Kajakář Pepa Dostál v životní formě slibuje v Račicích útok na světový rekord

Má životní formu! Kajakáře Josefa Dostála může mrzet jen to, že ji neukáže na olympijských hrách v Tokiu, kde chtěl zaútočit na další medaile do své sbírky. Hry byly o rok odloženy, což dává českým fanouškům jedinečnou šanci – vidět českého suveréna na republikovém šampionátu v Račicích 30. července do 2. srpna 2020, které pro něj bude vrcholem sezony. A mistr světa a olympijský medailista slibuje, že to při republikovém šampionátu pořádně rozjede.


Jak říkám...„Formu mám výbornou. Pokud budou podmínky, rád bych na pětistovce zaútočil na světový rekord,“ prohlásil odvážně Josef Dostál před novináři v Praze 48 hodin před začátkem českého šampionátu v Račicích.

SportovníListy.cz byly na místě děje...Dostál se musel nějak vypořádat z obrovského zklamání ze skutečnosti, že se olympijské hry  v Tokiu odložily. Stejně jako ostatním olympionikům mu nic jiného  nezbylo. Přesto pokračoval v tvrdé přípravě s důvěrou ve své možnosti, že  za rok bude jeho forma ještě lepší.

Jak říkám...„Každý rok si říkám, že mám tu nejlepší formu, ale letos to tak opravdu je, jelikož jsem zajížděl v posledních dnech traťové rekordy,“ pochlubil se český úspěšný kajakář.

Proč místo odložených olympijských her dostal v závodním kalendáři Dostála absolutní prioritu republikový šampionát?

Kajakář neskrývá, že závody bere s velkou vážností a touží po tom, aby to v Račicích opakovaně cinklo. Na singlu pojede závody na 1000, 500 a 200 metrů, k tomu deblkajak 1000 metrů a pětistovku ve čtyřkajaku.

Jak říkám ...„Formu se budu snažit ukázat právě na republice. Ani jsem se nepřihlašoval do všech závodů. Pojedu jich méně, ale snad hodně kvalitně. No, a pokud budou podmínky, tak zaútočím na světový rekord,“ naznačil plány Dostál.

Dobře ví, že není nač se šetřit. Šampionátem pro něj končí podivná koronavirová sezona plná omezení.

Jak říkám...„Skončíme na začátku srpna. Cíl dál je jasný. Začneme trénovat dřív, abychom se dobře připravili na sezonu další. Kdyby bylo mistrovství světa v září, potom bychom měli dva měsíce volna, to by příprava na OH nebyla úplně kvalitní,“ poznamenal Pepa Dostál.

Do Račic se těší i Dostálův parťák Radek Šlouf. Ten sice odmítl  v souvislosti se souboji o české tituly mluvit o malé olympiádě, ale důležitost domácímu šampionátu neupírá.

Jak říkám...„Po zrušení olympiády to pro nás bude vrchol, nejdůležitější závod sezony. Pak si dáme odpočinek,“ pohlédl do nejbližší budoucnosti Šlouf.

„Díky odkladu olympiády jsme dostali další rok na pilování deblkajaku. To přijde vhod, bude víc času na společné tréninky. Měla by se posunout i naše individuální výkonnost, což by mohlo mít vliv i na deblkajak,“ konstatoval Šlouf.

S přístupem závodníků k tréninku ve složité situaci byl i trenér Karel Leština.

Jak říkám...„Kluci se ze všeho rychle otřepali a dál pokračovali v tréninku. Jeli jsme stejně, jako v předchozích letech. Pauzu si dáme až po mistrovství republiky a pak se od října začneme znovu připravovat na olympijské hry. Nakonec uvidíme, letos nebyly závody, ale o to víc se trénovalo. Necháme se překvapit, jak to všechno dopadne. A budeme se těšit,“ dodal s optimismem k očekávané formě s jeho svěřenci.

(jk, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)