Mistrovství Evropy v raftingu 2020, které mělo hostit Česko, bylo zrušeno

Předsednictvo Svazu vodáků České republiky rozhodlo v minulém týdnu o zrušení Mistrovství Evropy v raftingu R4 a R6, které měla na začátku června 2020 hostit právě Česká republika. Zároveň přistoupilo ke zrušení všech závodů seriálů Českého poháru raftů i pramic prozatím do konce května 2020.

Jak říkám...„Vzhledem k celkovému vývoji pandemické situace, vládních opatření i budoucí nejistoty jsme se, v souladu s IRF (International Rafting Federation – zastřešující organizace světového raftingu), rozhodli zrušit Mistrovství Evropy v raftingu 2020, které se mělo v České republice uskutečnit v termínu 8. - 13. června 2020. Zároveň jsme ale IRF deklarovali naší chuť a ambici se pořadatelství mistrovství Evropy nebo světa zhostit v některém z nadcházejících roků“, řekl předseda Svazu vodáků České republiky - Libor Polák

Mistrovství Evropy se mělo v Čechách uskutečnit na dvou krásných a vodácky velmi atraktivních terénech. Sjezdové disciplíny byly naplánovány na nejtěžší vodáckou trať u nás, na známé Čertovy proudy na Vltavě pod Lipnem. Tato nádherná trať je unikátní a málo dostupná i pro české raftaře, její sportovní využití je totiž závislé na pouštění vody z lipenské přehrady, což je zpravidla jen jednou za rok.

Slalom a sprint se měl odehrát v Roudnici nad Labem, na nově zrekonstruované slalomové dráze, která je svou šířkou i technickými možnostmi absolutně ideálním terénem právě pro závodní rafting na mezinárodní úrovni.

Svaz vodáků České republiky, organizátor kontinentálního šampionátu, očekával účast téměř 600 závodníku. Měsíc před uzávěrkou přihlášek bylo na startovní listině 102 posádek z 12 evropských zemí.Jak říkám...„Bylo to velmi těžké rozhodnutí. Připravovali jsme akci velmi intenzivně, ale zdraví závodníků a nás všech je pro nás samozřejmě absolutní prioritou. Věříme, že koncept akce a získané organizační zkušenosti zužitkujeme v příštích letech," konstatoval Libor Polák.

Kromě letošního Mistrovství Evropy byly zrušeny všechny plánované závody raftů i pramic pod hlavičkou Svazu, prozatím do konce května.  Jak raftová, tak i pramičková sekce Svazu, se pokusí hledat vhodné terény a termíny na podzim pro případné přesunutí části jarních závodů.

Pro české reprezentační posádky by měl ale vrchol sezóny přijít až na konci srpna 2020 Mistrovství světa R4 2020 v čínské provincii Ziyuan. Mistrovství prozatím zůstává v kalendáři raftových akcí stále v nezměněné podobě.

(lb, SportovníListy.cz, Svaz vodáků České republiky, obrázek: logo zrušeného ME)