Kajakáři Jiří Prskavec a Katka Kudějová jsou v týmu pro pražské Mistrovství Evropy

[ title]
Skvělá divácká kulisa, těžká voda a vyhrocené souboje o místa v reprezentaci. Po Trnávce přivítala v sobotu 12. května 2018 třetí  závod Českého poháru Skupiny ČEZ ve vodním slalomu Praha – Troja.

V nominačních soubojích kajakářů opět kraloval Jiří Prskavec, který bude spolu s Ondřejem Tunkou a novým akademickým mistrem ČR Vítem Přindišem reprezentovat. V týmu je už i kajakářka Kateřina Kudějová. 

Kajakář Jiří Prskavec nechtěl na domácí trati v Troji nechat nic náhodě. V ranní kvalifikaci druhou květnovou sobotu předvedl nejrychlejší čistou jízdu před Ondřejem Tunkou a Vavřincem Hradilkem. V odpoledním finále se jelo na hraně. Hradilek musel riskovat, což se mu nakonec nevyplatilo kvůli padesátivteřinové penalizaci a nominace je tedy pro stříbrného olympionika z Londýna 2012 Hradilka uzavřená. Prskavec i s jedním dotekem dokázal zajet druhý nejrychlejší čas za již nominovaným Vítem Přindišem a tím pádem si suverénně zajistil místo v českém týmu.

Jak říkám..."Jel jsem relativně v klidu. V kvalifikaci jsem jel uvolněně a i tak jsem měl náskok před ostatními, takže jsem věděl, že to musím ve finále zopakovat. Trochu mě rozhodilo, že jsem na startu slyšel čas 86 vteřin. To mi nějak naskočilo do hlavy a snažil jsem se to ze začátku rozjet. Proto možná ten lehký šťouch na čtvrté brance. Ale dokázal jsem se zkoncentrovat a bylo to hotovo. Ta atmosféra v Troji byla dnes velká, bylo to hodně vyhecované i díky moderátorům. Jsem proto rád, že jsem dokázal předvést pohodový výkon a zítra chci obhájit titul mistra ČR," popsal své pocity na webu Kanoe.cz Jiří Prskavec.

"Nechci se na nikoho vymlouvat, protože Jířa jel skvělou jízdu a neporazil bych ho ani bez té padesátivteřinové penalizace. Místo v reprezentaci si právem zaslouží. Ale asi mně někdo tady nemá rád, protože je to již čtvrtý závod Českého poháru a čtvrtá padesátka od stejného člověka. Je smutné, že tak důležité závody rozhoduje někdo v takovém duchu. Díky spornému videu jsem možná přišel o svojí poslední závodní sezonu v kariéře a možnost startovat na Světovém poháru. Zítra bych se chtěl určitě zkusit poprat o ten titul," komentoval závod smutný stříbrný olympionik z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

"Konečně jsem jel to, co jsem si představoval. Na Trnávce mi to nesedlo, ale cítil jsem se dobře. Jasné, že to ještě není výkon na 100% a jsou tam ještě rezervy. Ale jet tak dobré dvě jízdy v takové konkurenci, to se počítá," řekl Vít Přindiš, který  si připsal titul akademického mistra ČR.Skvělou finálovou jízdu předvedla v Troji mladičká singlkanoistka Gabriela Satková, sestra zkušenější Martiny. Vítězstvím si připsala cenné body a má nakročeno do reprezentace. Naopak, s jízdou dnes nebyla spokojená bývalá mistryně světa Kateřina Havlíčková, která se usadila jen na páté místo, což ji ale stále přineslo body do celkové nominace, kde je zatím druhá za již nominovanou Terezou Fišerovou.  Vicemistryně světa v kategorii C1 žen Tereza Fišerová v Troji vyhrála kvalifikaci, ale finálová jízda jí technicky nevyšla a skončila desátá.

Kategorie singlkanoistů patří letos mezi nejotevřenější. Vítěz nedělního závodu na Trnávce Michal Jáně předvedl v Troji až šestou nejrychlejší jízdu a v nominaci mu zatím patří druhé místo. Muž, který na Vltavě jel suverénně nejlépe, byl zkušený reprezentant Vítězslav Gebas, který musí o nominaci ještě zabojovat i v neděli. Nominaci aktuálně vede dnes druhý nejrychlejší závodník Lukáš Rohan, s náskokem dvou bodů před M. Jáně. Rohan si odnesl i titul akademického mistra ČR.

Svojí aktuální dominanci na ženském kajaku potvrdila bývalá mistryně světa Kateřina Kudějová již třetím vítězstvím ve třech závodech Českého poháru Supiny ČEZ ve vodním slalomu. Zajistila si také místo v reprezentaci pro letošní sezónu s vrcholem na mistrovství světa v Riu de Janeiro. K tomu přidává i titul akademické mistryně České republiky. Druhé místo v Troji pro Amálii Hilgertovou před Barborou Valíkovou, která by po dvou stříbrech na Trnávce neměla v seniorské reprezentaci premiérově také chybět.

Jak říkám..."Ráno se mi jelo v pohodě, ale odpoledne jsem už byla hodně unavená. Bohužel jsem od čtvrtka musela nasadit antibiotika, tak se to na mně asi odrazilo. Jinak se cítím ale dobře a zítra si mistrovství ČR určitě nechci nechat ujít,“ řekla po závodě pro web Kanoe.cz Kateřina Kudějová.Až 16 posádek bylo k vidění na startu kategorie C2 mužů. Ve finále se díky stejnému výkonu dvou lodí představilo až 11 finalistů. Rychlou a čistou jízdou se na čelo probojovala dvojice Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem, za kterou skončil Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň. Ondřej Karlovský a Jakub Jáně po triumfech na Trnávce v Troji až třetí. Tyto lodě budou také reprezentovat na mistrovství Evropy od 1. do  3. června 2018 na stejné trati.

Poslední závod o místa v reprezentaci pokračuje už  13. května 2018 v rámci Čtvrtého  Českého poháru Skupiny ČEZ ve vodním slalomu 2018 v Praze – Troji spolu s mistrovstvím ČR mužů a žen.SportovníListy.cz rovněž napsaly:Jiří Prskavec jednou nohou v týmu. V Praze – Troji se rozhodne o nominaci

(ps, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Jiří Růžička)