Jachtař Ondřej Teplý začíná souboj o kvalifikaci na olympiádu

Jachtař roku 2018 a juniorský mistr světa čtyřiadvacetiletý Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno závodící v olympijské třídě Finn je největší českou nadějí na kvalifikaci na olympiádu v Tokiu 2020 a to paradoxně ve třídě, která s největší pravděpodobností v roce 2024 už v olympijském programu nebude.

Zástupci v Česku u tak populární a úspěšné lodní třídy se ale nevzdávají a dělají všechno proto, aby Finn v programu her zůstal. V tom duchu se odehrálo i velkolepé víkendové  zahájení mistrovství Evropy, které je zároveň druhou olympijskou kvalifikací.

První olympijská kvalifikace totiž proběhla vloni v létě na mistrovství světa v dánském Aarhusu, kde Ondrovi Teplému vstupenka do Tokia těsně unikla. Nyní je ale skvěle připraven poprat se o další čtyři  místa na mistrovství Evropy v Athénách. Tam Ondra pravidelně trénuje několik sezon, dá se říci, že je to jeho „domácí“ voda. Šance je tedy veliká.

Jak říkám..."Všechno je v pohodě, nálada v týmu je výborná. Mám tady v Athénách hodně natrénováno, minulý týden jsem absolvoval tréninkovou regatu, i když jsem odjel jen dvě rozjížďky. Byl slabý vítr, a tak nám stačilo, ověřit, že rychlost lodě je dobrá a všechno je připraveno," řekl  Ondra Teplý. Na člunu s ním budou hned dva trenéři – Gasper Vincent, bývalý velmi úspěšný slovinský závodník, s nímž si Ondra skvěle rozumí a který ho koučuje již druhou sezonu, a Michael Maier, také úspěšný český závodník třídy Finn a šéftrenér české reprezentace.

Zdá se, že před závodem je Ondra ve výborné pohodě a na nejdůležitější závod sezony se těší. Na startu je 82 závodníků ze 32 zemí. Osm národů se kvalifikovalo již vloni v Aarhusu, Japonsko má místo hostitelské země, o čtyři místa bude v Athénách bojovat dalších 21 zemí. K hlavním favoritům o tato čtyři místa patří USA, Brazílie, Austrálie, Chorvatsko, Finsko, Francie, Norsko, Španělsko, Polsko, Německo a Česká republika. Ale Ondra to v opravdu nabité závodě nebude mít vůbec jednoduché.V neděli 12. května 2019 byla na programu tréninková rozjížďka za nádherných jachtařských podmínek, ale na startu bylo pouze 25 lodí. Ostatní včetně Ondry vzhledem k tomu, že trénovali v Athénách dlouho před závodem, zvolili jiný program. Závodit naostro se bude od pondělí 13. května 2019, kdy je start první rozjížďky ve 12 hodin až  do pátku 17. května 2019. Pak v sobotu 18. května 2019 je na programu medailová rozjížďka pro prvních deset lodí a finálová pro zbytek pole a také závěrečný ceremoniál. Předpověď počasí vypadá na celý týden příznivě – slunečno a bríza kolem 10–15 uzlů – takže takřka ideální jachtařské počasí.

(es, sailing.cz, SportovníListy.cz, foto: Eva Skořepová, sailing.cz)