Karel Lavický vybojoval pro český windsurfing kvalifikaci na olympiádu v Tokiu

Na Gardě se od 24. do 28. září 2019 jelo mistrovství světa ve windsurfingu v olympijské třídě RS:X. Na startu bylo 130 mužů a 106 žen ze všech koutů světa včetně  tří českých  windsurfařů Karla Lavického, Jan Slívové a Kateřiny Švíkové.

Mistrovství bylo zároveň druhou možností (po loňském světovém šampionátu v Aarhusu) jak se kvalifikovat do Tokia. Přidělovalo se osm míst pro muže a devět pro ženy. A k  veliké radosti českého  windsurfingu se podařilo jedno místo zajistit i pro Českou republiku. Prvním českým jachtařem, který bude startovat na příští olympiádě, se stal Karel Lavický. Po Londýně a Riu to bude již jeho třetí olympiáda. Na rozdíl od těch předchozích, kdy na svou možnost olympijského startu čekal do poslední chvíle, má tentokrát jistotu už nyní. Závod na Gardě pro něj ale nebyl vůbec snadný.

Jak říkám...„První den jsem jezdil skvěle, jenže pak přišel protest od francouzského závodníka, který jsem bohužel prohrál, a v jedné jízdě jsem namísto skvělého 16. místa dostal diskvalifikaci. Druhý den jsem už tak dobře nejezdil, přesto jsem se ale dostal do zlaté skupiny. V ní se mi dařilo dojíždět přibližně v polovině pole, a to na úspěšnou kvalifikaci stačilo. Jezdilo se většinou na ranní vítr, což znamenalo jednak brzké vstávání kolem šesté ráno a také, že se vítr hodně točil, pořadí v rozjížďkách se tak často měnilo. Byl to pro mě dobrý závod, myslím, že jsem jezdil na hranici svých možností a jsem rád, že to vyšlo. Teď už jen zbývá dobře se připravit na olympiádu a přivézt z Tokia medaili,“ shrnul své vystoupení na MS  Karel Lavický s úsměvem.

Bohužel  dvě dívky z Česka,  které na Gardě startovaly, takové štěstí neměly a zůstaly za branami kvalifikace. Teprve osmnáctiletá Kateřina Švíková se neustále zlepšuje a má celou kariéru ještě před sebou. Stejně jako pro ostatní české  jachtaře i pro ně je tu ještě jedna šance, jak se do Tokia kvalifikovat. V dubnu 2020 na světovém poháru olympijských tříd v Janově se budou přidělovat evropským zemím ještě jedno až dvě místa.

  Garda  28. září 2019Mistrovství světa


Třída RS:X muži (130 prken)
1. Kiran Badloe (Nizozemsko), 2. Pierre Le Coq (Francie), 3. Dorian van Rijsselberghe (Nizozemsko)
…..   46. Karel Lavický (Česko)

Třída RS:X ženy (106 prken)
1. Yunxiu Lu (Čína), 2. Katy Spychakov (Izrael), 3. Lilian De Geus (Nizozemsko)  …..   88. Kateřina Švíková (Česko) a 94. Jana Slívová  (Česko).  

SportovniListy.cz rovněž napsalyTři čeští surfaři začínají na Gardě bojovat o olympiádu v Tokiu

(es, sailing.cz, SportovníListy.cz, foto: sailing.cz)


Biatlonové hrátky s Čínou

29.11.2020 09:01:00

Covidová epidemie drtí sport jako boxerský šampion Mike Tyson své soupeře. A najít řešení, jak udržet sport při životě, znamená bourat letitá pravidla. Platí to i olympijských hrách. Ty zimní m...