Které z akvabel budou závodit? Soňa Bernardová, Alžběta Dufková či Sabina Langerová?

[ title]
Dvě desetiletí drží reprezentaci čs. akvabel ve světové špičce Soňa Bernardová. Druhý červencový pátek, první den plaveckého MS v Budapešti, brněnská právnička ukáže, jak dál ...

Příležitost k elegantní změně je pravděpodobně tu – v reprezentaci českého synchronizovaného plavání. Svoje místo na poolympijském MS 2017 teď zřejmě v Budapešti nabídne mladší následovnici nejznámější česká akvabela, pětinásobná olympionička Soňa Bernardová. Po více než dvě desetiletí v české reprezentaci asi nejspolehlivější plavkyně.

Zatímco o úspěšné olympijské kvalifikace i starty dvojic českých akvabel se při pěti posledních olympijských hrách, od Sydney 2000 až po Rio de Janeiro 2016, z poloviny vždy postarala Soňa Bernardová v plavkách, je pravděpodobné, že na plaveckém MS 2017, které začala  v pátek 14. července 2017 v Budapešti, tato pětinásobná olympionička postrčí místo sebe do bazénu při soutěži duet o 18 let mladší Sabinu Langrovou.

A sama české duo, ve kterém se tak rázem stane nejzkušenější třínásobná olympionička Alžběta Dufková, s nováčkem Langerovou po boku, Bernardová v závodě odkaučuje.

Pokud se tak stane, a Langerová je k tomu připravována, vstoupí česká reprezentace akvabel, v tomto na olympiádách zatím jediném ryze ženském sportu, do historicky nové etapy. S Bernardovou v jiné roli. Bez plavek. V roli mentora, možná asistentky, možná trenérky nebo funkcionářky.


A třiadvacetiletá Langerová tak po 5 letech znovu posune, teď už mnohem vážněji, naplno, do role sportovce, fakticky bojujícího olympiádu. Že těch pět zmíněných roků v perných trénincích krásného sportu, který však nehýří milióny vydržela, je hodno obdivu. K OH 2012 byla první rezervistkou páru Bernardová – Dufková, ale skoku do olympijské vody před rozhodčí se nedočkala. Přípravu na OH 2016 z hlavy vypustila. Ale potom – začala se znovu bít o šanci. O olympijské Tokio 2020. A je zpět. To není běžný sportovní příběh!

A ještě delší, nabitější, prožívá Soňa Bernardová. Plavala v olympijských vodách, světových i evropských. Na Evropě a ve světě také sólově, na ME to dotáhla na 7. příčku. A na MS v Římě 2009 na 9. Ale reprezentačním tahounem byla především v olympijských bitvách duet.

V Sydney (2000) v páru s Janou Rybářovou a v Aténách (2004) byla 15. po boku s Ivou Bursovou. Pak už si energicky sama vyhlédla mezi mladšími o 14 let mladší Dufkovou. Talentovanou holčinu, která tehdy tápala, zda upřednostnit sport nebo hudbu. Ale protože synchronizované plavání je vlastně sportem i kumštem, uměním vnímat dobře hudbu pod i nad hladinou, a také uměním ztvárnit ji v atraktivní plavecké choreografii, duet Bernardová – Dufková se spolehlivě probil na OH do Pekingu. Pak do Londýna. A pak i do Ria.

Co by za takovou šňůru pravidelného zviditelnění pod pěti olympijskými kruhy daly skoro všechny čs. kolektivní sporty!

Soňa Bernardová a Alžběta Dufková před odletem do Londýna na LOH v roce 2012
Soňa Bernardová a Alžběta Dufková před odletem na LOH do Ria v roce 2017
Alžběta Dufková a Soňa Bernardová na anketě Plavec roku 2016 vyhrály kategorii akvabel

Teď už není tajemstvím ani to, že kvalifikaci do Ria zvládl pár B + D vzdor tomu, že při nešťastné srážce (v tréninku) měla Bernardová jen minimální čas k zahojení a posilování své zlomené ruky. Pár B + D z TJ TESLA Brno – Centra sportů OLYMP nechtěl pohřbít sen o tradiční olympijské účasti čs. akvabel v Riu předčasně. Ačkoliv krátce předtím onemocněla připravovaná dvacetiletá náhradnice, olomoucká odchovankyně Eliška Skácalová. Na plný úvazek zaměstnaná Bernardová s vysokoškolačkou Dufkovou Rio 2016 (18.)…

NADŠENÝCH DĚTSKÝCH AKVABELEK JE PO ČR HODNĚ: B + D JIM NABÍZEJÍ KNOW HOW


A po návratu se i s jejich trenérským týmem v ČR pustily do hledání dalších talentů. A modelu, jak v Brně koncentrovat jejich přípravu. V pětadvacetimetrovém bazénu Tesly i ve dvojnásob velkém a hlubším městském za Lužánkami.

Šanci už ji zastoupit ve vodě po boku Dufkové (27) Bernardová nabídla řadě starších žákyň a juniorek. Odkudkoliv. Akvabely v ČR plavou od západu Čech až po sever Moravy. Ale i nedávná Olympiáda dětí a mládeže ukázala, že podle rozhodčích nejúspěšněji jsou nyní v Jihomoravském kraji.

Vlastně už rok se reprezentantky – akvabely snaží, aby nejambicióznější juniorky dokázaly „zajet“ ve vodě i špičkové a choreograficky nejnáročnější sestavy dospělaček. Aby se pokusily udělat vlastně totéž. Tak se naučí nejvíc!

A navíc i to, co pro Češky připravují také přátelé - spolupracovníci v zahraničí. Včetně proslulého choreografa i řady konkurenčních reprezentací, choreografa z kanadského Cirque du Soleil, Francouze Stephana Miermonta.

SABININ POTŘEBNÝ KŘEST OHNĚM


Zkušenosti Bernardové samozřejmě nemá, ale její část sestavy v duetu s Dufkovou samozřejmě zná i nováček Sabina Langerová. Proto je s Dufkovou a Bernardovou od středy v dějišti seniorského MS 2017 – v Budapešti. A to byla ještě v březnu členkou mladičké čs. reprezentace – družstva, které skončilo na 6. místě na prestižním pařížském mítinku Open Make Up Ever 2017. Její výkon tehdy pomohl k cenné výhře nad Slovenkami, Chorvatkami. Teď půjde v Budapešti o víc – o první úspěšné mezinárodní našlápnutí k olympijskému Tokiu 2020.

Jak říkám ..."Ať nastoupí čs. duo teď v Maďarsku v jakékoliv sestavě, rozhodčí u bazénu i plavecký svět by měli vědět, že se akvabely z Česka budou zase prát o místo ve světové užší špičce. Ať už bude Bernardová ve vodě nebo na břehu," glosuje situaci s úsměvem, potřebným nadhledem, ale odhodlaně rázná Soňa Bernardová, profesí advokátka.

"Nastavily jsme s Bětkou a všemi spolupracujícími trenéry, z ČR, z Itálie, Francie i zámoří, tak poctivé tréninkové tempo a tak vysokou laťku, aby z respektu mezinárodního publika a rozhodčích mohla dobře těžit i omlazená česká reprezentace. A aby tu šanci do budoucna cítily i šikovné akvabelí žákyňky ve všech našich bazénech. Od Karlových Varů po Ostravu,“ dodala akvabela.

Soutěže akvabel jsou v rámci letošního MS plaveckých sportů (plavání v bazénu, plavání v otevřené vodě, skoky do vody, high diving, synchronizované plavání, vodní pólo) v Budapešti roztaženy od pátku 14. července až do 22. července  2017. Celé poolympijské MS 2017 skončí 30. července  2017.

(tp, Via Media CZ, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)