Hloubkový potapěč Pavel Soukup dosáhl na MS v Roatanu dvou národních rekordů

V termínu 6. až 11. srpna 2019 se na ostrově Roatan v Karibiku konalo 4. CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách nádechového potápění. Letos se na ostrově u pobřeží Hondurasu sešli závodníci z rekordních 29 zemí světa. Česko  reprezentovali Jarmila Slovenčíková a Pavel Soukup. Nejpočetnější výpravy měli tradičně ti s největšími úspěchy – Italové, Rusové, Slovinci a Francouzi.

Na mistrovství světa se závodilo ve čtyřech disciplínách

CNF – konstantní váha bez ploutví – fyzicky nejnáročnější disciplína, při které závodník sestupuje a vystupuje pouze za pomocí vlastních sil (bez ploutví). Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.

CWT – konstantní váha s monoploutví – potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí monoploutve. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny. Plave 16x vzdálenost 50 m s monoploutví na jeden nádech v co nejkratším celkovém čase.

CWT Bi-Fins – konstantní váha se dvěma ploutvemi – potápěč sestupuje a vystupuje pouze za pomocí dvou ploutví, delfíní kop není povolen. Odhození zátěže, přitahovaní za lano, nebo jiná dopomoc nejsou povoleny.

FIM – free immersion
– závodník se snaží o dosažení maximální hloubky bez pomoci jakéhokoliv propulsního vybavení (ploutve, monoploutev). Přitahování za sestupové lano je povoleno.

Na letošním mistrovství opět padla řada světových rekordů jak u žen, tak u mužů. Ukazuje se, že např. u konstantní váhy s monoploutví, že výkon 100 metrů už v současné době  nestačí na „bednu“ ani u žen.

Úžasnou podívanou předvedly závodnice Alessia Zecchini (Itálie) a Alenka Artnik (Slovinsko), když se v disciplíně CWT obě potopily do hloubky 113 m a společně tedy drží nový světový rekord. Italka Zecchini ještě přidala světové rekordy v disciplínách CNF, kdy dosáhla 72 m, a FIM, kdy se potopila do hloubky 92 m. Nataliia Zharkova z Ukrajiny také prokázala perfektní formu, posbírala medaile všech barev a na své konto si připsala světový rekord v disciplíně CWT Bi-Fins s hodnotou 93 m. Neporazitelný Alexey Molchanov z Ruska zase posunul světové rekordy ve všech disciplínách – CNF 85 m, CWT 125 m, CWT Bi-Fins 110 m a FIM 118 m.

Podmínky ve vodě byly trochu náročnější, neboť na hladině to houpalo a pod hladinou byly chvílemi ne úplně příjemné proudy. Čeští reprezentanti měli na místě nejméně času na trénink, přesto hájili naše barvy s ohledem na obrovskou konkurenci více než důstojně. Disciplínu konstantní váha s monoploutví (CWT) zvládla Jarmila Slovenčíková technicky i divácky parádně, předvedla krásný ponor do 80 m s velkou rezervou a v celkovém pořadí skončila sedmá. Pavel Soukup v této disciplíně předvedl výkon v hodnotě 88 m a přesto, že tento výkon stačil na celkové deváté místo, potvrdil, že je aktuálně nejlepším českým mužem s velkým potenciálem do budoucna.

Další disciplínou s českou účastí byla konstantní váha s dvěma ploutvemi (CWT Bi-Fins), která je fyzicky náročnější a ve které Pavel Soukup posunul stávající národní rekord o čtyři metry na 76 m a skončil sedmý v celkovém pořadí. Jarmila Slovenčíková překvapila snad úplně všechny tím, že pro svůj ponor do 62 m nepoužila extra dlouhé freedivingové ploutve, ale jen krátké „najády“.

Poslední den závodu pak v disciplíně free immersion (FIM) Pavel Soukup opět posunul národní rekord, tentokrát o úžasných 7 metrů na hodnotu 82 m, což stačilo na celkové osmé místo v pořadí.

Z předchozích řádků je zřejmé, že Jarmila Slovenčíková a  Pavel Soukup  na silně obsazeném  MS mezi početnou konkurencí se neztratili a skvěle reprezentovali Českou republiku. Nutno dodat, že se cesta na MS  uskutečnila  za významné podpory Svazu potápěčů České republiky, kterému také závodníci po návratu vyjádřili  obrovský dík za důvěru a perfektní spolupráci.

Pro ty, kteří by chtěli o tomto druhu sportu vědět a dokonce i vidět více, je dobrou zprávou, že  zásluhou technologie  Diveye bylo možné sledovat závody nejenom v přímém přenosu,  ale  nyní i ze záznamu zde ...

    Honduras Roatan 6. až 11. srpna 20194. CMAS Mistrovství světa v hloubkových disciplínách nádechového potápění

CNF ženy   

1. místo: Alessia Zecchini (ITA) 72 m WR         
2. místo: Nataliia Zharkova (UKR) 67 m          
3. místo: Jessea Lu (PRC) 60 m                       

CNF muži

1. místo: Alexey Molchanov (RUS)85 mWR
2. místo: Abdelatif Alouach (FRA) 82 m
3. místo: Thomas Bouchard 80 m

CWT ženy 


1. místo: Alenka Artnik (SLO) 113 m WR          
1. místo: Alessia Zecchini (ITA)113 m WR        
3. místo: Nataliia Zharkova (UKR) 102 m          
7. místo:Jarmila Slovenčíková(CZE)80m    

CWT muži

1. místo:Alexey Molchanov(RUS)125 mWR
2. místo: Andrey Matveenko (RUS) 115 m
3. místo: Daniel Koval (USA) 108 m
3. místo:Samo Jeranko(SLO)108m   
9. místo: Pavel Soukup(CZE)88 m

CWT BI-FINS ženy       

1. místo: Nataliia Zharkova (UKR)93 mWR       
2. místo: Alenka Artnik (SLO) 88 m WR            
3. místo: Chiara Obino (ITA) 85 m                  
12. místo:Jarmila Slovenčíková(CZE)62m   

CWT BI-FINS muži

1. místo:Alexey Molchanov(RUS)110mWR
2. místo: Abdelatif Alouach (FRA) 103 m
3. místo: Vincenzo Ferri (ITA) 98 m
7. místo:Pavel Soukup(CZE)76 mNR

FIM ženy  

1. místo: Alessia Zecchini (ITA) 92 m WR         
2. místo: Nataliia Zharkova (UKR) 90 m           
3. místo: Jessea Lu (PRC) 88 m                        


 FIM muži

1. místo:Alexey Molchanov(RUS)118mWR
2. místo: Samo Jeranko (SLO) 105 m
2. místo:Andrey Matveenko (RUS)105m
8. místo:Pavel Soukup (CZE)82m NR