Juniorské raftařky jsou mistryněmi světa. České posádky vezou z Japonska celkem 20 medailí!

V termínu od 2. do 9. října 2017 hostilo japonské město Myioshi a tamější řeka Yoshino mistrovství světa šestičlenných posádek v raftingu. Po mistrovství Evropy, které na jaře 2017 hostila Gruzie a kde česká výprava získala neuvěřitelných 36 medaili, se i  v Zemi vycházejícího slunce očekávalo, že Češi potvrdí svou extratřídu. A českým  posádkám, kterých do Japonska vyslal Svaz vodáků České republiky hned šest, se to do puntíku podařilo.

Největší radost české výpravě udělala posádka juniorek do 23 let, kterou tvořila děvčata z RK Troja (Sabina Foltysová, Marie Mrázková, Adéla Hricová, Klára Silnicová, Kateřina Dušková, Klára Smetánková). České juniorky obsadily v celkovém hodnocení první místo a staly se tak mistryněmi světa! Titul si Češky vyjely díky prvním místům ve sprintu, slalomu i sjezdu a za druhé místo v head to head.

Vicemistry světa se v Japonsku staly obě české posádky (mužů i žen) ve veteránské kategorii Masters. Veteráni z TR Masters (Jiří Vrba, Zbyněk Netopil, Stanislav Hajský, Zdeněk Bozděch, Jan Šťastný, Ondřej Pinkava, Michal Hric) obsadili třetí místo ve sprintu a v head to head, druhá místa a stříbrné medaile pak veteráni získali ve slalomu a sjezdu. Posádka veteránek RK Troja (Petra Halašková, Jana Lagnerová, Hana Trefná, Eva Vávrová, Míša Kuldanová, Štěpánka Stonová) si také odváží titul vicemistryň světa, a to za druhé místo ve sprintu i v head to head, vítězství ve slalomu a třetí místo ve sjezdu.Bronz za celkové umístění si z mistrovství světa vezou muži v hlavní kategorii Open, kde Českou republiku reprezentovala posádka TR Zubr (Jaroslav Pospíšil, Michal Hric, David Lisický, Václav Kristek, Lukáš Uncajtík, Vašek Kabrhel, Vítězslav Hric). V dílčích disciplínách obsadili muži čtvrté místo (sprint), sedmé místo (head to head), třetí místo (slalom) a páté místo (sjezd). V hlavní kategorii žen, kde startovala posádka TR Omega (Michaela Kratochvílová, Kateřina Vacíková, Zuzana Valtová, Hana Kaňkovská, Lenka Bauerová, Klára Horová), získala česká výprava čtvrté místo v celkovém hodnocení. Ženy byly osmé ve sprintu, třetí v head to head a ve sjezdu a desáté ve slalomu.

Poslední českou posádkou v Japonsku byla posádka juniorů do 23 let Jiskra Havlíčkův Brod (Michal Černý, Petr Mára, Vojtěch Vondráček, Petr Žák, Jan Prokop, Radek Přikryl, Martin Krejčí), která obsadila páté místo v celkovém hodnocení. Čeští junioři pak byli čtvrtí ve sprintu, druzí v head to head, sedmí ve slalomu a osmí ve sjezdu.

Česká reprezentace získala na světovém šampionátu celkem dvacet cenných kovů – pět zlatých, osm stříbrných a sedm bronzových medailí – a potvrdilo se tak, že rafting patří v České republice k nejúspěšnějším sportům vůbec.

  (dm, foto: facebook Svaz vodáků České republiky - Rafting)