistil si místo pro olympijské hry v Tokiu, jenže na těch chtěl startovat hlavně společně s mladším bratrem Petrem. Spolu dojeli v závodě deblkanoí devátí, kvůli čemuž jim jasný postup unikl. Jenže v obou kategoriích získal místo mistr světa na kilometru, Brazilec Isaquias Queiroz dos Santos. A jeho kvóta z individuálního závodu připadla právě deváté posádce deblkanoe – tedy české lodi.

Jak říkám...„Měli jsme tuhle informaci od Mezinárodní kanoistické federace ICF neoficiálně už v Szegedu, ale museli jsme počkat na její oficiální potvrzení,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.


Martin Fuksa si přesto raději víckrát ověřoval, jestli e-mail z ICF, který směřoval na Český olympijský výbor i na Český svaz kanoistů, je opravdu potvrzením druhého kanoistického místa. Pečlivě zkoumal i tabulku, kterou ICF zveřejnila.


Jak říkám...„Už před mým finálovým závodem v Szegedu se říkalo, že pokud já i Brazilec budeme v první pětce, měli bychom logicky získat místo pro největší posádku, což je v našem případě deblkanoe, když jsme byli devátí. Jenže znám to... Nejdůležitější je prostě podat výkon a vyjet si místo hned. V roce 2012 jsem na dokvalifikaci v Poznani byl třetí a postupovali dva závodníci. A já hrozně věřil tomu, že se místo ještě uvolní. A pak jsem byl smutný, že to nedopadlo. Takže i když teď to bylo v pravidlech napsané černé na bílém, pořád jsem se bál. Věřil jsem tomu trochu víc, ale dokud nepřišla tahle zpráva, nic nebylo jisté,“ vylíčil dění kolem přidělování kvót pro jednotlivé země, Martin Fuksa.

„Volal jsem bráchovi a říkám mu: Čau olympioniku! A on na to: Co se děje? Už je to potvrzené? Tak mi to pošli,“ líčil Martin Fuksa telefonát s bratrem, který se připravuje na maturitu, kvůli níž nepojede ani na blížící se předolympijskou regatu do Tokia.

(bž, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková ASC Dukla)