Mistrovství ČR v match racingu na Vltavě se zúčastnili i handicapovaní jachtaři

V termínu 15. – 17. července 2016 se konalo v YC CERE na Vltavě mistrovství ČR v match racingu. Pro tento závod byly tentokrát vybrány lodě 2.4mR, které jako jediné poskytují možnost účasti i handicapovaných sportovcům. K závodu se přihlásilo 12 závodníků, z toho jedna závodnice z Austrálie. Co je ještě více potěšující, že počet handicapovaných sportovců převýšil počet zbývajících závodníků – sedm, z toho bylo šest vozíčkářů.

Organizace byla velmi dobře zajištěna díky spolupořadatelskému pražskému klubu YC CERE, a to nejen po stránce sportovní, ale i společenské. Páteční večer byla na programu projížďka na turistickém prámu do centra až k jezu, kolem Tančícího domu a Jazz docku. V sobotu byla v klubu společná večeře. Obdiv si samozřejmě zaslouží celý personál závodu a zejména pak tým, který se staral o střídání jednotlivých lodí zejména u handicapovaných závodníků. Většina z nich právě v pražském klubu YC CERE na plachetnicích 2.4mR pravidelně trénuje.

Během závodu se bohužel nepovedlo dokončit základní kolo (každý s každým). Pro dokončení základního kola zbývaly tři rozjížďky, ale vítr na Vltavě si řekl NE a bylo vyřešeno. Naštěstí pravidla pro match racing pamatují i na tyto případy, a tak bylo možné bez problémů vyhlásit výsledky.

Přestože měl paralympionik Daniel Bína zpočátku obavy, že v match racingu náročném na manévry nebude mít kvůli svému handicapu proti zdravým šanci, svedl velmi vyrovnané souboje a celkové vítězství mu uniklo jen velmi těsně. „Není to můj favorizovaný typ závodu, souboje loď proti lodi jsou příliš agresivní, nicméně moje závodní loď již odcestovala kontejnerem do Ria, takže jsem bral tento závod jako možnost tréninku,“ uvedl Daniel Bína, prvním český jachtař v historii, který se zúčastní paralympijských her.