Kanoistka Jana Ježová si na českém šampionátu vypádlovala šest titulů a Martin Fuksa pět

Díky vítězstvím na dvoustovce na singlkanoi i na deblu s Lenkou Jandovou završila kanoistka Jana Ježová sbírku letošních domácích titulů na šesti zlatých medailí. Kanoista Martin Fuksa vyhrál poslední den šampionátu  na mistrovství republiky dvoustovku i závod čtyřkanoí na pětistovce a dobyl celkem pět titulů. V závěrečném závodě šampionátu vyhráli Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel souboj čtyřkajaků a dopřáli si tak domácí triumf před mistrovstvím světa.

Čtveřice Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel, která bude v srpnu v Szegedu bojovat o olympijskou nominaci, vyhrála závod čtyřkajaků před posádkou Vilém Kukačka, Jan Vorel, Josef Dostál, Radek Šlouf. Třetí byl čtyřkajak Tomáš Veselý, Lukáš Trefil, Pavel Davídek, Martin Sobíšek, který na světovém šampionátu pojede na kilometru.

Jak říkám..."Bylo důležité vyhrát. Kdybychom dostali na domácím poli, nebylo by to vzhledem k mistrovství světa vůbec příjemné, takže vyhrát byla povinnost," řekl háček posádky Jakub Špicar.


"Bylo to už unavené a nebylo moc sil, protože jsme v neděli hodně závodili, ale zvládli jsme to dobře," dodal dvojnásobný olympijský medailista Daniel Havel.

Druhou posádku vytvořili loňští evropští i světoví juniorští medailisté Vilém Kukačka a Jan Vorel společně s Josefem Dostálem a Radkem Šloufem, kteří budou na světovém šampionátu bojovat o olympijskou nominaci na deblu na kilometru.


"Ze závodu jsem docela nadšený, protože jsem se byli poprvé trochu sladit až ráno. Mistrovství republiky jsme jeli z tréninku, byli jsme tři týdny v Livignu, kde jsme trénovali vytrvalost. Dostat se zpátky do rychlosti po takové pauze byl celkem šok. Ale na ten šok to bylo docela dobré," prohlásil Josef Dostál.

Kanoistka Jana Ježová vyhrála suverénně dvoustovku. S Lenkou Jandovou pak zvítězily také na deblkanoi. Ježová tak získala šestý letošní domácí titul, slavila na všech tratích od dvoustovky po tu pětikilometrovou.


"Z toho mám velkou radost, zatím je to nejvíc titulů, co jsem za rok nasbírala," řekla Jana  Ježová.

Kanoista Martin Fuksa uspěl na dvoustovce před svým bratrem Petrem a Danem Drahokoupilem, který později zvítězil na deblu s devětačtyřicetiletým parťákem Petrem Bubancem.


"Letos jsme neměli vůbec nastoupit, upeklo se to na poslední chvíli. Rozjel jsem to Danovi dobře a pak už to bylo hodně na něm, musím mu poděkovat,"  řekl Petr Bubanec.


"Jsem rád, že do toho Petr šel, i když jsem mu to slíbil až k padesátinám, což je příští rok. Tak doufám, že tu budeme oba. Ještě jsme tady společně nebyli poražení, tak doufám, že to do Petrovy padesátky vydrží," dodal Dan Drahokoupil.

Bratři Fuksovi a Drahokoupil pak společně s Vojtěchem Ruso vyhráli s náskokem v závodě čtyřkanoí před sestavou Antonín Hrabal, Daniel Kořínek, Kryštof Hájek, Ivan Procházka, která bude startovat na mistrovství světa.


"Sice jsme moc netrénovali, ale na vodě nám to šlo, protože jsme zvyklí spolu jezdit odmala," řekl o posádce nymburských závodníků Petr Fuksa.


"Pět závodů, pět zlatých, to byl můj cíl," dodal pětinásobný letošní český šampion Martin Fuksa.

Dvoustovku mezi kajakáři vyhrál Lukáš Nepraš o dvě setiny před Jakubem Zavřelem, třetí dojel Filip Šváb.


"Myslel jsem, že jsem byl druhý, ale pak přinesli výsledky. Vyhrát, to je bomba,“ řekl člen čtyřkajaku pro mistrovství světa Lukáš Nepraš

Nejrychlejší mezi kajakářkami byla juniorka Štěpánka Sobíšková.


"Myslela jsem, že jsem trochu ulila start, ale startér napomenul jiné lodě. Při druhém startu jsem si dala trochu pozor, ale i tak si myslím, že se mi to povedlo, s jízdou jsem spokojená,“ řekla Sobíšková.

Titul mezi ženami získala Anežka Paloudová.


(bž, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla)